Astăzi începe The Woman – singura conferinţă de leadership feminin din România şi Europa de Est

Marti, 14 Martie 2017 0 comentarii 170 vizualizari

Peste 600 femei din România participă astăzi şi mâine, 14-15 martie, la Conferinţa de Leaderhip Feminin The Woman, unde au oportunitatea să întâlnească femei recunoscute pentru business-urile lor sau care au cariere impresionante precum: Gabriela Szabo, Măriuca Talpeș, Ana-Maria Brânză, Mirela Bucovicean sau Camelia Șucu.

Femeile își fac tot mai mult simţită prezenţa atât în mediul de afaceri, cât şi în domenii precum educaţie sau leadership. Fiecare lider, însă, are nevoie de îndrumare, consiliere sau păreri constructive pentru a fi mereu în top, iar educaţia joacă un rol esenţial în acest sens. La astfel de nevoi răspunde Conferinţa de Leadership Feminin The Woman, care aduce în prim-plan profesionişti aleşi cu grijă, din domenii diverse, discuţii interactive şi workshop-uri.

Cine sunt speakerii?

Tema coferinţei din acest an este „Educaţia, puterea de a schimba lumea”, fiind axată pe educaţie şi leadership. Subiectele reprezintă elemente pe care politicile Uniunii Europene pun accent deosebit, iar în România, organizatorii evenimentului - Libero Events, abordează tema educației prin intermediul workshopurilor, prezentărilor și dezbaterilor incluse între 14-15 martie.

Astăzi, în prima zi a evenimentului, cei prezenţi la conferinţă vor participa la workshopuri despre antreprenoriat, tehnologie sau leadership prezentate de Mirela Bucovicean (fondator Molecule F), Monica Eugeniu (Managing Partner, learning about), Lucia Ciucă (Managing Director Quantum Data Science), Dania Selaru (Sales and Digital Transformation Adviser), Alexandra Crăciun (Communication Consultant), Mădălina Bălan (Managing Partner Hart Consulting) sau Olimpia Mesa (Fondator Book to Courses Online School and Instructional Design).

În cea de-a doua zi, în 15 martie, printre speakerii care vor susține prezentări se numără Gabriela Szabó (CSR&Public Affairs Adecco), Ana-Maria Brânză (Cea mai bună spadasină din lume),  Camelia Șucu (Strategic Partner, ClassIN), Măriuca Talpeș (Co-fondator Bitdefender şi Softwin & CEO Intuitext), Sînziana Maioreanu (CEO Aegon), Oana Delia Radu (Group Retail Director Cluj, Raiffeisen Bank), Mihaela Călușer (General Manager Wens Travel), Stela Toderașcu (Senior Manager Commercial Marketing AVON Romania&Moldova), Cristina Mureșan & Theodora Cleja (studente Y13, Transylvania College) sau Karina Ochiș (KO by Karina Ochiș).

Leadership-ul sau educația ca formă de a schimba lumea, sunt subiectele cheie pe care speakeri internaționali precum Ella Bjorns (Educator&Speaker), Eleanor Tabi Haller-Jordan (Președinte&CEO The Paradigm Forum), Ludwik Sobolewski (CEO Bursa de Valori) sau Melissa Sterry (Fondator Bionic City) le vor discuta împreună cu cele peste 600 de femei prezente la eveniment.

Cea de-a doua zi cuprinde două panel-uri de dezbatere – unul despre educaţie (Educaţia, puterea de a schimba lumea) şi unul despre mentorat (Mentorship is fun! Discover the power of mentors). Conferința The Woman este fi moderată de Dragoș Bucurenci, Communication Strategist&Public Speaking Coach la Khastalia Consulting.

Gala Premiilor – recunoaștere profesională pentru femei lider

La finalul celor două zile de eveniment Gala Premiilor The Woman, prezentată de Raluca Anton (Managing Partner la PsyLife Clinic) și Dodo Mesaroș (TV/Radio Producer) care are ca scop recunoașterea și promovarea femeilor implicate în acțiuni care ajută comunitatea și care au reușit să inspire alți oameni prin inițiativele lor. Vor fi înmânate opt premii la categorii precum educație, jurnalism, CSR, impact social sau antreprenoriat.

În acest an, The Woman își extinde rolul educațional prin lansarea revistei digitale The Woman.ro și platforma de mentorat Womentors.ro.

Companiile au înțeles importanța educației în dezvoltarea comunităților și care sprijină evenimentul sunt:

Powered by: Raiffeisen Bank

Gold Partner: Carrefour

Silver Partner: Aegon, UBC

Sponsor: AVON

Partners: KO by Karina Ochis, IQOS, Savage Beauties, Sabion, Ecco Shoes, Chic Ville, EuroGsm, Ciao Bella, Alfaparf, Art&Craft, Sublime, Salon Arta Eleganței, Liberty Technology Park, Transylvania Medical Center, Piera Linjerie, Noi9, Clote, Artsage, Coquette, Hart Consulting, Transilvania Healing, Sophia, Corola Traduceri, Vavian Pharma, Jidvei

Travel Partner: Wens Travel

Official Coffee: Meron

Official Car: RMB, She’s Mercedes

Supported by: Impress, Marty, Infinity Trophy, Magnolia.ro, Silver Business Center, Kommio, Gentlab, Ami Cristea

_________________________

Actualizat la: 03.03.2017
InCrys Computers
BUCURESTI, Timisoara, Job national

CustomSoft
  • Munca de la distanta sau de ...
Senior Software ...
Teleperformance Romania
Customer Care ...
Preh Romania
  • Concediu de crestere a ...
SW Developer
  • Munca de la distanta sau de ...
Business ...
RCS&RDS
  • Telefon de serviciu
Tehnician ...

Graitec Romania

Vasile5

Am vazut un anunt pe internet-Operator Introducere Date (Data Entry Operator).Care este salariul ...

CrissR

Salut, Am fost in weekend la targul de joburi si mi-am lasat cv-ul la standul lor. Tipa de acolo a ...

BRD Finance IFN SA

maria980

Buna. Stiti cumva in ce consta interviul pentru ofiter relatii clienti?

TRW Automotive Safety Systems

Gabriel21

Salut! Imi poate spune si mie cam pe unde ajunge salariul net al unui inginer controlul calitatii ...

akened

Incep prin a mentiona ca nimic din ce am citit in comentariile dinainte de 2017 legate de aspectele ...

Senior Software Developer
Agent Servicii Clienti
TELUS International Europe
Accounts Receivable
Accenture Romania

Peste 10 000 de vizitatori și 400 de specialiști HR la Angajatori de TOP București. Urmează ediția Virtuală>>

Clujul devine pentru două zile HUB-ul HR-ilor din Transilvania>>

Serviciul Român de Informații participă la Angajatori de TOP>>

Când discutăm despre Captain America, Iron Man, Thor, Wonder Woman sau Jedi vorbim despre super puteri şi, mai mult decât atât, despre mindset. Prin abilităţile lor supra omeneşti şi imparţialitatea acţiunilor aceştia restabilesc echilibrul şi siguranţa societăţii[...]
Vineri și sâmbătă la Sala Palatului are loc Angajatori de TOP București, cel mai mare eveniment de carieră din România. Evenimentul reunește 100 de companii şi 5000 de oportunităţi de carieră, respectiv 30 de workshopuri și conferințe[...]