Au ramas cu gura cascata la interviul de angajare. Au crezut ca nu au auzit bine intrebarea

Luni, 14 Ianuarie 2013 16 comentarii 1528 vizualizari

Nu stii la ce sa te astepti la interviul de angajare? Asteapta-te la absolut orice, pentru ca noua moda in recrutare este ca angajatorii sa puna intrebari cel putin ciudate.

Site-ul Glassdoor.com, care functioneaza ca o retea de socializare a candidatilor care au trecut prin interviuri de angajare, a centralizat cel mai neobisnuite intrebari la care te-ai putea astepta in 2013.

Aceste intrebari au fost puse in ultima perioada de diverse companii, iar candidatii au ramas cu gura cascata:

- Imagineaza-ti ca un pinguin intra chiar acum pe usa, avand o palarie mexicana pe cap. De ce crezi ca se afla aici si ce urmeaza sa spuna? (interviu la Clark Construction Group)

- Cate vaci crezi ca sunt in Canada? (Google)

- Calculeaza unghiul dintre indicatoarele unui ceas la ora 11 si 50 de minute (Bank of America)

- Ce ustensil de bucatarie ai vrea sa fii? (Bandwidth)

- Daca ti-ai pus telefonul pe modul „Silentios” inainte de interviu si totusi suna tare in timpul interviului cum te-ai justifica in fata mea? (Kimberly-Clark)

- La ce te gandesti cand esti singur in masina? (Gallup)

- Evalueaza-mi prestatia ca recrutor pe o scala de la 1 la 10 (Kraft Foods)

- Cum imi poti explica cat mai clar cum se pregateste o omleta (Petco)

- Esti bucatarul-sef al unui restaurant si tocmai ai fost nominalizat tu si echipa ta sa participati la un concurs TV. Cum iti pregatesti echipa pentru competitie? (Accenture)

- Incearca sa estimezi cate ferestre sunt in New York (Bain & Company)

- Daca ne-ai invita la cina la tine acasa ce ai pregati pentru noi? (Trader Joe)

- Eu si sotia mea urmeaza sa plecam in vacanta. Ce ne-ai recomanda? (PricewaterhouseCoopers)

- Alege doua celebritati sa iti fie parinti si motiveaza-ti alegerea (Urban Outfitters)

- Cum crezi ca ar comunica oamenii intr-o lume perfecta? (Novell)

Comentarii
jimmy Luni, 14 Ianuarie 2013
" Cate vaci crezi ca sunt in Canada?" =)))) lol, asta e tare. oare cate sunt? :D dai search pe google dooooh
joe Miercuri, 16 Ianuarie 2013
O fi fost interviul la Google Canada, caz in care raspunsul corect este ”1 - the interviewer”.
daniel Miercuri, 16 Ianuarie 2013
=)))))) o vaca, tu esti!!!! =))))))) asta e MAXIIIIIIIM.... share share!!!!
any Miercuri, 16 Ianuarie 2013
:)))) haha tare asta cu vaca da. sunt curios prin romania ce se practica:)
Vali Miercuri, 16 Ianuarie 2013
uite un exemplu fain . La un interviu la CCC acum un an si ceva , ce-i drept pt vanzari prin telefon " Uite vinde-mi foaia asta alba de hartie care costa 1000 EUR" Eu am stat cam prost la capitolul imaginatie , puteam sa zic chiar si faptul ca ghicea in stele....
papa Luni, 21 Ianuarie 2013
Fratilor....numai stresati analfabeti pe aici! trist
PA PA
There you go! Luni, 21 Ianuarie 2013
Calculeaza unghiul dintre indicatoarele unui ceas la ora 11 si 50 de minute (Bank of America) - 54 de grade
kj Marti, 22 Ianuarie 2013
chiar, cate vaci sunt in canada? sau care e raspunsul corect? :D
Adi Joi, 21 Martie 2013
Calculeaza unghiul dintre indicatoarele unui ceas la ora 11 si 50 de minute (Bank of America) -este 54 de grade zic eu, daca era minus era 54-360=-306 grd
Cs Joi, 21 Martie 2013
eu cred ca unghiul e de 30 grade-a 12 parte din cerc.(360/12)
de unde au scos astia 54 si -54 de grade nu stiu :)) raspunsul il aveti mai sus dat de Cs. 30 de gra Sambata, 23 Martie 2013
de unde au scos astia 54 si -54 de grade nu stiu :)) raspunsul il aveti mai sus
ZXS Sambata, 23 Martie 2013
Legat de aia cu ceasul : nu e nici una din variantele de mai sus (exceptie face cea cu 30 de grade - unghiul dintre minutar si secundar), si va zic si de ce, nici orarul nici minutarul nu sar brusc de la ora 8 la ora 9 sau de la minutul 13 la minutul 14 ci se misca in continuare, astfel, la ora 8:13:15, minutarul se va afla intre minutele 13 si 14 iar orarul intre orele 8 si 9.
cameiro Luni, 25 Martie 2013
am citit tot si subiectul de pe Linkedin care m-a trimis aici dar treaba cu ceasul e grava .DUpa datele indicate NU EXISTA UNGHI . pentru ca ambele indicatoare se afla unul sub celalalt adica min la 50 si respectiv orar la 11 OK! asta chiar daca sunt in miscare
Tot eu Luni, 25 Martie 2013
Cameiro. Ia studiaza tu un ceas. Minutul 50 este la 10 si 10 este diferit de 11. Chiar si asa, ar fi fost 0 grade. Faza interesanta este ca pot fi considerate 3 variante de raspuns. Una in care mentuonezi unghiul mic. A doua in care mentionei unghiul mare (obtuz) si a treia in care mentionezi ambele variante. DPDV psihologic, aceste raspunsuri pot oferi o viziune a celui care te intervieveaza vis-a-vis de personalitatea si modul tau de gandire.
c Miercuri, 27 Martie 2013
Pe durata interviului exista o imtrebare care nu are un raspuns motivat, care permite analistului sa evalueze mai multe atribute ale persoanei intervievate.Ca la noi nici cei care fac recrutarile nu au inteles asta ne duce pe o alta latura a discutiei.Ma abtin de a comenta cum se face triajul angajatilor in romania atat de firmele de recrutare cat si de modul de cerinte ale jobului ,indiferent ca sunt la stat sau privat .
cb Sambata, 30 Martie 2013
Imi pare rau sa va dezamagesc dar mie tot aia cu "unde te vezi peste 5 ani?" mi se pare cea mai tare. Nu ca e rau sa-ti faci planuri cincinale (sau, ma rog, multianuale..) dar mie mi-a dovedit viata ca Divinitatea are planurile ei.... De regula, diferite de ale mele...
In rest, recrutarea e absolut random. Totul depinde de selectia care sta in mana cuiva mai mult sau mai putin priceput/dedicat si de cat de bine te vinzi la interviu.

KPMG Romania
Cluj Napoca
Actualizat la: 19.01.2017
OTP Advisors SRL
Alexandria
Actualizat la: 13.12.2016
Vodafone Romania
Actualizat la: 28.12.2016
Evolution Human Capital ...
Actualizat la: 28.10.2016

• Masina de serviciu
  • Asigurari servicii ...
Fraud manager
Hewlett Packard Enterprise
  • Concediu de crestere a ...
  • Munca de la distanta sau de ...
Analyst
WNS Global Services
  • Teambuildinguri / evenimente ...
Customer Care ...
Ericsson Romania
Intern
Gameloft Romania
  • Teambuildinguri / evenimente ...
Testing Engineer

Alfa Metal Machinery Group

JaneDoe

Am avut si eu prilejul sa particip la un interviu aici. Comentariile mele se vor referi strict la ...

Exelectro Engineering SA

MarianaL

Acum mai multi ani erau o companie de proiectare pe parte electrica destul de slaba. Am avut ...

Berlin-Chemie A. Menarini

AnnA91

Se poate si alte păreri?Am fost la 2 interviuri la ei

Reinvent Consulting

AlexandraAlexa

Reinvent Consulting a ajuns sa fie a doua mea familie. Ma bucur sa lucrez intr-un mediu cu oameni ...

Centrul Medical Romar

Anonim6

Nu plătesc salariile !!!! Pur și simplu uita ziua când trebuie sa îți dea banii ...

Manager de produs
Senior Analyst
Bombardier Transportation
Business analyst
Evalueserve SRL

Ce obiceiuri au oamenii cu salarii mari. Legatura stransa intre ce faci zi de zi si remuneratia ta lunara.>>

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

HR Summit Cluj-Napoca se află pe agenda specialiștilor de resurse umane din zona Transilvaniei, reunind directori și manageri de HR, consultanți, traineri, coaches, reprezentanți media și ai mediului universitar, specialiști în Dreptul Muncii precum și din sitemul bancar și al sănătății[...]