BATAIE pe JOBURI: 400 de persoane si-au depus CV-urile, in patru ore, pentru a se angaja la Ford

Miercuri, 28 Martie 2012 0 comentarii 913 vizualizari

Martie 2012

Aproximativ 400 de persoane au venit, marti, la firma care recruteaza personal pentru compania Ford Romania, pentru a-si depune CV-urile si pentru a lua bon de ordine pentru sustinerea unui interviu in zilele urmatoare, transmite corespondentul Mediafax.

Aproximativ 400 de persoane au venit, marti, intre orele 8.00 si 12.00, la firma care se ocupa cu recrutarea de personal pentru Ford, respectiv Manpower, pentru a-si depune CV-urile si pentru a lua bon de ordine pentru sustinerea unui interviu in vederea obtinerii unui loc de munca.

Manpower a inceput recrutarea de personal, dupa ce conducerea Ford Romania a anuntat, in urma cu o saptamana, ca va incepe angajarile la fabrica de la Craiova.

Oficialii Ford Romania au declarat pentru MEDIAFAX ca procesul de recrutare, care a inceput de marti, se va desfasura pe parcursul a doua saptamani, respectiv pana in 13 aprilie.

"Suntem bucurosi sa vedem ca un numar foarte mare de oameni si-au depus CV-ul, insa noi o sa analizam si baza noastra de date, unde exista cateva mii de persoane", au declarat oficialii Ford.
Oamenii care si-au depus CV-urile spera sa isi gaseasca un loc de munca la Ford.

"Am lucrat ca mecanic la CFR 20 de ani si am venit sa imi incerc si eu norocul. Stiu ca sunt foarte multi candidati pentru cele 500 de posturi, dar am auzit ca platesc foarte bine. Doua ore am stat la coada ca sa iau bon de ordine si sper sa fie cu noroc", a afirmat un craiovean.

In 20 martie, conducerea Ford Romania anunta ca va incepe angajarile la fabrica de la Craiova, compania urmand sa angajeze 500 de muncitori.

Muncitorii vor lucra pentru productia B-Max si EcoBoost.
Compania va lansa in acest an productia motorului de 1,0 litri EcoBoost, cat si constructia noului Ford B-MAX.

Grupul american a preluat in 2007, de la stat, compania Automobile
Craiova, iar conform contractului de privatizare avea obligatia sa realizeze pana la 19 martie 2012 investitii tehnologice si de mediu de 675 milioane euro si un volum de autovehicule de aproximativ 250.000 unitati.

Ford a anuntat la sfarsitul lunii ianuarie ca va produce la Craiova, in acest an, 60.000 de unitati B-Max, iar pentru anul viitor estimeaza constructia a cel putin 100.000 de masini. Modelul B-Max, produs exclusiv la fabrica de la Craiova, va ajunge in showroom-urile din Romania in luna iulie, insa comenzile vor fi onorate incepand cu luna septembrie. Conceptul B-Max a fost prezentat in luna martie a anului trecut la Salonul Auto de la Geneva, iar in iunie Ford a inceput sa fabrice la Craiova primele prototipuri.

Constructorul american a asamblat la Craiova, in intervalul aprilie 2010-octombrie 2011, un numar de peste 17.000 autoutilitare Transit Connect.

Ulterior, productia utilitarei a fost mutata la fabrica Ford din Valencia, in urma deciziei grupului american de a reorganiza activitatea tuturor fabricilor pe care le detine in Europa.

In Romania, vanzarile de autovehicule au scazut drastic comparativ cu 2008, cand au fost livrate 324.080 de masini, cu 11,7% mai putine fata de anul anterior, iar in 2009 a fost inregistrat un declin de 46%, la 147.962 de unitati.

In 2010, vanzarile auto s-au redus cu 19%, la 119.417 unitati, pentru ca in 2011 declinul sa fie de 7,4%, la 110.598 de masini.

APT Resources and Services SRL

Endava
Software ...

Autonet Import SRL

CrissCristi

Salutare,Am fost la interviu pentru postul de reprezentant vanzari piese camioane Bucuresti. ...

Lemet SRL

AlicePopesci

Buna seara! Stie cineva ceva despre ce inseamna a fi sef se magazin? Ce atributii, ...

Vodafone Romania

Chiula

Bună tuturor! Cine poate să-mi zică care este salariul pentru un PMO? Și cum decurge interviu? ...

GTS Telecom

Andrul

Job interviu intrebari pentru pozitia NOC:   1. Descrieti cum functioneaza comanda ...

Avestis International SRL

Pion

Un bax de hârtie costa 20-30 de lei... atâta costa și onoarea voastră în fața ...

Junior Project Manager
Nielsen Romania
Agent Servicii Clienti
Webhelp Romania
Analist servicii clienti
Allianz Worldwide Partners
Project manager
Accenture Romania

Reprezentații Rolls Royce, Riot Games și Hogan Assessments pentru prima dată în România>>

Au început înscrierile la ediția cu numărul 20 a celui mai mare târg internațional de universități din Sud-Estul Europei>>

Femei de top din domenii precum antreprenoriat, jurnalism, arhitectură, sport, cercetare sau economie, atât din țară cât și din străinătate, au confirmat prezența la cel mai important eveniment de leadership feminin din estul Europei: Conferința de Leadership Feminin The Woman[...]
Fiecare specialist în resurse umane se bucură atunci când a reuşit să-l selecteze pe cel mai bun candidat într-un post. Un moment mai puţin plăcut este acela în care un angajat alege să demisioneze[...]