BAZACONII facute la interviul de angajare

Vineri, 11 Ianuarie 2013 4 comentarii 703 vizualizari

11 ianuarie 2013

Daca te afli in cautarea unui job, nu este recomandat sa indesi in buzunar toate bomboanele pe care le vezi pe masa recrutorilor si nici sa il strangi in brate de fericire pe presedintele companiei care ar putea sa iti dea un loc de munca.

Astfel de situatii au fost vazute de angajatori in ultima perioada la intalnirea cu candidatii, potrivit unui sondaj realizat de CareerBuilder.com.

Un candidat a refuzat sa raspunda la intrebarile puse de recrutori, spunand: "Imi veti fura ideea si nici macar nu o sa ma angajati". Alte gafe raportate de peste 2.600 de manageri de recrutare:

- Candidatul a spus ca a demisionat de la banca la care lucra deoarece era tentat sa fure;

- Un candidat si-a indesat in buzunar toate bomboanele de pe biroul recrutorului;

- Candidatul a negat ca are telefon mobil desi acesta ii suna in rucsac in timpul interviului ;

- Un candidat s-a intins peste birou si l-a atins pe recrutor pe genunchi;

- Candidatul l-a imbratisat pe presedintele companiei;

- Un candidat a sunat acasa in timpul interviului ca sa intrebe ce au de mancare la cina;

- O candidata a sunat la serviciu in timpul interviului si a mimat o raceala puternica care o tine obliga sa stea in pat;

- Candidatul a spus ca nu este pentru el jobul daca trebuie sa se trezeasca dimineata si sa munceasca mult;

- Un candidat a refuzat sa raspunda la o intrebare spunand "Imi veti fura ideea si apoi nu o sa ma angajati".

Comentarii
tatiana Sambata, 12 Ianuarie 2013
:))) tare asta "Candidatul a negat ca are telefon mobil desi acesta ii suna in rucsac in timpul interviului" funny poate era o noua inventie rucsas cu telefonie inclusa :D
jimmy Luni, 14 Ianuarie 2013
"Candidatul a spus ca a demisionat de la banca la care lucra deoarece era tentat sa fure"

oare ce fel si de unde era candidatu asta? :D:D:D:D:D:D:D
laora Marti, 15 Ianuarie 2013
Eu as sugera si bazaconii la care sa te astepti din partea angajatorului in ziua de astazi, cel putin in Romania! si va rog mediatizati intrebarile ilegale care se pun in cursul interviului din partea angajatorului! Nu este corect!
ion Miercuri, 16 Ianuarie 2013
ce intrebari ilegale? care sunt alea?

Professional HR

Manager
Raiffeisen Bank
Analist
Holzindustrie Schweighofer ...
  • Concediu de crestere a ...
  • Concediu de maternitate & ...
Manipulant
Endava
Software ...

Vodafone Romania

Chiula

Bună tuturor! Cine poate să-mi zică care este salariul pentru un PMO? Și cum decurge interviu? ...

GTS Telecom

Andrul

Job interviu intrebari pentru pozitia NOC:   1. Descrieti cum functioneaza comanda ...

Avestis International SRL

Pion

Un bax de hârtie costa 20-30 de lei... atâta costa și onoarea voastră în fața ...

elz

Eu am aplicat pentru o pozitie si cand am fost contactat mi-au spus ca s-au gandit, analizand ...

Hilti Romania

Cristugeorge

Dintre cei ce ati comentat si sunteti in continuare angajati, imi puteti spune mai multe detalii ...

Junior Project Manager
Nielsen Romania
Agent Servicii Clienti
Webhelp Romania
Analist servicii clienti
Allianz Worldwide Partners
Project manager
Accenture Romania

Reprezentații Rolls Royce, Riot Games și Hogan Assessments pentru prima dată în România>>

Au început înscrierile la ediția cu numărul 20 a celui mai mare târg internațional de universități din Sud-Estul Europei>>

Femei de top din domenii precum antreprenoriat, jurnalism, arhitectură, sport, cercetare sau economie, atât din țară cât și din străinătate, au confirmat prezența la cel mai important eveniment de leadership feminin din estul Europei: Conferința de Leadership Feminin The Woman[...]
Fiecare specialist în resurse umane se bucură atunci când a reuşit să-l selecteze pe cel mai bun candidat într-un post. Un moment mai puţin plăcut este acela în care un angajat alege să demisioneze[...]