Bonificatiile pe care le pot primi salariatii: Care sunt si ce trebuie sa stim despre ele - PARTEA A DOUA

Joi, 19 Iunie 2014 0 comentarii 1199 vizualizari

5. al 13-lea salariu;
6. prima de vacanta;
7. prima de sarbatori;
8. alte bonusuri.

Nota: In acest articol sunt abordate ultimele patru puncte. In prima parte a subiectului le gasiti pe primele patru.

5. Al 13-lea salariu

Bugetarii aveau acest drept in baza art. 25 alin. (1) din Legea nr. 330/2009 privind salarizarea unitara a personalului platit fonduri publice, care prevedea ca „pentru activitatea desfasurata, personalul beneficiaza de un premiu anual egal cu media salariilor de baza sau a indemnizatiilor de incadrare, dupa caz, realizate in anul pentru care se face premierea“, dar care a fost abrogat prin Legea nr. 284/2010.

Sunt angajatori care, la finalul anului, in functie de buget, acorda acest drept distinct fata de alte bonificatii.

6. Prima de concediu/vacanta

Suplimentar fata de indemnizatia de concediu (obligatorie potrivit art. 150 Codul Muncii), angajatorul poate acorda la plecarea in concediu salariatului o prima de concediu in conditiile negociate prin contractul colectiv de munca.

Prima de vacanta urmeaza regula generala aplicata primelor la salarii, potrivit careia aceste venituri sunt impozabile in luna in care sunt platite, reprezentand venit al lunii in care sunt platite chiar daca se refera la perioade anterioare, si se cumuleaza cu veniturile de natura salariala ale lunii in care se plateste aceasta prima.

7. Prime de sarbatori

Atat pentru sarbatorile legale, cat si cu ocazia serbarii unor zile dedicate copiilor sau femeilor, angajatorii pot alege sa ofere salariatilor bonificatii sub forma de prime in bani sau cadouri.

Astfel, potrivit art. 55 din Codul Fiscal, acordarea cadourilor pentru copiii minori ai angajatilor se face in limita a 150 de lei/copil. Aceste sume sunt neimpozabile.

In situatia in care suma alocata pentru aceste cadouri depaseste valoarea de 150 de lei/copil, diferenta va fi considerata venit. Nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile nici veniturile de natura celor prevazute mai sus, realizate de persoane fizice, daca aceste venituri sunt primite in baza unor legi speciale si finantate din buget.

8. Alte stimulente

• Asimilate veniturilor din salarii:

- masina/telefon de serviciu – utilizarea oricarui bun, inclusiv a unui vehicul de orice tip, din patrimoniul afacerii, in scop personal, cu exceptia deplasarii pe distanta dus-intors de la domiciliu la locul de munca;

-  imprumuturi nerambursabile;

- anularea unei creante a angajatorului asupra angajatului;

- abonamentele si costul convorbirilor telefonice, inclusiv cartelele telefonice, in scop personal;

- permise de calatorie pe orice mijloace de transport, folosite in scopul personal;

- primele de asigurare platite de catre suportator pentru salariatii proprii sau alt beneficiar de venituri din salarii, la momentul platii primei respective, altele decat cele obligatorii;

- tichete-cadou acordate potrivit legii;

• Neasimilate veniturilor din salarii – neimpozitate:

- ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru pierderi produse in gospodariile proprii ca urmare a calamitatilor naturale, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru nastere, veniturile reprezentand cadouri pentru copiii minori ai salariatilor, cadourile oferite salariatelor, contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului, costul prestatiilor pentru tratament si odihna, inclusiv transportul pentru salariatii proprii si membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariatii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevazut in contractul de munca;

- drepturile de hrana acordate de angajatori angajatilor, in conformitate cu legislatia in vigoare;

- contravaloarea folosintei locuintei de serviciu sau a locuintei din incinta unitatii, potrivit repartitiei de serviciu, numirii conform legii sau specificitatii activitatii prin cadrul normativ specific domeniului de activitate, compensarea chiriei pentru personalul din sectorul de aparare nationala, ordine publica si siguranta nationala, precum si compensarea diferentei de chirie, suportata de persoana fizica, conform legilor speciale;

- contravaloarea cheltuielilor de deplasare pentru transportul intre localitatea in care angajatii isi au domiciliul si localitatea unde se afla locul de munca al acestora, la nivelul unui abonament lunar, pentru situatiile in care nu se asigura locuinta sau nu se suporta contravaloarea chiriei, conform legii;

- sumele primite, potrivit dispozitiilor legale, pentru acoperirea cheltuielilor de mutare in interesul serviciului;

- indemnizatiile de instalare ce se acorda o singura data, la incadrarea intr-o unitate situata intr-o alta localitate decat cea de domiciliu, in primul an de activitate dupa absolvirea studiilor, in limita unui salariu de baza la angajare, precum si indemnizatiile de instalare si mutare acordate, potrivit legilor speciale, personalului din institutiile publice si celor care isi stabilesc domiciliul in localitati din zone defavorizate, stabilite potrivit legii, in care isi au locul de munca;

- avantajele sub forma dreptului la stock options plan, la momentul acordarii si la momentul exercitarii acestora;

- diferenta favorabila dintre dobanda preferentiala stabilita prin negociere si dobanda practicata pe piata, pentru credite si depozite;

• Sesiuni de cumparaturi in cadrul companiei – unii angajatori ofera salariatilor posibilitatea de a-si face cumparaturile chiar in sediul firmei. Angajatii beneficiaza de reduceri importante la produsele retailerilor sau producatorilor parteneri, un alt avantaj fiind acela ca pot astfel evita aglomeratia care se produce uneori in marile lanturi de magazine;

• Cosuri cadou cu produse pentru masa de sarbatori - aceasta este o metoda pe care tot mai multi angajtori o aleg. Chiar daca este un cadou mai degraba impersonal, angajatorii au grija intotdeauna sa umple cosul cu produsele necesare pentru meselor de sarbatori;

• Preturi promotionale pentru produsele companiei - doar companiile producatoare pot oferi aceste prime si in special cele din sectorul bunurilor de larg consum. Astfel, angajatii pot face cumparaturile pentru sarbatori cu un buget mai mic.

Profi Rom Food SRL
Actualizat la: 01.02.2017

Raiffeisen Bank
Analist
Holzindustrie Schweighofer ...
  • Concediu de maternitate & ...
Manipulant
Endava
Software ...
Vodafone Romania
Engineer
TATA Technologies Romania
  • Asigurare medicala pentru ...
  • Concediu de maternitate & ...
Inginer ...

Mellon Romania

Marta22

Stie cineva cat mai e acum salariul pt consilier pe proiect bancar? Am interviu sapt viit si vreau ...

Luar SRL

Waffen

Am fost azi la interviu,patronul om de treabă, angajații plini de ei, sfidători. Firma lucrează ...

Top Line Europa

deniss

Tin sa mentionez ca am lucrat la aceasta firma in vara lu' 2016 si nu as recomanda experienta ...

Alumatic

dencuandrei

Nu recomand, am fost la interviu pentru reprezentant vanzari unde imi spune ca nu mai este de ...

AMOMA

Florinescu

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania

Au început înscrierile la ediția cu numărul 20 a celui mai mare târg internațional de universități din Sud-Estul Europei>>

Fiecare specialist în resurse umane se bucură atunci când a reuşit să-l selecteze pe cel mai bun candidat într-un post. Un moment mai puţin plăcut este acela în care un angajat alege să demisioneze[...]
Ana-Maria Brânză, Camelia Șucu sau Gabriela Szabó sunt printre speakerii naționali și internaționali care vor participa între 14-15 martie la cea mai importantă Conferință de Leadership Feminin din România, The Woman ce va reuni la Cluj-Napoca peste 500 femei lider[...]