Bosch a anuntat, oficial, "cea mai mare investitie privata din istoria Clujului": 77 mil. euro in producerea de componente auto. Cand incep angajarile

Marti, 8 Mai 2012 0 comentarii 646 vizualizari

Mai 2012

Grupul Bosch a anuntat marti, oficial, investitiile in centrul de productie de la Jucu, Cluj. In prima faza, cea de constructie, acestea se ridica la 77 de milioane de euro, potrivit unui comunicat al companiei germane.

"Volumul de unitati electronice de comanda, necesar pentru Europa, creste mai rapid decat capacitatea de productie existenta. Aceasta capacitate urmeaza sa creasca prin construirea unei unitati de productie in Cluj-Napoca. Mai mult, in viitor, nevoia crescanda a Europei Centrale si de Est pentru activitati de inginerie va depasi capacitatea actualului Centru de Inginerie Bosch din Budapesta. Din acest motiv, va fi deschisa o noua reprezentanta in Cluj", au motivat reprezentantii Bosch pentru incont.ro.

Lucrarile de constructie vor fi demarate la Jucu in al doilea trimestru al anului 2012, iar productia propriu-zisa va incepe la mijlocul lui 2013.

"Factorul decisiv in alegerea acestei zone a fost mana de lucru disponibila, inclusiv persoanele calificate, din universitati importante din Romania. Acest lucru ne permite desfasurarea de activitati de inginerie la Cluj. Alte criterii au inclus disponibilitatea unei cladiri adecvate, infrastructura si avantajele logistice", au spus reprezentantii companiei.

Noul centru va numara 38.000 metri patrati si va crea 340 locuri de munca

Noul centru va avea o suprafata totala de aproximativ 38.000 metri patrati. Pana la sfarsitul anului viitor, grupul sustine ca aproape 340 de angajati vor lucra la Jucu. De-a lungul urmatorilor ani, acesta urmeaza sa fie extins, se mai arata in comunicat.

"Angajarea primilor ingineri din Romania va avea loc in a doua jumatate a anului 2012. Pana in momentul in care spatiile de birouri din Cluj-Napoca sunt terminate, in toamna anului 2013, acesti ingineri vor fi pregatiti in Germania si la centrul de Inginerie Bosch din Budapesta", declara cei de la Bosch.

"Pana la finalul anului 2013, vor fi aproximativ 340 de angajati in productie, cercetare si administratie. In anii care urmeaza planificam o extindere a acestui numar", au spus reprezentantii grupului pentru incont.ro.

Din punct de vedere organizational, noul centru va face parte din divizia Automotive Electronics, care produce unitati electronice de comanda, semiconductori si senzori pentru industria auto si alte domenii. La nivel global, divizia numara 17 unitati de productie si aproximativ 20.000 de angajati.

Tise: "Bosch va beneficia de un ajutor de stat de 30 milioane euro"

Ministerul Finantelor a aprobat ajutorul de stat acordat Bosch, de aproximativ 30 milioane euro. Astfel, grupul german poate incepe investitia din Parcul Industrial Tetarom III din comuna Jucu, a declarat astazi si presedintele Consiliului Judetean Cluj, Alin Tise.

Ajutorul de stat consta in scutiri, esalonari sau taxe reduse la operatiuni de import-export. "Ministerul Finantelor a aprobat ajutorul de stat pentru compania Bosch, este vorba de o suma de circa 30 de milioane de euro. Ajutorul de stat, care consta in anumite scutiri, esalonari, taxe reduse la operatiuni de import-export, trebuie notificat Comisiei Europene. Din punctul de vedere al investitiei, aceasta devine sigura. Odata ce ajutorul de stat a fost aprobat, nu mai este niciun obstacol privind inceperea lucrarilor la acest obiectiv. (...) Dorinta Bosch este sa angajeze circa 2.000 de oameni. in mai multe etape", a spus Tise pentru Mediafax.

Consiliul Judetean Cluj a aprobat in luna februarie un contract cu Bosch pentru deschiderea unei fabrici de componente auto in Parcul Industrial Tetarom III din comuna Jucu.

Presedintele PDL, Emil Boc, afirma in aprilie ca a discutat in sedinta Biroului Permanent Judetean al PDL Cluj despre investitiile De’Longhi si Bosch din judet, dorind sa se asigure ca ajutoarele de stat pentru acestea vor fi acordate de Ministerul Finantelor.

Citeste tot articolul aici.

Campulung Moldovenesc
Actualizat la: 28.11.2016
Continental Automotive Group ...
Actualizat la: 20.10.2016

• Asigurare de viata
Post Master
Curier
WNS Global Services
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Senior Associate
Senior Analyst

Flanco Retail SA

go_go

Schaeffler Romania

cojanumihaela

Stie cineva ce salariu are un Cnc debutant?

OMV Petrom - Global Solutions

cojanumihaela

Stie careva care sunt beneficiile si salariul unui Team Lider pentru Ploiesti?

Gina01

KFC Romania

Hannah

Care este salariul la programul de 4 ore in Bucuresti??????

Junior Software Developer
Pentalog Romania
Hella Romania

Sfaturi pentru a supravietui statului pe scaun la birou>>