Bosch a anuntat, oficial, "cea mai mare investitie privata din istoria Clujului": 77 mil. euro in producerea de componente auto. Cand incep angajarile

Marti, 8 Mai 2012 0 comentarii 679 vizualizari

Mai 2012

Grupul Bosch a anuntat marti, oficial, investitiile in centrul de productie de la Jucu, Cluj. In prima faza, cea de constructie, acestea se ridica la 77 de milioane de euro, potrivit unui comunicat al companiei germane.

"Volumul de unitati electronice de comanda, necesar pentru Europa, creste mai rapid decat capacitatea de productie existenta. Aceasta capacitate urmeaza sa creasca prin construirea unei unitati de productie in Cluj-Napoca. Mai mult, in viitor, nevoia crescanda a Europei Centrale si de Est pentru activitati de inginerie va depasi capacitatea actualului Centru de Inginerie Bosch din Budapesta. Din acest motiv, va fi deschisa o noua reprezentanta in Cluj", au motivat reprezentantii Bosch pentru incont.ro.

Lucrarile de constructie vor fi demarate la Jucu in al doilea trimestru al anului 2012, iar productia propriu-zisa va incepe la mijlocul lui 2013.

"Factorul decisiv in alegerea acestei zone a fost mana de lucru disponibila, inclusiv persoanele calificate, din universitati importante din Romania. Acest lucru ne permite desfasurarea de activitati de inginerie la Cluj. Alte criterii au inclus disponibilitatea unei cladiri adecvate, infrastructura si avantajele logistice", au spus reprezentantii companiei.

Noul centru va numara 38.000 metri patrati si va crea 340 locuri de munca

Noul centru va avea o suprafata totala de aproximativ 38.000 metri patrati. Pana la sfarsitul anului viitor, grupul sustine ca aproape 340 de angajati vor lucra la Jucu. De-a lungul urmatorilor ani, acesta urmeaza sa fie extins, se mai arata in comunicat.

"Angajarea primilor ingineri din Romania va avea loc in a doua jumatate a anului 2012. Pana in momentul in care spatiile de birouri din Cluj-Napoca sunt terminate, in toamna anului 2013, acesti ingineri vor fi pregatiti in Germania si la centrul de Inginerie Bosch din Budapesta", declara cei de la Bosch.

"Pana la finalul anului 2013, vor fi aproximativ 340 de angajati in productie, cercetare si administratie. In anii care urmeaza planificam o extindere a acestui numar", au spus reprezentantii grupului pentru incont.ro.

Din punct de vedere organizational, noul centru va face parte din divizia Automotive Electronics, care produce unitati electronice de comanda, semiconductori si senzori pentru industria auto si alte domenii. La nivel global, divizia numara 17 unitati de productie si aproximativ 20.000 de angajati.

Tise: "Bosch va beneficia de un ajutor de stat de 30 milioane euro"

Ministerul Finantelor a aprobat ajutorul de stat acordat Bosch, de aproximativ 30 milioane euro. Astfel, grupul german poate incepe investitia din Parcul Industrial Tetarom III din comuna Jucu, a declarat astazi si presedintele Consiliului Judetean Cluj, Alin Tise.

Ajutorul de stat consta in scutiri, esalonari sau taxe reduse la operatiuni de import-export. "Ministerul Finantelor a aprobat ajutorul de stat pentru compania Bosch, este vorba de o suma de circa 30 de milioane de euro. Ajutorul de stat, care consta in anumite scutiri, esalonari, taxe reduse la operatiuni de import-export, trebuie notificat Comisiei Europene. Din punctul de vedere al investitiei, aceasta devine sigura. Odata ce ajutorul de stat a fost aprobat, nu mai este niciun obstacol privind inceperea lucrarilor la acest obiectiv. (...) Dorinta Bosch este sa angajeze circa 2.000 de oameni. in mai multe etape", a spus Tise pentru Mediafax.

Consiliul Judetean Cluj a aprobat in luna februarie un contract cu Bosch pentru deschiderea unei fabrici de componente auto in Parcul Industrial Tetarom III din comuna Jucu.

Presedintele PDL, Emil Boc, afirma in aprilie ca a discutat in sedinta Biroului Permanent Judetean al PDL Cluj despre investitiile De’Longhi si Bosch din judet, dorind sa se asigure ca ajutoarele de stat pentru acestea vor fi acordate de Ministerul Finantelor.

Citeste tot articolul aici.

Profi Rom Food SRL
Actualizat la: 20.02.2017
Allianz Managed Operations & ...
Actualizat la: 06.02.2017
Suceava
Actualizat la: 06.12.2016
L`Oreal Romania
Actualizat la: 14.02.2017

• Teambuildinguri / evenimente ...
Senior Process ...
Raiffeisen Bank
Analist
Holzindustrie Schweighofer ...
  • Al 13-lea salariu
  • Concediu de crestere a ...
Manipulant

Macatumba

Confirm parerile exprimate in comentariile referitoare la neseriozitatea departamentului de ...

Meridian Grup

Aspiriko

Trainingul cum au zis si ceilalti dureaza 1 luna si este format din niste etape care nu au legatura ...

Salonpro SRL

vanzari

Am vazut ca au post liber economist, eram tentat sa aplic dar citind despre aceasta firma m-am ...

Gurucad SRL

popescua

Nu sunt TRANSPARENTI. Te cheama la interviu si te pun sa semnezi documente de ...

Autonet Import SRL

CrissCristi

Salutare,Am fost la interviu pentru postul de reprezentant vanzari piese camioane Bucuresti. ...

Agent vanzari
Meridian Grup
Junior Project Manager
Nielsen Romania
Agent Servicii Clienti
Webhelp Romania
Analist servicii clienti
Allianz Worldwide Partners

Reprezentații Rolls Royce, Riot Games și Hogan Assessments pentru prima dată în România>>

Au început înscrierile la ediția cu numărul 20 a celui mai mare târg internațional de universități din Sud-Estul Europei>>

Femei de top din domenii precum antreprenoriat, jurnalism, arhitectură, sport, cercetare sau economie, atât din țară cât și din străinătate, au confirmat prezența la cel mai important eveniment de leadership feminin din estul Europei: Conferința de Leadership Feminin The Woman[...]
Fiecare specialist în resurse umane se bucură atunci când a reuşit să-l selecteze pe cel mai bun candidat într-un post. Un moment mai puţin plăcut este acela în care un angajat alege să demisioneze[...]