Burse de studiu in Franta de 180.000 euro pentru studenti romani

Luni, 19 Martie 2012 0 comentarii 1082 vizualizari

Martie 2012

Companii franceze din Romania sponsorizeaza cu 180.000 de euro burse pentru 21 de studenti romani, tinere talente ce vor avea ocazia sa efectueze un sejur de studii de inalt nivel in Franta si sa abordeze lumea afacerilor cu perspectiva unei cariere stralucite, potrivit Mediafax.

Patru burse de doctorat in domeniul energiilor regenerabile si 17 burse de master si de schimb de experienta stiintifica vor fi acordate unor tineri romani in baza unor parteneriate care vor fi incheiate de Ambasada Frantei la Bucuresti.

Ambasada Frantei in Romania, Camera Franceza de Comert si Industrie din Romania si mai multe companii franceze vor semna, joi, mai multe parteneriate care au ca scop promovarea cercetarii, schimbul de experienta a studentilor si integrarea profesionala a tinerilor romani talentati prin intemeierea unui program de burse cofinantate de licenta si de master.

Potrivit Ambasadei Frantei in Romania, companiile BRD, GDF-Suez, KPMG, Lafarge si Saint Gobain vor semna un parteneriat cu Camera Franceza de Comert si Industrie din Romania, cu Autoritatea Nationala pentru Cercetare

Stiintifica si cu Ambasada Frantei din Romania pentru a finanta patru burse de doctorat in co-tutela, in sectorul energiilor regenerabile.

"Bursele au fost create in concordanta cu Cartea alba a Energiei (publicata in martie 2011) si au scopul de a promova dezbaterile pe tema legaturilor dintre cercetare si inovatiile puse in aplicare in domeniul energiei din Romania si de a genera noi sinergii intre Romania si Franta. Pe parcursul a trei ani, candidatii alesi isi vor petrece perioade de timp egale in Romania si in Franta. In colaborare cu laboratoarele de elita franceze si romane, ei vor lucra la o cercetare inovatoare intr-un domeniu in plina dezvoltare", se arata in comunicat.

Alte 17 burse de master si de schimb de experienta stiintifica de inalt nivel vor fi infiintate pentru anul universitar 2012/2013 de catre companiile BRD, Dalkia, Eurocopter Romania, THALES, GDF SUEZ, Lactalis, Michelin, Renault-Dacia, Maïsadour si cabinetul de avocatura Gide Loyrette Nouel, in parteneriat cu Ambasada Frantei dinRomania, pentru a permite tinerilor romani cu un mare potential de a beneficia de formare in Franta si de a capata cultura organizationala a grupului.

"La intoarcere, ei vor fi in masura sa ocupe posturile importante din companiile care i-au sustinut", se mai arata in comunicat.

Potrivit sursei citate, aceste angajamente reprezinta o investitie totala de aproximativ 180.000 de euro, din partea companiilor franceze din Romania.

Hipo.ro
Actualizat la: 21.12.2016
TotalSoft
Iasi
Actualizat la: 10.01.2017

• Asigurare de pensie ...
  • Abonament la sala de fitness ...
Procurement ...
Bombardier Transportation
  • Asigurare de pensie ...
  • Abonament la sala de fitness ...
Senior Analyst
Hydro Environment Consulting
Inginer ...
Evalueserve SRL
  • Teambuildinguri / evenimente ...
  • Concediu de maternitate & ...
Business ...
Tezaur Investment Group
  • Concediu de maternitate & ...
Ofiter amanet

Centrul Medical Romar

Anonim6

Nu plătesc salariile !!!! Pur și simplu uita ziua când trebuie sa îți dea banii ...

Depot 96

Deea_1

Bună ziua, am fost chemata la interviu pe postul de operator magazin Online și ce credeți ca mă ...

Mindit Consulting

Cetateanul

Despre ce post era vorba ?

Metrorex SA

nelutu

@bostanLa Metrorex, zis si Pilerex se angajeaza doar pe pile sau spaga. Un fost coleg de liceu ...

Ipsos Research Romania

junior2970

Buna seara!Pentru un post de junior data analyst testul este in limba engleză?Seara frumoasa!

Systems Analyst
Yardi Systems

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

Esențial pe agenda HR-ului: 29-30 martie, HR Summit Cluj-Napoca>>

Expații care muncesc în Elveția sunt cei mai bine plătiți din lume, câștigând în medie 188.275 de dolari pe an[...]