Cati bani ai sansa sa primesti de Paste de la firma

Vineri, 30 Martie 2012 0 comentarii 1055 vizualizari

Martie 2012

Primele de Paste acordate anul acesta de angajatorii romani au valori cuprinse intre 200 si 500 de lei, potrivit unui studiu realizat de firma de consultanta in resurse umane Mercer.

Spre deosebire de anii trecuti, ponderea companiilor care acorda bonusuri sau prime de Paste este mult mai mica. Doar 20% dintre firme intentioneaza sa-si premieze salariatii de Sarbatorea pascala.

"Companiile se focuseaza in acest an mai ales pe rasplata performantei. Ca si practica, vorbim mai ales despre cadouri in produse si despre tichete cadou, cu valori intre 200 si 500 RON", a declarat pentru Realitatea.net Oana Datki, country manager al Consulteam Romania, partener Mercer.

Cele mai mari sanse sa primeasca bani sau cadouri de Paste le au angajatii din companiile de productie sau din mediile extrem de sindicalizate, precizeaza managerul Consulteam.

Spre exemplu, angajatii Companiei Nationale a Huilei (CNH) din Petrosani primesc bani in plus de Pasti, sub forma unor tichete valorice care variaza intre 250 si 400 de lei. Si angajatii Societatii Nationale a Lignitului Oltenia vor primi tichete cadou cu o valoare cuprinsa intre 250 si 600 de lei.

"Majoritatea companiilor a ales ca model de acordare a primelor tichetele cadou. Aceasta decizie este influentata si de posibilitatea ca aceasta cheltuiala sa devina deductibila", spune si Catalin Naftan, manager general al firmei Paylex.

Potrivit unui studiu realizat de Paylex in randul a 70 de companii private, cu 9.700 de angajati, marea majoritate a firmelor vor acorda primele in suma fixa, necoreland valoarea primei de Paste cu performanta individuala a angajatilor.

Din esantionul analizat de Paylex, aproximativ 60% dintre firme au declarat ca vor acorda prime de Paste anul acesta. Primele acordate vor fi 70% sub forma de tichete cadou si 30% cash.

Cele mai mari prime vor fi acordate in domeniul farmaceutic si in cel al serviciilor (inclusiv cele bancare), dar si in domeniul productiei care inglobeaza tehnologie de varf, se arata in studiu.

Cameron Romania
Actualizat la: 05.12.2016
OTP Advisors SRL
Alexandria
Actualizat la: 13.09.2016

• Asigurare de pensie ...
Axway Romania
  • Tichete cadou
  • Abonament la sala de fitness ...
Developer

minie

Asisoft SRL

nelutu

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Junior Software Developer
Pentalog Romania