Cati bani ai sansa sa primesti de Paste de la firma

Vineri, 30 Martie 2012 0 comentarii 1094 vizualizari

Martie 2012

Primele de Paste acordate anul acesta de angajatorii romani au valori cuprinse intre 200 si 500 de lei, potrivit unui studiu realizat de firma de consultanta in resurse umane Mercer.

Spre deosebire de anii trecuti, ponderea companiilor care acorda bonusuri sau prime de Paste este mult mai mica. Doar 20% dintre firme intentioneaza sa-si premieze salariatii de Sarbatorea pascala.

"Companiile se focuseaza in acest an mai ales pe rasplata performantei. Ca si practica, vorbim mai ales despre cadouri in produse si despre tichete cadou, cu valori intre 200 si 500 RON", a declarat pentru Realitatea.net Oana Datki, country manager al Consulteam Romania, partener Mercer.

Cele mai mari sanse sa primeasca bani sau cadouri de Paste le au angajatii din companiile de productie sau din mediile extrem de sindicalizate, precizeaza managerul Consulteam.

Spre exemplu, angajatii Companiei Nationale a Huilei (CNH) din Petrosani primesc bani in plus de Pasti, sub forma unor tichete valorice care variaza intre 250 si 400 de lei. Si angajatii Societatii Nationale a Lignitului Oltenia vor primi tichete cadou cu o valoare cuprinsa intre 250 si 600 de lei.

"Majoritatea companiilor a ales ca model de acordare a primelor tichetele cadou. Aceasta decizie este influentata si de posibilitatea ca aceasta cheltuiala sa devina deductibila", spune si Catalin Naftan, manager general al firmei Paylex.

Potrivit unui studiu realizat de Paylex in randul a 70 de companii private, cu 9.700 de angajati, marea majoritate a firmelor vor acorda primele in suma fixa, necoreland valoarea primei de Paste cu performanta individuala a angajatilor.

Din esantionul analizat de Paylex, aproximativ 60% dintre firme au declarat ca vor acorda prime de Paste anul acesta. Primele acordate vor fi 70% sub forma de tichete cadou si 30% cash.

Cele mai mari prime vor fi acordate in domeniul farmaceutic si in cel al serviciilor (inclusiv cele bancare), dar si in domeniul productiei care inglobeaza tehnologie de varf, se arata in studiu.

Grup Sapte

Hydro Environment Consulting
Inginer ...
Evalueserve SRL
  • Teambuildinguri / evenimente ...
  • Concediu de maternitate & ...
Business ...
Tezaur Investment Group
  • Concediu de crestere a ...
Ofiter amanet

Centrul Medical Romar

Anonim6

Nu plătesc salariile !!!! Pur și simplu uita ziua când trebuie sa îți dea banii ...

Depot 96

Deea_1

Bună ziua, am fost chemata la interviu pe postul de operator magazin Online și ce credeți ca mă ...

Mindit Consulting

Cetateanul

Despre ce post era vorba ?

Metrorex SA

nelutu

@bostanLa Metrorex, zis si Pilerex se angajeaza doar pe pile sau spaga. Un fost coleg de liceu ...

Ipsos Research Romania

junior2970

Buna seara!Pentru un post de junior data analyst testul este in limba engleză?Seara frumoasa!

Manager de produs
Evalueserve SRL

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

Esențial pe agenda HR-ului: 29-30 martie, HR Summit Cluj-Napoca>>

Expații care muncesc în Elveția sunt cei mai bine plătiți din lume, câștigând în medie 188.275 de dolari pe an[...]