Cand sa te astepti la un raspuns dupa interviul de angajare

Duminica, 3 Iunie 2012 0 comentarii 1023 vizualizari

Iunie 2012

"Va contactam noi" este ultima fraza pe care o aud foarte multi candidati care participa la un interviu de angajare.

Dupa aceea, angajatorul nu mai da niciun semn de viata, iar candidatul nu mai stie ce sa creada, dat fiind ca i s-a promis solemn la interviul de angajare ca va primi un "reply", chiar daca raspunsul este negativ.

"Din momentul in care a avut loc o discutie cu un candidat, oferirea unui interval de timp in care acesta se poate astepta sa primeasca un raspuns si respectarea promisiunii sunt absolut firesti", spun specialistii HR de la Portal HR.

Potrivit acestora, raspunsul si feedback-ul dupa interviu fac parte din regulile de aur ale recrutarii si nu ar trebui sa lipseasca niciodata de pe lista de lucruri obligatorii de facut de catre un recrutor.

In cazul in care un evaluator depinde si de un manager functional pentru selectia candidatilor poate sa comunice totusi candidatilor intervievati macar o data orientativa - in general maxim 2 saptamani de la momentul interviului, spun specialistii HR.

Chiar daca, la acel moment, nu va avea un raspuns final pentru candidatul respectiv, mentinerea legaturii este obligatorie, atat din motive de respect, cat si de disponibilitate - candidatul ar putea sa-si gaseasca un alt job intre timp.

"Recomandarea noastra este ca, daca dupa doua saptamani nu primesti niciun telefon in care sa ti se spuna in ce etapa mai este procesul de recrutare, sa incerci tu sa reiei legatura cu recrutorul respectiv si sa ceri (evident, politicos) o lamurire", spun specialistii.

Citeste mai multe despre acest subiect pe PortalHR.ro.

part-time / 1 - 5 ani experienta

Post Master
Curier
WNS Global Services
Senior Associate
  • Concediu de maternitate & ...
Senior Analyst

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Flanco Retail SA

go_go

Schaeffler Romania

cojanumihaela

Stie cineva ce salariu are un Cnc debutant?

OMV Petrom - Global Solutions

cojanumihaela

Stie careva care sunt beneficiile si salariul unui Team Lider pentru Ploiesti?

Gina01

Junior Software Developer
Pentalog Romania
Hella Romania

Sfaturi pentru a supravietui statului pe scaun la birou>>