Cautati un job? Una din patru companii locale va face noi angajari in urmatoarele trei luni

Marti, 12 Iunie 2012 0 comentarii 521 vizualizari

12 iunie 2012

Un procent de 10% dintre companiile de pe piata locala estimeaza ca vor face mai multe angajari decat concedieri in perioada iulie- septembrie, potrivit unui studiu realizat de grupul cu activitati in domeniul resurselor umane Manpower privind perspectivele de angajare pentru trimestrul trei al acestui an.

Majoritatea angajatorilor (64%) nu intentioneaza sa faca vreo modificare in ceea ce priveste structura de personal din companiile lor, in timp ce unu din patru angajatori indica o crestere in activitatea de angajare pentru perioada urmatoare. Studiul Manpower a folosit un indicator, previziunea neta de angajare, rezultat in urma diferentei dintre procentul de companii care urmeaza sa faca angajari si procentul de angajatori care urmeaza sa faca disponibilizari.

"Faptul ca Romania are una dintre cele mai optimiste previziuni de angajare in zona EMEA este un semnal pozitiv pentru economia noastra in contextul actual, in care tari precum Olanda, Spania, Irlanda sau Ungaria inregistreaza previziuni negative de angajare. De asemenea, cred ca estimarea de A10% ca previziune neta a evolutiei angajarilor in tara noastra este, cel putin pentru aceasta perioada, incurajatoare, avand in vedere ca salturile procentuale din doua cifre vor fi probabil din ce in ce mai rar intalnite in Europa in perioada urmatoare", a spus Valentin Petrof, Country Manager al ManpowerGroup Romania.

Intr-adevar, cele mai optimiste planuri de angajare din EMEA se inregistreaza in Turcia, Israel, Romania, Bulgaria, si Norvegia, iar cele mai descurajatoare tendinte privind angajarile se manifesta pentru al doilea trimestru consecutiv in Grecia si Spania. De asemenea, rezultatele studiului mai arata ca planurile de angajare din Marea Britanie raman la un nivel scazut, in contextul reintrarii oficiale a acestei tari in a doua recesiune pe parcursul ultimilor patru ani, datorita unei scaderi bruste a sectorului de servicii financiare, extractie de petrol si gaze, dar si a celui de constructii.

Cele mai optimiste previziuni de angajare pentru urmatoarea perioada pe plan local sunt in domeniul comertului, determinate de planurile de expansiune deja anuntate de marii retaileri.

"In general, angajatorii planuiesc sa-si mentina nivelul actual al fortei de munca in perioada lunilor de vara, ceea ce nu poate decat sa-i bucure pe actualii angajati. Analizand evolutia previziunii de angajare din ultimul an, constatam o activitate de angajare care continua sa se mentina la un ritm constant", a mai spus Petrof.

In Romania, studiul a fost realizat pe un esantion de 621 de companii.

Sursa: www.zf.ro

Provident Financial Romania
Fraud manager

Concord Service Center

Andreea2017

Bună! Eu încă lucrez la aceasta firma și lucrurile sunt ok. Aici am învățat multe ...

Architected Business Solutions SRL

Rut

Post: IT Helpdesk Interviuri: doua Experienta cu aceasta companie a fost destul de neplacuta. ...

Pet Communications

MarianaL

Este o companie pe care am cunoscut-o cu ocazia studiilor si proiectelor necesare fermelor eoliene ...

Quantic Lab SRL

iriname

Hei, voi merge la un test de engleza si franceza la Quantic Lab. Siti care este structura lor? Mersi

Alfa Metal Machinery Group

llu

Sustin tot ce a scris Jane Doe.Chiar daca nu am fost la interviu recent, pot vorbi din experienta ...

Inginer proiectant
RUXPRO
IT Support Specialist
IBM Romania
Customer support
TELUS International Europe
Customer support
Playtika Romania

Câte ore trebuie să muncim pe zi? „Serviciul trebuie privit doar din prisma productivităţii, nu a eroismului”.>>

Ce obiceiuri au oamenii cu salarii mari. Legatura stransa intre ce faci zi de zi si remuneratia ta lunara.>>

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

HR Summit Cluj-Napoca se află pe agenda specialiștilor de resurse umane din zona Transilvaniei, reunind directori și manageri de HR, consultanți, traineri, coaches, reprezentanți media și ai mediului universitar, specialiști în Dreptul Muncii precum și din sitemul bancar și al sănătății[...]