Calitățile pe care orice companie le caută la candidați când angajează

Vineri, 17 Iulie 2015 0 comentarii 553 vizualizari

Secretul principal al unei companii de succes sta in angajarea oamenilor potriviti. Desi suna simplu, aceasta misiune se poate dovedi una foarte dificila in 15 secunde de frunzarit un CV sau dupa un interviu de 30 minute. Iata patru calitati pe care orice angajat trebuie sa le aiba, indiferent de industria in care activeaza.

1. Curaj

Este vorba despre acei angajati capabili sa faca lucrurile sa se intample. Cand situatia devine dificila, cand apar obstacole si resursele sunt limitate, oamenii curajosi vor gasi intotdeauna un mod de a face lucrurile sa se intample. In loc se gandeasca la esec, posibil in orice situatie, acestia isi vad de treaba si pun lucrurile in miscare. Si o fac cu atat de multa creativitate si motivatie, ca reusesc sa scoata din peisaj ideea de esec.

Pentru a identifica aceasta calitate intr-un candidat, la interviu trebuie intrebat despre o situatie dificila, iar important este sa se urmareasca tehnicile pe care le-a utilizat pentru a o depasi, scrie Business Insider.

2. Colaborare

Cheia succesului companiei sta in puterea colectiva de creare a companiei. De multe ori, obiectivele unui companii sunt atinse datorita colaborarii colegilor in gasirea celei mai bune solutii.

Cu toate acestea, desi obiectivele sunt indeplinite cu ajutorul unei intregi echipe, datorita diversitatii ideilor, din aceasta trebuie eliminate insa ego-urile distructive si sa fie acceptati doar cei care “vor sa ajunga impreuna la destinatie”.

Asadar, pentru a gasi candidatul dispus sa colaboreze, la interviu acesta trebuie rugat sa descrie cel mai bun mediu dintr-un birou in care a lucrat. Potrivite sunt acele persoane care respecta si inteleg colaborarea ca element esential al unei echipe castigatoare.

3. Curiozitate

Una dintre valorile noastre fundamentale este invatarea- cautam sa avansam constant. Cu cat este mai curioasa o persoana, cu atat este mai probabil sa fie deschisa la invatare, fiind mereu in cautarea de noi infomatii.

Curiozitatea si dorinta de a invata poate fi evaluate prin modul in care candidatul motiveaza schimbarile de joburi anterioare, precum si dupa intrebarile pe care le adreseaza angajatorului.

4. Empatie

Inteligenta emotionala se afla pe primele locuri in topul calitatilor esentiale ale unui angajat. Si asta nu pentru a avea o comunitate omogena de fiinte sociale, ci pentru ca empatia este radacina atentiei, dedicarii si a unui leadership de exceptie.

Empatia pune baza increderii intr-o organizatie si ii determina pe membrii echipelor sa se incurajeze reciproc sa fie mai buni si sa faca lucruri mari impreuna.

Husi
Actualizat la: 08.12.2016
Sales Consulting
Actualizat la: 18.11.2016
Telekom Romania Mobile ...
other / Student/Absolvent
Actualizat la: 25.11.2016
Allianz Managed Operations & ...
Actualizat la: 28.11.2016

Customer Care ...
Carrefour Romania
Lucrator ...
  • Tichete cadou
  • Concediu de maternitate & ...
Axway Romania
Developer

Conectys Serv Telecom

Hannah

Buna, este cineva aici care s-a angajat recent la Conectys pe limba romana? Care ar fi salariul la ...

Passing Through LTD

KinderOne

Frontend Developer
SilkWeb SRL
Inginer calitate

Ti-ai dat demisia si esti in ultima zi de munca? Iata 7 lucruri pe care NU trebuie sa le spui.>>

Ediția cu numărul 9 Top Talents România va avea loc saptămâna aceasta, pe 25 – 26 noiembrie la Hotel Novotel din București. În fiecare an evenimentul reunește 250 de tineri cu potențial, cei mai buni la nivel național. În urma unui proces de selecție riguros, aceștia primesc invitația de a fi prezenți timp de 2 zile la Top Talents unde au ocazia să învețe de la profesioniști care sunt pașii pentru o carieră de succes[...]