Calitatile unei scrisori de intentie performante

Miercuri, 28 Martie 2012 0 comentarii 794 vizualizari

Sansele de a obtine un interviu pot creste considerabil daca, pe langa un CV atragator, aveti si o scrisoare de intentie performanta.

Va prezentam cele mai importante calitati ale unei scrisori de intentie, care o pot transforma dintr-un document lipsit de importanta, intr-un instrument valoros al candidaturii voastre.

Corect scrisa
Prima calitate a unei scrisori de intentie este data de corectitudinea exprimarii si lipsa greselilor gramaticale sau ortografice. Astfel de greseli sunt de neiertat, mai ales in cazul unor job-uri care pun accent pe calitatea redactarii.

Scurta si concisa
Din acest punct de vedere, performanta scrisorii de intentie consta in calitatea de a prezenta informatii importante ce completeaza CV-ul, intr-un mod scurt, concis si atragator, pentru a nu-l plictisi pe angajator.

Concreta si informativa
In general, faptele sunt cele care conteaza. Ele vorbesc de la sine mult mai bine decat discursurile sau explicatiile. Veti avea mai mult succes daca inlocuiti comentariile din scrisoarea de intentie cu informatiile!

Personala si convingatoare
Pentru a fi convigatori, nu trebuie sa apelati la fraze standard, pe care oricine le recunoaste. Trebuie sa fiti voi insiva, sa va exprimati natural, cu entuziasm si fara falsa modestie.

Directa si adevarata
Evitati frazele inutile, care nu spun nimic important despre voi. Dupa introducere, treceti direct la fapte, concentrandu-va asupra punctelor esentiale.

Pozitiva
Negatiile nu au ce cauta in scrisoarea de intentie. Ea trebuie sa exprime atitudinea pozitiva si dorinta de a lucra pentru companie.

Eleganta
Este vorba de calitatea de a spune multe exprimand putin. Anumite cuvinte pot fi mult mai sugestive decat o fraza intreaga. Eleganta in scris inseamna si stil, iar stilul este o dovada de inteligenta.

Nu uitati: pentru a redacta o scrisoare de intentie performanta, aveti nevoie de mult exercitiu, concentrare si motivatie!

Assystem Romania

Post Master
Curier
WNS Global Services
Senior Associate
  • Abonament la sala de fitness ...
Senior Analyst

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Flanco Retail SA

go_go

Schaeffler Romania

cojanumihaela

Stie cineva ce salariu are un Cnc debutant?

OMV Petrom - Global Solutions

cojanumihaela

Stie careva care sunt beneficiile si salariul unui Team Lider pentru Ploiesti?

Gina01

Junior Software Developer
Pentalog Romania
Hella Romania

Sfaturi pentru a supravietui statului pe scaun la birou>>