Calvar inainte de angajare: 5-10 interviuri pentru un singur job

Luni, 16 Aprilie 2012 0 comentarii 686 vizualizari

Aprilie 2012

Cei care sunt in cautarea unui loc de munca se asteapta sa treaca prin cel putin doua interviuri inainte ca o firma sa le dea ok-ul, insa unii angajatori le pregatesc mai nou un adevarat calvar - cel putin 5 interviuri, uneori chiar 10.

Americanca Ebonee Younger a incercat sa se angajeze ca HR Manager la o firma din Birmingham, Alabama, dar a fost refuzata dupa ce a trecut prin 10 intaniri cu angajatorul, scrie MSNBC.com.

"Intreaga experienta m-a costat doua costume noi de haine, o pereche de pantofi si 200 de dolari dati pe taxi", spune candidata fara noroc.

Din pacate, purgatoriul prin care a trecut Ebonee Younger nu este neobisnuit, spun expertii HR. Tot mai multi angajatori ii supun pe candidati unor siruri nesfirsite de interviuri, la capatul carora se poate intampla sa nu recruteze pe nimeni.

Frustrarea candidatilor atinge cote maxime, in aceste conditii. Inainte de criza economica, angajarile se faceau in urma unui singur interviu, acum insa companiile traiesc cu senzatia ca au mii de oameni din care pot alege si nu se pot decide intre acestia.

Un alt exemplu este cel al lui Ginger Mathews, din Phoenix, care a intrat inca din ianuarie in procesul de recrutare al unei firme de asigurari, dar nu au fost suficiente 8 interviuri:

- un interviu telefonic de 40 de minute;

- dupa cateva zile, a urmat un interviu pe Skype de 15 minute;

- dupa o saptamana: interviu fata in fata de 45 de minute cu un specialist HR la sediul companiei;

- au urmat alte doua interviuri de peste 40 de minute cu alti manageri din companie;

- candidata a trecut prin alte doua interviuri de cate o ora intr-o singura zi, cu alti doi manageri.

DPR Dräxlmaier Procese de ...
Actualizat la: 06.12.2016
full-time / > 5 ani experienta
Actualizat la: 11.11.2016
BUCURESTI, Job national
Actualizat la: 30.11.2016

• Asigurare de pensie ...
Axway Romania

minie

Asisoft SRL

nelutu

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Inginer calitate
Junior Software Developer