Candidatii spun lucruri trasnite. Noi perle din CV-urile romanilor

Marti, 31 Iulie 2012 0 comentarii 704 vizualizari

31 iulie 2012

Multe persoane care isi cauta de munca sunt foarte atente cand vine vorba despre CV, scrisoare de intentie sau raspunsurile la interviul online. Aceasta este prima forma de interactiune cu angajatorul, de aceea este extrem de important ce scriu. Bineinteles, sunt altii care, din ignoranta, nepasare sau de dragul distractiei, ajung sa scrie adevarate "perle", spun specialistii site-ului de recrutare Myjob. Acestia prezinta cateva perle din CV-uri si interviuri online.

Perle din CV-uri:

Obiectiv de cariera: sa devin cel mai tare.

- In anul 1991 am castigat prin concurs un post in cercetare(zootehnie) la S. C. A. Turda, dar ulterior nu am fost angajat pe motiv de nefinantare a postului de catre Institutul de la Palas Constanta. Am ramas in continuare colaborator al S.C. A. Turda pe o perioada de aprox. un an, asteptarile mele ramanand iluzii desarte.

- Aptitudini: stiu pe calculator si sunt serios.

- Sunt o persoana foarte loiala firmei la care lucrez, va rog sa nu le spuneti despre CV-ul meu.

- Obiectiv: Vreu sa lucrez party time ca inspector resurse umane

- Obiectiv: orice

- Am facut multi ani voluntariat pentru mama mea, deci sunt o persoana capabila sa imi asum responsabilitati.

- Obiectiv de cariera: Buna ziua, dpv.tehnic sunt sigur ca indeplinesc cerintele dv. dar cu limba franceza sunt BÂTA.

Perle din interviuri online:

I: Care ar fi jobul tau ideal?
R: Sa trecem cu vederea asta. Dar… daca e, sa fie de senator pe viata.

I: Care este cea mai mare realizare a ta de pana acum?
R: Am, dar nu pot spune.

I: Cum te-ar caracteriza ultimul tau sef?
R: Sa nu-l intrebam.

Pe de alta parte, o parte dintre CV-uri au picat testul de coerenta si nu si-au mai indeplinit rolul de promovare a imaginii candidatului din diverse motive precum:

candidatul a uitat sa treaca numarul de telefon sau numarul este gresit;
    adresa de e-mail folosita este una total neprofesionista (spre exemplu, scumpik_dulcik_for_u@mail.com, pisoiasul_fermecat@mail.com etc.);
    poza anexata CV-ului nu are nicio legatura cu aplicatia (fotografie de grup, poza cu ochelari de soare, fotografie din concediu sau facuta in patul bunicii etc.);
    greseli de scriere sau de autocorectare in word care dau sensuri amuzante textului (spre exemplu: party time).

Huntrecruitment
Actualizat la: 20.12.2016

Vodafone Romania
Engineer
TATA Technologies Romania
  • Abonament la sala de fitness ...
  • Asigurare medicala pentru ...
Inginer ...
Ipsos Research Romania
Analist
Analist
Network ...

Endava

Miqtza

Hello,In Ploiesti nu exista sediu Endava, doar in Pitesti.

AMOMA

PinkFoxy

Express People

asss

sal care ar mai fiii si alte probleme

Tezaur Investment Group

AnnA91

Buna, daca se va lucra in ture salariul va scădea?

rosu933

Am lucrat si eu cateva luni acolo. Pentru un job de call center, este chiar f ok. Ce nu mi-a placut ...

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania

Ana-Maria Brânză, campioana care a îngenuncheat China și SUA, vine la The Woman>>

Valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s-au înregistrat în fabricarea produselor de cocserie şi a produselor obţinute din prelucrarea ţiţeiului (6120 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1332 lei)[...]
Cautarea unui job in 2017 inseamna mai mult decat realizarea CV-ului si aplicarea la pozitiile care te atrag. Companiile vor candidati competitivi, care cunosc piata fortei de munca si sunt pregatiti pentru procesul de recrutare[...]