Cei care isi cauta o slujba intra tot mai des pe piata ASCUNSA a joburilor

Miercuri, 17 Iulie 2013 2 comentarii 965 vizualizari

17 IULIE 2013

Unul dintre cele mai vizibile trenduri din piata muncii: tot mai multi candidati pentru un job NU se mai bazeaza doar pe anunturile de angajare pe care le publica firmele, ci incearca metode alternative de a ajunge in atentia angajatorilor, potrivit unui studiu recent al FindEmployment.

Aproape 80% dintre candidati sunt convinsi ca firmele nu isi publica toate posturile vacante pe care le au la un moment dat, se arata in studiu.

Candidatii cred ca angajatorii apeleaza in special la recomandarile salariatilor pentru a recruta un nou angajat sau creeaza joburi noi atunci cand intalnesc un om bine pregatit.

Potrivit studiului FindEmployment, 36% dintre persoanele care au deja un job folosesc resursele din "piata ascunsa" a joburilor, la fel ca si 25% dintre someri sau 22% dintre proaspetii absolventi.

Metodele considerate de candidati cele mai bune pentru a-si gasi un job pe "piata nevazuta" a locurilor de munca sunt:

- 37% cred ca aplicatiile spontane (trimitere de CV pe mailul companiei) e cea mai eficienta metoda;

- 33% sunt de parereca este mai eficient sa te prezinti personal la firma pe care o urmaresti si sa le soliciti un interviu informal;

Totusi, 4 din 10 persoane NU au incercat niciodata alta metoda de a se angaja decat aceea de a raspunde unor anunturi de angajare.

Sursa: www.realitatea.net

Comentarii
Lili Joi, 18 Iulie 2013
chiar ca mai eficient e sa te duci direct si sa vorbesti fata in fata. pe siteuri s-ar putea nici sa nu te ia in calcul
jo Marti, 23 Iulie 2013
nu cred. daca ne-am duce la tooate companiile am imbatrani :))))

APS Romania
Lugera - The People Republic
Actualizat la: 21.03.2017
Accenture Romania
Actualizat la: 07.03.2017

• Abonament la sala de fitness ...
Business ...
RCS&RDS
  • Masina de serviciu
Tehnician ...
Microsoft Romania
  • Abonament la sala de fitness ...
Engineer
BRD - Groupe Societe Generale
Front Officer
H&M Romania
Visual ...

Tezaur Investment Group

AnaManole

Buna ziua, Cam in cate zile de la primul interviu se primeste un raspuns?Multumesc!

Enea Services Romania

andreea0819

Nu zice nimeni nimic despre proiectul cu Vodafone? Unde oamenii ponteaza pe 1 proiect si de fapt ...

Mandarine International

Anderson

Lucrez in Mandarine de peste jumate de an. Salariile chiar sunt mari si captivante de asta am venit ...

RCS&RDS

divu

Urat tare pe departamentul instalari, nu recomand. Mult stres psihic si fizic... program de la ...

Farmavet

CrissCristi

Salutare, Am fost la un interviu la aceasta firma pentru pozitia de agent vanzari Bucuresti. Ai ...

Electronic Arts Romania
Casier si lucrator comercial