Cei care isi cauta o slujba intra tot mai des pe piata ASCUNSA a joburilor

Miercuri, 17 Iulie 2013 2 comentarii 882 vizualizari

17 IULIE 2013

Unul dintre cele mai vizibile trenduri din piata muncii: tot mai multi candidati pentru un job NU se mai bazeaza doar pe anunturile de angajare pe care le publica firmele, ci incearca metode alternative de a ajunge in atentia angajatorilor, potrivit unui studiu recent al FindEmployment.

Aproape 80% dintre candidati sunt convinsi ca firmele nu isi publica toate posturile vacante pe care le au la un moment dat, se arata in studiu.

Candidatii cred ca angajatorii apeleaza in special la recomandarile salariatilor pentru a recruta un nou angajat sau creeaza joburi noi atunci cand intalnesc un om bine pregatit.

Potrivit studiului FindEmployment, 36% dintre persoanele care au deja un job folosesc resursele din "piata ascunsa" a joburilor, la fel ca si 25% dintre someri sau 22% dintre proaspetii absolventi.

Metodele considerate de candidati cele mai bune pentru a-si gasi un job pe "piata nevazuta" a locurilor de munca sunt:

- 37% cred ca aplicatiile spontane (trimitere de CV pe mailul companiei) e cea mai eficienta metoda;

- 33% sunt de parereca este mai eficient sa te prezinti personal la firma pe care o urmaresti si sa le soliciti un interviu informal;

Totusi, 4 din 10 persoane NU au incercat niciodata alta metoda de a se angaja decat aceea de a raspunde unor anunturi de angajare.

Sursa: www.realitatea.net

Comentarii
Lili Joi, 18 Iulie 2013
chiar ca mai eficient e sa te duci direct si sa vorbesti fata in fata. pe siteuri s-ar putea nici sa nu te ia in calcul
jo Marti, 23 Iulie 2013
nu cred. daca ne-am duce la tooate companiile am imbatrani :))))

Mellon Romania

Competence Call Center - CCC
Customer Care ...
Carrefour Romania
Lucrator ...
  • Abonament la sala de fitness ...
  • Pachet gradinita copii
Axway Romania
  • Abonament la sala de fitness ...
Developer
  • Asigurare de viata