Cei care isi cauta o slujba intra tot mai des pe piata ASCUNSA a joburilor

Miercuri, 17 Iulie 2013 2 comentarii 909 vizualizari

17 IULIE 2013

Unul dintre cele mai vizibile trenduri din piata muncii: tot mai multi candidati pentru un job NU se mai bazeaza doar pe anunturile de angajare pe care le publica firmele, ci incearca metode alternative de a ajunge in atentia angajatorilor, potrivit unui studiu recent al FindEmployment.

Aproape 80% dintre candidati sunt convinsi ca firmele nu isi publica toate posturile vacante pe care le au la un moment dat, se arata in studiu.

Candidatii cred ca angajatorii apeleaza in special la recomandarile salariatilor pentru a recruta un nou angajat sau creeaza joburi noi atunci cand intalnesc un om bine pregatit.

Potrivit studiului FindEmployment, 36% dintre persoanele care au deja un job folosesc resursele din "piata ascunsa" a joburilor, la fel ca si 25% dintre someri sau 22% dintre proaspetii absolventi.

Metodele considerate de candidati cele mai bune pentru a-si gasi un job pe "piata nevazuta" a locurilor de munca sunt:

- 37% cred ca aplicatiile spontane (trimitere de CV pe mailul companiei) e cea mai eficienta metoda;

- 33% sunt de parereca este mai eficient sa te prezinti personal la firma pe care o urmaresti si sa le soliciti un interviu informal;

Totusi, 4 din 10 persoane NU au incercat niciodata alta metoda de a se angaja decat aceea de a raspunde unor anunturi de angajare.

Sursa: www.realitatea.net

Comentarii
Lili Joi, 18 Iulie 2013
chiar ca mai eficient e sa te duci direct si sa vorbesti fata in fata. pe siteuri s-ar putea nici sa nu te ia in calcul
jo Marti, 23 Iulie 2013
nu cred. daca ne-am duce la tooate companiile am imbatrani :))))

HR 4 ALL SRL

• Tichete cadou
Ofiter amanet

Ipsos Research Romania

junior2970

Buna seara!Pentru un post de junior data analyst testul este in limba engleză?Seara frumoasa!

Tremend Software Consulting

Dante

Lucrez la Tremend de un an si chiar nu a fost vreodata vreo problema daca am ajuns mai tarziu. ...

dr_agos

Buna ziua, As dori sa stiu care este mediul de lucru din sediul central Lidl... ma intereseaza de ...

Metrorex SA

bostan

Vreau sa depun CV la Metrorex dar este imposibil cum sa fac ?

eMAG.ro - Dante International SA

Andreyrlz

Un salariu hilar, mai ales pentru o companie care are sediul in zona Ilfov. Poate daca stai prin ...

Senior Analyst
Yardi Systems
Ofiter amanet
Tezaur Investment Group
Support Technician
CGS - Computer Generated ...

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

Esențial pe agenda HR-ului: 29-30 martie, HR Summit Cluj-Napoca>>

Expații care muncesc în Elveția sunt cei mai bine plătiți din lume, câștigând în medie 188.275 de dolari pe an[...]