Castigul salarial mediu in luna aprilie 2014. Statistici.

Vineri, 6 Iunie 2014 0 comentarii 2062 vizualizari

In luna aprilie 2014, castigul salarial mediu nominal brut a fost de 2395 lei, cu 1,7% mai mare decat in luna martie 2014.

Castigul salarial mediu nominal net a fost de 1735 lei, in crestere fata de luna precedenta cu 29 lei (1,7%).

Valorile cele mai mari ale castigului salarial mediu nominal net s-au inregistrat in intermedieri financiare (4888 lei), iar cele mai mici in hoteluri si restaurante (986 lei).

Castigul salarial in raport cu evolutia preturilor de consum

Indicele castigului salarial real pentru luna aprilie 2014 fata de luna precedenta, calculat ca raport intre indicele castigului salarial nominal net si indicele preturilor de consum, a fost de 101,4%.

Fata de luna octombrie 1990, indicele castigului salarial real a fost de 128,8%, cu 1,8 puncte procentuale mai mare fata de cel inregistrat in luna martie 2014.

In cursul anului se inregistreaza fluctuatii ale castigului salarial determinate, in principal, de acordarea premiilor anuale si a primelor de sarbatori (decembrie, martie/aprilie). Acestea influenteaza cresterile sau scaderile in functie de perioada in care sunt acordate, conducand, in cele din urma, la estomparea fluctuatiilor castigului salarial lunar la nivelul intregului an.

Aprilie 2014 comparativ cu Martie 2014

In luna aprilie 2014, in majoritatea activitatilor din sectorul economic, nivelul castigului salarial mediu net a fost mai mare decat in luna precedenta ca urmare a acordarii de premii ocazionale (inclusiv pentru sarbatorile de Paste), sume din profitul net si din alte fonduri (inclusiv tichete de masa si tichete cadou), realizarilor de productii ori incasarilor mai mari (functie de contracte).

Cele mai semnificative cresteri ale castigului salarial mediu net s-au inregistrat dupa cum urmeaza:

ƒ- cu 22,8% in activitati auxiliare intermedierilor financiare (inclusiv activitati de asigurare si fonduri de pensii), respectiv cu 21,5% in intermedieri financiare (cu exceptia activitatilor de asigurari si ale fondurilor de pensii);
ƒ

- intre 17,0% si 19,5% in fabricarea altor mijloace de transport, extractia carbunelui superior si inferior;
ƒ

- intre 8,0% si 12,5% in silvicultura si exploatare forestiera (inclusiv pescuit si acvacultura), transporturi aeriene, telecomunicatii, colectarea si epurarea apelor uzate, extractia minereurilor metalifere, depozitare si activitati auxiliare pentru transport, tiparirea si reproducerea pe suporturi a inregistrarilor;

ƒ- intre 4,0% si 8,0% in tranzactii imobiliare, industria constructiilor metalice si a produselor din metal (exclusiv masini, utilaje si instalatii), fabricarea autovehiculelor de transport rutier, a remorcilor si semiremorcilor, productia si furnizarea de energie electrica si termica, gaze, apa calda si aer conditionat, industria metalurgica, transporturi pe apa, cercetare-dezvoltare, fabricarea substantelor si a produselor chimice.

Scaderile castigului salarial mediu net fata de luna precedenta, din activitatile sectorului economic, s-au inregistrat ca urmare a acordarii de prime ocazionale in luna anterioara, anerealizarilor de productie ori a incasarilor mai mici (functie de contracte), a dificultatilor financiare cu care s-au confruntat unele unitati economice, precum si a angajarilor de personal cu castiguri salariale mici.

Cele mai semnificative scaderi ale castigului salarial mediu net s-au inregistrat dupa cum urmeaza:

ƒ- cu 51,4% in fabricarea produselor din tutun;
ƒ

- intre 6,0% si 10,0% in fabricarea produselor din cauciuc si mase plastice, activitati de asigurari, reasigurari si ale fondurilor de pensii (cu exceptia celor din sistemul public de asigurari sociale), fabricarea bauturilor;
ƒ

- intre 3,0% si 6,0% in activitati profesionale, stiintifice si tehnice, fabricarea produselor farmaceutice de baza si a preparatelor farmaceutice, fabricarea altor produse din minerale nemetalice, activitati de servicii administrative si activitati de servicii suport, activitati de editare, activitati de servicii anexe extractiei.

In sectorul bugetar s-au inregistrat usoare scaderi ale castigului salarial mediu net fata de luna precedenta astfel: invatamant (-1,3%), sanatate si asistenta sociala (-0,5%), administratie publica (-0,3%).

Aprilie 2014 comparativ cu Aprilie 2013

Comparativ cu luna aprilie a anului precedent, castigul salarial mediu nominal net a crescut cu 4,5%.

Indicele castigului salarial real fata de aceeasi perioada a anului precedent a fost de 103,3%.

Mai multe detalii precum si tabele cu castigurile salariale gasiti accesand sursa.

>> CITESTE SI GHIDUL SALARIILOR (2014, 2013, 2012, 2011)

Sursa: www.insse.ro

Actualizat la: 09.02.2017
Vodafone Romania
Actualizat la: 03.02.2017

TATA Technologies Romania
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Inginer ...
Analist
Network ...
eMAG.ro - Dante International ...
Wipro Technologies
  • Teambuildinguri / evenimente ...
Accounts Payable

Sales Consulting

banner1

Am patit-o si eu cu "team leader-ul" de la Cluj. Am fost contactat pe LinkedIn. In prima ...

AMOMA

zabest

Buna Pinkfoxy. Cand spui ca programul se respecta te referi la faptul ca vii la 8 si pleci la 16. ...

Romanian Software - Human Resources Planning

kakashi07

M-au chemat la interviu pentru un post de programator C#/asp/html/CSS.Salariul : "1400 de lei ...

EnergoBit Group SA

Gazka

Altii care nu stiu ce inseamna notiunea feedback dupa un interviu. Degeaba ai un interviu ok, cu ...

Xoomworks Development RO

Gazka

Subscriu la ce s-a mentionat mai sus. Am avut interviul pt. o pozitie de Business Analyst. ...

Inginer proiectant
TATA Technologies Romania
Consilier clienti
Mozipo
AP Process Specialist
Office Depot
QA Engineer
Luxoft Romania

Ana-Maria Brânză, campioana care a îngenuncheat China și SUA, vine la The Woman>>

Câştigul salarial mediu în luna decembrie 2016>>

Cautarea unui job in 2017 inseamna mai mult decat realizarea CV-ului si aplicarea la pozitiile care te atrag. Companiile vor candidati competitivi, care cunosc piata fortei de munca si sunt pregatiti pentru procesul de recrutare[...]
Multipla campioană mondială la atletism, Gabriela Szabó vine la Cluj – Napoca, în perioada 14 – 15 martie, pentru a discuta cu peste 500 de femei lideri în cadrul Conferinței de Leadership Feminin The Woman despre performanțele sale profesionale și mentalitatea de învingător, elementele cheie ce au definit-o de-a lungul carierei de sportiv internațional[...]