Câştigul salarial mediu în luna aprilie 2015

Luni, 8 Iunie 2015 0 comentarii 2296 vizualizari

În luna aprilie 2015, câştigul salarial mediu nominal brut a fost de 2564 lei, cu 1,4% mai mare decât în luna martie 2015.

ƒ
Câştigul salarial mediu nominal net a fost de 1857 lei, în creştere față de luna precedentă cu 28 lei (1,5%).

ƒValorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s‐au înregistrat în extracția petrolului brut şi a gazelor naturale (5031 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1014 lei).

Aprilie 2015 comparativ cu Aprilie 2014

Comparativ cu luna aprilie a anului precedent, câştigul salarial mediu nominal net a crescut cu 7,0%.

Indicele câştigului salarial real1 față de aceeaşi perioadă a anului precedent a fost de 106,3%.

Câştigul salarial în raport cu evoluția prețurilor de consum

Indicele câştigului salarial real a fost de 101,4% pentru luna aprilie 2015 față de luna precedentă.

Față  de luna octombrie 1990, indicele câştigului salarial real a fost de 136,9% cu 1,8 puncte procentuale mai mare față de cel înregistrat în luna martie 2015.

În cursul anului se înregistrează  fluctuații ale câştigului salarial determinate, în principal, de acordarea premiilor anuale  şi a primelor de sărbători (decembrie, martie/aprilie). Acestea
influențează creşterile sau scăderile în funcție de perioada în care sunt acordate, conducând, în cele din urmă, la estomparea fluctuațiilor câştigului salarial lunar la nivelul întregului an.

Aprilie 2015 comparativ cu Martie 2015

În luna aprilie 2015, în majoritatea activităților din sectorul economic, nivelul câştigului salarial mediu net a fost mai mare decât în luna precedentă ca urmare a acordării de premii ocazionale (inclusiv premii trimestriale, anuale, pentru performanțe deosebite ori pentru sărbătorile de Paşte), sume din alte fonduri (inclusiv tichete de masă sau tichete cadou), realizărilor de producții ori încasărilor mai mari (funcție de contracte).

Cele mai semnificative creşteri ale câştigului salarial mediu net s‐au înregistrat după cum urmează:

• cu 18,6% în intermedieri financiare (cu excepția activităților de asigurări şi ale fondurilor de pensii);

• între 10,0%  şi 14,5% în fabricarea altor mijloace de transport, producția  şi furnizarea de energie electrică şi termică, gaze, apă caldă şi aer condiționat, activități auxiliare intermedierilor financiare (inclusiv activități de asigurare  şi fonduri de pensii), extracția cărbunelui superior  şi inferior, telecomunicații, activități de servicii anexe extracției;

• între 8,0%  şi 9,5% în fabricarea produselor de cocserie  şi a produselor obținute din prelucrarea țițeiului, extracția petrolului brut şi a gazelor naturale, cercetare‐dezvoltare, silvicultură şi exploatare forestieră (inclusiv pescuit şi acvacultură), extracția minereurilor metalifere;

• între 6,5%  şi 7,5% în colectarea  şi epurarea apelor uzate, tipărirea  şi reproducerea pe suporturi a înregistrărilor, fabricarea băuturilor, activități de servicii în tehnologia informației (inclusiv activități de servicii informatice).

Scăderile câştigului salarial mediu net față  de luna martie 2015 din sectorul economic s‐au datorat acordării de prime ocazionale în luna anterioară, a nerealizărilor de producție ori a încasărilor mai mici (funcție de contracte), a dificultăților financiare cu care s‐au confruntat unele unități economice, precum şi a angajărilor de personal cu câştiguri salariale mici.

Cele mai semnificative scăderi s‐au înregistrat după cum urmează:

• cu 29,7% în fabricarea produselor din tutun, respectiv cu 18,5% în fabricarea produselor farmaceutice de bază şi a preparatelor farmaceutice;

• între 6,5%  şi 8,0% în activități de editare, fabricarea produselor din cauciuc  şi mase plastice, fabricarea calculatoarelor  şi a produselor electronice  şi optice, activități de producție
cinematografică, video  şi de programe de televiziune (inclusiv înregistrari audio  şi activități de editare muzicala; activități de difuzare şi transmitere de programe).

În sectorul bugetar3 s‐au înregistrat uşoare creşteri ale câştigului salarial mediu net față  de luna precedentă  în învățământ (0,6%). Uşoare scăderi ale câştigului salarial mediu net față  de luna precedentă s‐au înregistrat în administrația publică  (‐0,8%), respectiv în sănătate  şi asistență socială (‐0,3%).

>> CITESTE SI GHIDUL SALARIILOR (2015, 2014, 2013, 2012, 2011)

Easy Asset Management IFN SA ...
Tulcea
OTP Advisors SRL
Targu Jiu, Job national
Actualizat la: 13.12.2016

TATA Technologies Romania
  • Abonament la sala de fitness ...
Inginer ...
Analist
Network ...
eMAG.ro - Dante International ...
Wipro Technologies
  • Abonament la sala de fitness ...
Accounts Payable

Tezaur Investment Group

AnnA91

Buna, daca se va lucra in ture salariul va scădea?

rosu933

Am lucrat si eu cateva luni acolo. Pentru un job de call center, este chiar f ok. Ce nu mi-a placut ...

Sales Consulting

banner1

Am patit-o si eu cu "team leader-ul" de la Cluj. Am fost contactat pe LinkedIn. In prima ...

AMOMA

zabest

Buna Pinkfoxy. Cand spui ca programul se respecta te referi la faptul ca vii la 8 si pleci la 16. ...

Romanian Software - Human Resources Planning

kakashi07

M-au chemat la interviu pentru un post de programator C#/asp/html/CSS.Salariul : "1400 de lei ...

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania
Inginer proiectant
TATA Technologies Romania

Ana-Maria Brânză, campioana care a îngenuncheat China și SUA, vine la The Woman>>

Câştigul salarial mediu în luna decembrie 2016>>

Cautarea unui job in 2017 inseamna mai mult decat realizarea CV-ului si aplicarea la pozitiile care te atrag. Companiile vor candidati competitivi, care cunosc piata fortei de munca si sunt pregatiti pentru procesul de recrutare[...]
Multipla campioană mondială la atletism, Gabriela Szabó vine la Cluj – Napoca, în perioada 14 – 15 martie, pentru a discuta cu peste 500 de femei lideri în cadrul Conferinței de Leadership Feminin The Woman despre performanțele sale profesionale și mentalitatea de învingător, elementele cheie ce au definit-o de-a lungul carierei de sportiv internațional[...]