Câştigul salarial mediu în luna aprilie 2015

Luni, 8 Iunie 2015 0 comentarii 2362 vizualizari

În luna aprilie 2015, câştigul salarial mediu nominal brut a fost de 2564 lei, cu 1,4% mai mare decât în luna martie 2015.

ƒ
Câştigul salarial mediu nominal net a fost de 1857 lei, în creştere față de luna precedentă cu 28 lei (1,5%).

ƒValorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s‐au înregistrat în extracția petrolului brut şi a gazelor naturale (5031 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1014 lei).

Aprilie 2015 comparativ cu Aprilie 2014

Comparativ cu luna aprilie a anului precedent, câştigul salarial mediu nominal net a crescut cu 7,0%.

Indicele câştigului salarial real1 față de aceeaşi perioadă a anului precedent a fost de 106,3%.

Câştigul salarial în raport cu evoluția prețurilor de consum

Indicele câştigului salarial real a fost de 101,4% pentru luna aprilie 2015 față de luna precedentă.

Față  de luna octombrie 1990, indicele câştigului salarial real a fost de 136,9% cu 1,8 puncte procentuale mai mare față de cel înregistrat în luna martie 2015.

În cursul anului se înregistrează  fluctuații ale câştigului salarial determinate, în principal, de acordarea premiilor anuale  şi a primelor de sărbători (decembrie, martie/aprilie). Acestea
influențează creşterile sau scăderile în funcție de perioada în care sunt acordate, conducând, în cele din urmă, la estomparea fluctuațiilor câştigului salarial lunar la nivelul întregului an.

Aprilie 2015 comparativ cu Martie 2015

În luna aprilie 2015, în majoritatea activităților din sectorul economic, nivelul câştigului salarial mediu net a fost mai mare decât în luna precedentă ca urmare a acordării de premii ocazionale (inclusiv premii trimestriale, anuale, pentru performanțe deosebite ori pentru sărbătorile de Paşte), sume din alte fonduri (inclusiv tichete de masă sau tichete cadou), realizărilor de producții ori încasărilor mai mari (funcție de contracte).

Cele mai semnificative creşteri ale câştigului salarial mediu net s‐au înregistrat după cum urmează:

• cu 18,6% în intermedieri financiare (cu excepția activităților de asigurări şi ale fondurilor de pensii);

• între 10,0%  şi 14,5% în fabricarea altor mijloace de transport, producția  şi furnizarea de energie electrică şi termică, gaze, apă caldă şi aer condiționat, activități auxiliare intermedierilor financiare (inclusiv activități de asigurare  şi fonduri de pensii), extracția cărbunelui superior  şi inferior, telecomunicații, activități de servicii anexe extracției;

• între 8,0%  şi 9,5% în fabricarea produselor de cocserie  şi a produselor obținute din prelucrarea țițeiului, extracția petrolului brut şi a gazelor naturale, cercetare‐dezvoltare, silvicultură şi exploatare forestieră (inclusiv pescuit şi acvacultură), extracția minereurilor metalifere;

• între 6,5%  şi 7,5% în colectarea  şi epurarea apelor uzate, tipărirea  şi reproducerea pe suporturi a înregistrărilor, fabricarea băuturilor, activități de servicii în tehnologia informației (inclusiv activități de servicii informatice).

Scăderile câştigului salarial mediu net față  de luna martie 2015 din sectorul economic s‐au datorat acordării de prime ocazionale în luna anterioară, a nerealizărilor de producție ori a încasărilor mai mici (funcție de contracte), a dificultăților financiare cu care s‐au confruntat unele unități economice, precum şi a angajărilor de personal cu câştiguri salariale mici.

Cele mai semnificative scăderi s‐au înregistrat după cum urmează:

• cu 29,7% în fabricarea produselor din tutun, respectiv cu 18,5% în fabricarea produselor farmaceutice de bază şi a preparatelor farmaceutice;

• între 6,5%  şi 8,0% în activități de editare, fabricarea produselor din cauciuc  şi mase plastice, fabricarea calculatoarelor  şi a produselor electronice  şi optice, activități de producție
cinematografică, video  şi de programe de televiziune (inclusiv înregistrari audio  şi activități de editare muzicala; activități de difuzare şi transmitere de programe).

În sectorul bugetar3 s‐au înregistrat uşoare creşteri ale câştigului salarial mediu net față  de luna precedentă  în învățământ (0,6%). Uşoare scăderi ale câştigului salarial mediu net față  de luna precedentă s‐au înregistrat în administrația publică  (‐0,8%), respectiv în sănătate  şi asistență socială (‐0,3%).

>> CITESTE SI GHIDUL SALARIILOR (2015, 2014, 2013, 2012, 2011)

Schneider Electric Romania SRL
Actualizat la: 06.03.2017
Qualitance
Strainatate
Actualizat la: 07.03.2017
Easy Asset Management IFN SA ...
Videle
Actualizat la: 21.03.2017

Preh Romania
SW Developer
  • Munca de la distanta sau de ...
Business ...
RCS&RDS
Tehnician ...
Microsoft Romania
  • Munca de la distanta sau de ...
Engineer
BRD - Groupe Societe Generale
Front Officer

Crissu

Buna ziua. Am fost la interviu si am fost acceptata. Am si eu o intrebare. Eu sunt studenta iar ...

Fortech SRL

CristinaCR

Nu recomand nimanui aceasta firma, decat daca este la prima angajare si nu are nicio ...

Pgm04

Daca vreau sa beneficiez de programul prima chirie si am nevoie contract pe perioada nelimitata in ...

Pgm04

Zilele libere nationale se acorda?

AnaManole

Buna ziua, Cam in cate zile de la primul interviu se primeste un raspuns?Multumesc!

SW Developer
Preh Romania