Câştigul salarial mediu în luna aprilie 2016

Marti, 7 Iunie 2016 0 comentarii 2534 vizualizari

Sursa foto: www.economica.net

CÂŞTIGUL SALARIAL MEDIU BRUT PE ECONOMIE A FOST ÎN LUNA APRILIE 2016 DE 2879 LEI

- În luna aprilie 2016, câştigul salarial mediu nominal brut a fost de 2879 lei, cu 1,8% mai mare decât în luna martie 2016.

- Câştigul salarial mediu nominal net a fost de 2086 lei, în creştere față de luna precedentă cu 35 lei (1,7%).

- Valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s‐au înregistrat în activități de servicii în tehnologia informației (inclusiv activități de servicii informatice) (5342 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1169 lei).

Aprilie 2016 comparativ cu Aprilie 2015

Comparativ cu luna aprilie a anului precedent, câştigul salarial mediu nominal net a crescut cu 12,3%.

Indicele câştigului salarial real1 față de aceeaşi perioadă a anului precedent a fost 116,1%.

Câştigul salarial în raport cu evoluția prețurilor de consum

Indicele câştigului salarial real a fost 101,9% pentru luna aprilie 2016 față de luna precedentă. Față de luna octombrie 1990, indicele câştigului salarial real a fost 159,0%, cu 2,9 puncte procentuale mai mare față de cel înregistrat în luna martie 2016.

În cursul anului se înregistrează  fluctuații ale câştigului salarial determinate, în principal, de acordarea premiilor anuale  şi a primelor de sărbători (decembrie, martie/aprilie). Acestea influențează creşterile sau scăderile în funcție de perioada în care sunt acordate, conducând, în cele din urmă, la estomparea fluctuațiilor câştigului salarial lunar la nivelul întregului an.

Aprilie 2016 comparativ cu Martie 2016

În luna aprilie 2016, în majoritatea activităților din sectorul economic, nivelul câştigului salarial mediu net a fost mai mare decât în luna precedentă ca urmare a acordării primelor ocazionale (inclusiv prime trimestriale, anuale, pentru performanțe deosebite ori pentru sărbătorile de Paşte), drepturilor în natură şi ajutoarelor băneşti, plății sumelor din profitul net  şi din alte fonduri (inclusiv tichete de masă  şi tichete cadou). De asemenea, câştigurile salariale medii nete din luna aprilie au fost mai mari comparativ cu luna precedentă ca urmare a realizărilor de producții ori încasărilor mai mari (funcție de contracte/proiecte).

Cele mai semnificative creşteri ale câştigului salarial mediu net s‐au înregistrat după cum urmează:

- cu 32,5% în silvicultură şi exploatare forestieră (inclusiv pescuit şi acvacultură);

- între 14,0%  şi 19,0% în producția  şi furnizarea de energie electrică  şi termică, gaze, apă  caldă  şi aer condiționat, fabricarea autovehiculelor de transport rutier, a remorcilor  şi semiremorcilor, telecomunicații, activități auxiliare intermedierilor financiare (inclusiv activități de asigurare  şi fonduri de pensii), depozitare şi activități auxiliare pentru transport;

- între 8,0%  şi 12,0% în cercetare‐dezvoltare, intermedieri financiare (cu excepția activităților de asigurări  şi ale fondurilor de pensii), tipărirea  şi reproducerea pe suporturi a înregistrărilor, fabricarea altor mijloace de transport, transporturi pe apă, fabricarea produselor de cocserie  şi a produselor obținute din prelucrarea țițeiului;

- între 4,0% şi 7,0% în fabricarea de maşini, utilaje şi echipamente n.c.a, colectarea şi epurarea apelor uzate, alte activități extractive, fabricarea hârtiei  şi a produselor din hârtie, industria metalurgică, activități de asigurări, reasigurări şi ale fondurilor de pensii (cu excepția celor din sistemul public de asigurări sociale), activități de poştă şi de curier.
Scăderi ale câştiguluisalarial mediu net față de luna precedentă s‐au înregistrat în unele activități din  sectorul economic ca urmare a nerealizărilor de producții ori încasărilor mai mici (funcție de contracte/proiecte), a acordării de premii ocazionale, sume din profitul net şi din alte fonduri în luna precedentă, dar şi angajării de salariați cu câştigurisalariale mici.

Cele mai semnificative scăderi ale câştigului salarial mediu net s‐au înregistrat după cum urmează:

- cu 38,7% în fabricarea produselor din tutun, respectiv cu 15,4% în extracția petrolului brut şi a gazelor naturale;

- între 4,5%  şi 7,0% în activități de editare, fabricarea produselor farmaceutice de bază  şi a preparatelor farmaceutice, activități de servicii în tehnologia informației (inclusiv activități de servicii informatice), fabricarea produselor din cauciuc  şi mase plastice, fabricarea calculatoarelor  şi a produselor electronice şi optice.

În sectorul bugetar s‐au înregistrat uşoare scăderi ale câştigului salarial mediu net față  de luna precedentă în învățământ (‐2,0%), administrația publică (‐1,4%) şi în sănătate şi asistență socială (‐0,2%).

OTP Advisors SRL
Actualizat la: 30.11.2016
Vauban
Actualizat la: 04.01.2017

Provident Financial Romania
  • Concediu de maternitate & ...
Fraud manager
Hewlett Packard Enterprise
  • Asigurare de viata
  • Munca de la distanta sau de ...
Analyst
  • Pachet gradinita copii
Testing Engineer

Tip Top Food Industry

chipicao

Sint niste neseriosi,eu am fost in timp de 2 ori la interviu la ei si m-au pus pe drumuri.Mi-au zis ...

Alfa Metal Machinery Group

JaneDoe

Am avut si eu prilejul sa particip la un interviu aici. Comentariile mele se vor referi strict la ...

Exelectro Engineering SA

MarianaL

Acum mai multi ani erau o companie de proiectare pe parte electrica destul de slaba. Am avut ...

Berlin-Chemie A. Menarini

AnnA91

Se poate si alte păreri?Am fost la 2 interviuri la ei

Reinvent Consulting

AlexandraAlexa

Reinvent Consulting a ajuns sa fie a doua mea familie. Ma bucur sa lucrez intr-un mediu cu oameni ...

Manager de produs
Senior Analyst
Bombardier Transportation
Business analyst
Evalueserve SRL

Ce obiceiuri au oamenii cu salarii mari. Legatura stransa intre ce faci zi de zi si remuneratia ta lunara.>>

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

HR Summit Cluj-Napoca se află pe agenda specialiștilor de resurse umane din zona Transilvaniei, reunind directori și manageri de HR, consultanți, traineri, coaches, reprezentanți media și ai mediului universitar, specialiști în Dreptul Muncii precum și din sitemul bancar și al sănătății[...]