Castigul salarial mediu in luna august 2014. Statistici.

Luni, 20 Octombrie 2014 2 comentarii 3368 vizualizari

In luna august 2014, castigul salarial mediu nominal brut a fost de 2331 lei, cu 2,0% mai mic decat in luna iulie 2014.

Castigul salarial mediu nominal net a fost de 1683 lei, in scadere fata de luna precedenta cu 36 lei (-2,1%).

Valorile cele mai mari ale castigului salarial mediu nominal net s-au inregistrat in extractia petrolului brut si a gazelor naturale (4484 lei), iar cele mai mici in hoteluri si restaurante (996 lei).

August 2014 comparativ cu August 2013

Comparativ cu luna august a anului precedent, castigul salarial mediu nominal net a crescut cu 4,9%.

Indicele castigului salarial real fata de aceeasi perioada a anului precedent a fost de 104,0%.

Castigul salarial in raport cu evolutia preturilor de consum Indicele castigului salarial real pentru luna august 2014 fata de luna precedenta, calculat ca raport intre indicele castigului salarial nominal net si indicele preturilor de consum, a fost de 98,2%.

Fata de luna octombrie 1990, indicele castigului salarial real a fost de 125,8%, cu 2,2 puncte procentuale mai mic fata de cel inregistrat in luna iulie 2014.

In cursul anului se inregistreaza fluctuatii ale castigului salarial determinate, in principal, de acordarea premiilor anuale si a primelor de sarbatori (decembrie, martie/aprilie). Acestea influenteaza cresterile sau scaderile in functie de perioada in care sunt acordate, conducand, in cele din urma, la estomparea fluctuatiilor castigului salarial lunar la nivelul intregului an.

August 2014 comparativ cu Iulie 2014

In luna august 2014, in majoritatea activitatilor din sectorul economic, nivelul castigului salarial mediu net a fost mai mic fata de luna iulie 2014. Scaderile castigului salarial mediu net fata de luna precedenta au fost determinate de acordarea in luna iulie de premii ocazionale, sume din profitul net si alte fonduri. De asemenea, scaderile castigului salarial mediu net sunt cauzate de nerealizarile de productie ori incasarile mai mici (functie de contracte ori ca urmare a concediilor de odihna cand nu se acorda tichete de masa si alte drepturi salariale).

Cele mai semnificative scaderi ale castigului salarial mediu net s-au inregistrat dupa cum urmeaza:

- cu 13,0% in fabricarea produselor farmaceutice de baza si a preparatelor farmaceutice, respectiv cu 11,3% in fabricarea autovehiculelor de transport rutier, a remorcilor si semiremorcilor;

- intre 6,0% si 8,0% in fabricarea produselor textile, activitati auxiliare intermedierilor financiare (inclusiv activitati de asigurare si fonduri de pensii), extractia minereurilor metalifere, productia si furnizarea de energie electrica si termica, gaze, apa calda si aer conditionat;

- intre 5,0% si 6,0% in fabricarea calculatoarelor si a produselor electronice si optice, tabacirea si finisarea pieilor (inclusiv fabricarea articolelor de voiaj si marochinarie, harnasamentelor si incaltamintei; prepararea si vopsirea blanurilor), colectarea si epurarea apelor uzate, fabricarea de masini, utilaje si echipamente n.c.a, activitati de asigurari, reasigurari si ale fondurilor de pensii (cu exceptia celor din sistemul public de asigurari sociale).

Cresterile castigului salarial mediu net fata de luna precedenta au fost determinate de acordarea de prime, sume din profitul net si din alte fonduri, realizarilor de productii ori incasarilor mai mari (functie de contracte/proiecte). De asemenea, cresterile castigului salarial mediu net au fost influentate in unele activitati economice si de disponibilizarile de salariati cu castiguri salariale mici.

Cele mai semnificative cresteri ale castigului salarial mediu net s-au inregistrat dupa cum urmeaza:

- cu 11,7% in extractia carbunelui superior si inferior;

- intre 7,5% si 8,0% in fabricarea produselor din tutun, alte activitati extractive;

- intre 3,5% si 5,0% in activitati de editare, fabricarea produselor de cocserie si a produselor obtinute din prelucrarea titeiului, activitati de servicii anexe extractiei.

In sectorul bugetar s-au inregistrat scaderi ale castigului salarial mediu net fata de luna precedenta, astfel: invatamant (-3,2%) ca urmare a reducerii sumelor reprezentand plata cu ora a
cadrelor didactice pe perioada vacantei scolare, administratie publica (-0,8%). In sanatate si asistenta sociala s-a inregistrat o usoara crestere a castigului salarial mediu net (0,5%).

Mai multe detalii precum si tabele cu castigurile salariale gasiti accesand sursa.

>> CITESTE SI GHIDUL SALARIILOR (2014, 2013, 2012, 2011)

Comentarii
Dragos Marti, 28 Octombrie 2014
"Castigul salarial mediu nominal net a fost de 1683 lei,"

E de plans in pumni !

Actualizat la: 17.02.2017
BUCURESTI, Job national
Actualizat la: 04.01.2017

TATA Technologies Romania
  • Concediu de maternitate & ...
Inginer ...
Analist
Network ...
eMAG.ro - Dante International ...
Wipro Technologies
  • Abonament la sala de fitness ...
Accounts Payable

Tezaur Investment Group

AnnA91

Buna, daca se va lucra in ture salariul va scădea?

rosu933

Am lucrat si eu cateva luni acolo. Pentru un job de call center, este chiar f ok. Ce nu mi-a placut ...

Sales Consulting

banner1

Am patit-o si eu cu "team leader-ul" de la Cluj. Am fost contactat pe LinkedIn. In prima ...

AMOMA

zabest

Buna Pinkfoxy. Cand spui ca programul se respecta te referi la faptul ca vii la 8 si pleci la 16. ...

Romanian Software - Human Resources Planning

kakashi07

M-au chemat la interviu pentru un post de programator C#/asp/html/CSS.Salariul : "1400 de lei ...

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania
Inginer proiectant
TATA Technologies Romania

Ana-Maria Brânză, campioana care a îngenuncheat China și SUA, vine la The Woman>>

Câştigul salarial mediu în luna decembrie 2016>>

Cautarea unui job in 2017 inseamna mai mult decat realizarea CV-ului si aplicarea la pozitiile care te atrag. Companiile vor candidati competitivi, care cunosc piata fortei de munca si sunt pregatiti pentru procesul de recrutare[...]
Multipla campioană mondială la atletism, Gabriela Szabó vine la Cluj – Napoca, în perioada 14 – 15 martie, pentru a discuta cu peste 500 de femei lideri în cadrul Conferinței de Leadership Feminin The Woman despre performanțele sale profesionale și mentalitatea de învingător, elementele cheie ce au definit-o de-a lungul carierei de sportiv internațional[...]