Castigul salarial mediu in luna august 2014. Statistici.

Luni, 20 Octombrie 2014 2 comentarii 3430 vizualizari

In luna august 2014, castigul salarial mediu nominal brut a fost de 2331 lei, cu 2,0% mai mic decat in luna iulie 2014.

Castigul salarial mediu nominal net a fost de 1683 lei, in scadere fata de luna precedenta cu 36 lei (-2,1%).

Valorile cele mai mari ale castigului salarial mediu nominal net s-au inregistrat in extractia petrolului brut si a gazelor naturale (4484 lei), iar cele mai mici in hoteluri si restaurante (996 lei).

August 2014 comparativ cu August 2013

Comparativ cu luna august a anului precedent, castigul salarial mediu nominal net a crescut cu 4,9%.

Indicele castigului salarial real fata de aceeasi perioada a anului precedent a fost de 104,0%.

Castigul salarial in raport cu evolutia preturilor de consum Indicele castigului salarial real pentru luna august 2014 fata de luna precedenta, calculat ca raport intre indicele castigului salarial nominal net si indicele preturilor de consum, a fost de 98,2%.

Fata de luna octombrie 1990, indicele castigului salarial real a fost de 125,8%, cu 2,2 puncte procentuale mai mic fata de cel inregistrat in luna iulie 2014.

In cursul anului se inregistreaza fluctuatii ale castigului salarial determinate, in principal, de acordarea premiilor anuale si a primelor de sarbatori (decembrie, martie/aprilie). Acestea influenteaza cresterile sau scaderile in functie de perioada in care sunt acordate, conducand, in cele din urma, la estomparea fluctuatiilor castigului salarial lunar la nivelul intregului an.

August 2014 comparativ cu Iulie 2014

In luna august 2014, in majoritatea activitatilor din sectorul economic, nivelul castigului salarial mediu net a fost mai mic fata de luna iulie 2014. Scaderile castigului salarial mediu net fata de luna precedenta au fost determinate de acordarea in luna iulie de premii ocazionale, sume din profitul net si alte fonduri. De asemenea, scaderile castigului salarial mediu net sunt cauzate de nerealizarile de productie ori incasarile mai mici (functie de contracte ori ca urmare a concediilor de odihna cand nu se acorda tichete de masa si alte drepturi salariale).

Cele mai semnificative scaderi ale castigului salarial mediu net s-au inregistrat dupa cum urmeaza:

- cu 13,0% in fabricarea produselor farmaceutice de baza si a preparatelor farmaceutice, respectiv cu 11,3% in fabricarea autovehiculelor de transport rutier, a remorcilor si semiremorcilor;

- intre 6,0% si 8,0% in fabricarea produselor textile, activitati auxiliare intermedierilor financiare (inclusiv activitati de asigurare si fonduri de pensii), extractia minereurilor metalifere, productia si furnizarea de energie electrica si termica, gaze, apa calda si aer conditionat;

- intre 5,0% si 6,0% in fabricarea calculatoarelor si a produselor electronice si optice, tabacirea si finisarea pieilor (inclusiv fabricarea articolelor de voiaj si marochinarie, harnasamentelor si incaltamintei; prepararea si vopsirea blanurilor), colectarea si epurarea apelor uzate, fabricarea de masini, utilaje si echipamente n.c.a, activitati de asigurari, reasigurari si ale fondurilor de pensii (cu exceptia celor din sistemul public de asigurari sociale).

Cresterile castigului salarial mediu net fata de luna precedenta au fost determinate de acordarea de prime, sume din profitul net si din alte fonduri, realizarilor de productii ori incasarilor mai mari (functie de contracte/proiecte). De asemenea, cresterile castigului salarial mediu net au fost influentate in unele activitati economice si de disponibilizarile de salariati cu castiguri salariale mici.

Cele mai semnificative cresteri ale castigului salarial mediu net s-au inregistrat dupa cum urmeaza:

- cu 11,7% in extractia carbunelui superior si inferior;

- intre 7,5% si 8,0% in fabricarea produselor din tutun, alte activitati extractive;

- intre 3,5% si 5,0% in activitati de editare, fabricarea produselor de cocserie si a produselor obtinute din prelucrarea titeiului, activitati de servicii anexe extractiei.

In sectorul bugetar s-au inregistrat scaderi ale castigului salarial mediu net fata de luna precedenta, astfel: invatamant (-3,2%) ca urmare a reducerii sumelor reprezentand plata cu ora a
cadrelor didactice pe perioada vacantei scolare, administratie publica (-0,8%). In sanatate si asistenta sociala s-a inregistrat o usoara crestere a castigului salarial mediu net (0,5%).

Mai multe detalii precum si tabele cu castigurile salariale gasiti accesand sursa.

>> CITESTE SI GHIDUL SALARIILOR (2014, 2013, 2012, 2011)

Comentarii
Dragos Marti, 28 Octombrie 2014
"Castigul salarial mediu nominal net a fost de 1683 lei,"

E de plans in pumni !

LET`S DO IT, ROMANIA!
project-based / 0 - 1 an experienta
Actualizat la: 08.03.2017

CustomSoft
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Senior Software ...
Teleperformance Romania
Customer Care ...
Preh Romania
  • Concediu de maternitate & ...
SW Developer
  • Abonament la sala de fitness ...
  • Tichete cadou
Business ...
RCS&RDS
  • Masina de serviciu
Tehnician ...

Top Line Europa

maria20

Am gasit intamplator acest forum si as vrea sa precizez cateva aspecte ; situatia din firma este ...

Graitec Romania

Vasile5

Am vazut un anunt pe internet-Operator Introducere Date (Data Entry Operator).Care este salariul ...

CrissR

Salut, Am fost in weekend la targul de joburi si mi-am lasat cv-ul la standul lor. Tipa de acolo a ...

BRD Finance IFN SA

maria980

Buna. Stiti cumva in ce consta interviul pentru ofiter relatii clienti?

TRW Automotive Safety Systems

Gabriel21

Salut! Imi poate spune si mie cam pe unde ajunge salariul net al unui inginer controlul calitatii ...

Senior Software Developer
CustomSoft
Agent Servicii Clienti
TELUS International Europe
Accounts Receivable
Accenture Romania

Peste 10 000 de vizitatori și 400 de specialiști HR la Angajatori de TOP București. Urmează ediția Virtuală>>

Clujul devine pentru două zile HUB-ul HR-ilor din Transilvania>>

Serviciul Român de Informații participă la Angajatori de TOP>>

Când discutăm despre Captain America, Iron Man, Thor, Wonder Woman sau Jedi vorbim despre super puteri şi, mai mult decât atât, despre mindset. Prin abilităţile lor supra omeneşti şi imparţialitatea acţiunilor aceştia restabilesc echilibrul şi siguranţa societăţii[...]
Vineri și sâmbătă la Sala Palatului are loc Angajatori de TOP București, cel mai mare eveniment de carieră din România. Evenimentul reunește 100 de companii şi 5000 de oportunităţi de carieră, respectiv 30 de workshopuri și conferințe[...]