Câştigul salarial mediu în luna august 2015

Marti, 13 Octombrie 2015 0 comentarii 2991 vizualizari

CÂŞTIGUL SALARIAL MEDIU BRUT PE ECONOMIE A FOST ÎN LUNA AUGUST 2015 DE 2515 LEI

- În luna august 2015, câştigul salarial mediu nominal brut a fost de 2515 lei, cu 1,9% mai mic decât în luna iulie 2015.

- Câştigul salarial mediu nominal net a fost de 1813 lei, în scădere față de luna precedentă cu 36 lei (‐1,9%).

- Valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s‐au înregistrat în extracția petrolului brut şi a gazelor naturale (4781 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1069 lei).

August 2015 comparativ cu August 2014

Comparativ cu luna august a anului precedent, câştigul salarial mediu nominal net a crescut cu 7,7%.

Indicele câştigului salarial real1 față de aceeaşi perioadă a anului precedent a fost de 109,8%.

Câştigul salarial în raport cu evoluția prețurilor de consum

Indicele câştigului salarial real a fost de 98,6% pentru luna august 2015 față de luna precedentă.

Față  de luna octombrie 1990, indicele câştigului salarial real a fost de 138,1%, cu 2,0 puncte procentuale mai mic față de cel înregistrat în luna iulie 2015.

August 2015 comparativ cu Iulie 2015

În luna august 2015, în majoritatea activităților din sectorul economic, nivelul câştigului salarial mediu net a fost mai mic față  de luna iulie 2015. Scăderile câştigului salarial mediu net față  de luna precedentă au fost determinate de acordarea în luna iulie de premii ocazionale, sume din profitul net şi alte fonduri. De asemenea, scăderile câştigului salarial mediu net sunt cauzate de nerealizările de producție ori încasările mai mici (funcție de contracte ori ca urmare a concediilor de odihnă când nu se acordă tichete de masă şi alte drepturi salariale) ori de angajarea de salariați cu câştiguri salariale mici.

Cele mai semnificative scăderi ale câştigului salarial mediu net s‐au înregistrat după cum urmează:

- cu 12,6% în fabricarea autovehiculelor de transport rutier, a remorcilor şi semiremorcilor, respectiv cu 11,8% în fabricarea produselor farmaceutice de bază şi a preparatelor farmaceutice;

- între 6,0%  şi 9,0% în fabricarea produselor textile, alte activități extractive, depozitare  şi activități auxiliare pentru transport, repararea, întreținerea  şi instalarea maşinilor  şi echipamentelor, alte activități industriale n.c.a., captarea, tratarea şi distribuția apei;

- între 4,5%  şi 5,5% în fabricarea echipamentelor electrice, activități de asigurări, reasigurări  şi ale fondurilor de pensii (cu excepția celor din sistemul public de asigurări sociale), colectarea şi epurarea apelor uzate, intermedieri financiare (cu excepția activităților de asigurări şi ale fondurilor de pensii), tăbăcirea şi finisarea pieilor (inclusiv fabricarea articolelor de voiaj şi marochinărie, harnaşamentelor şi încălțămintei; prepararea şi vopsirea blănurilor), fabricarea altor mijloace de transport.

Creşterile câştigului salarial mediu net față de luna precedentă au fost determinate de acordarea de prime ocazionale, sume din profitul net şi din alte fonduri (inclusiv tichete cadou), dar şi de realizările de producție ori încasările mai mari (funcție de contracte).

Cele mai semnificative creşteri ale câştigului salarial mediu net s‐au înregistrat după cum urmează:

- cu 7,6% în extracția cărbunelui superior  şi inferior, respectiv cu 4,6% în extracția minereurilor metalifere;

- între 1,5%  şi 3,5% în activități de editare, transporturi pe apă, activități de spectacole, culturale  şi recreative, activități de servicii administrative şi activități de servicii suport.

În sectorul bugetar s‐au înregistrat uşoare creşteri ale câştigului salarial mediu net față  de luna precedentă, astfel: administrație publică (0,5%), învățământ, sănătate şi asistență socială (0,3%).

>> CITESTE SI GHIDUL SALARIILOR (2015, 2014, 2013, 2012, 2011)

Connections Consult SRL

Endava
Software ...

GTS Telecom

Andrul

Job interviu intrebari pentru pozitia NOC:   1. Descrieti cum functioneaza comanda ...

Avestis International SRL

Pion

Un bax de hârtie costa 20-30 de lei... atâta costa și onoarea voastră în fața ...

elz

Eu am aplicat pentru o pozitie si cand am fost contactat mi-au spus ca s-au gandit, analizand ...

Hilti Romania

Cristugeorge

Dintre cei ce ati comentat si sunteti in continuare angajati, imi puteti spune mai multe detalii ...

Farmaceutica Remedia

nonam3

Am gasit un anunt al acestei companii plasat pe un site de anunturi si fara sa ma documentez prea ...

Agent Servicii Clienti
Webhelp Romania
Analist servicii clienti
Allianz Worldwide Partners
Project manager
Accenture Romania

Reprezentații Rolls Royce, Riot Games și Hogan Assessments pentru prima dată în România>>

Au început înscrierile la ediția cu numărul 20 a celui mai mare târg internațional de universități din Sud-Estul Europei>>

Femei de top din domenii precum antreprenoriat, jurnalism, arhitectură, sport, cercetare sau economie, atât din țară cât și din străinătate, au confirmat prezența la cel mai important eveniment de leadership feminin din estul Europei: Conferința de Leadership Feminin The Woman[...]
Fiecare specialist în resurse umane se bucură atunci când a reuşit să-l selecteze pe cel mai bun candidat într-un post. Un moment mai puţin plăcut este acela în care un angajat alege să demisioneze[...]