Câştigul salarial mediu în luna august 2016

Miercuri, 12 Octombrie 2016 0 comentarii 3561 vizualizari

Sursa foto: www.mediafax.ro

Câştigul salarial mediu brut pe economie a fost în luna august 2016 de 2874 lei

- în luna august 2016, câştigul salarial mediu nominal brut a fost de 2874 lei, cu numai 1 leu mai mic decât în luna iulie 2016.

- câştigul salarial mediu nominal net a fost de 2076 lei, în scădere faţă de luna precedentă cu 2 lei (‐0,1%).

- valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s‐au înregistrat în activităţi de servicii în tehnologia informaţiei (inclusiv activităţi de servicii informatice) (5464 lei), iar cele mai mici în hoteluri şI restaurante (1261 lei).

August 2016 comparativ cu august 2015

Comparativ  cu  luna  august  a  anului  precedent,  câştigul  salarial  mediu  nominal  net  a crescut cu 14,5%. Indicele câştigului salarial real1 faţă de aceeaşI perioadă a anului precedent a fost de 114,7%.

Câştigul salarial în raport cu evoluţia preţurilor de consum

Indicele  câştigului  salarial  real a  fost  de  99,8%  pentru  luna  august  2016  faţă  de  luna  precedentă. Faţă  de  luna  octombrie  1990,  indicele  câştigului  salarial  real  a  fost  de  158,4%,  cu  0,3  puncte procentuale mai mic faţă de cel înregistrat în luna iulie 2016.

În  cursul  anului  se  înregistrează  fluctuaţii  ale  câştigului  salarial  determinate,  în  principal,  de acordarea  premiilor  anuale  şI  a  primelor  de  sărbători  (decembrie,  martie/aprilie). Acestea influenţează creşterile sau scăderile în funcţie de perioada în care sunt acordate, conducând, în cele din urmă, la estomparea fluctuaţiilor câştigului salarial lunar la nivelul întregului an.

August 2016 comparativ cu iulie 2016

În luna august 2016, în majoritatea activităţilor din sectorul economic2, nivelul câştigului salarial mediu net  a  fost  mai  mic  faţă  de  luna  iulie  2016.  Scăderile câştigului  salarial  mediu  net  faţă  de  luna precedentă  au  fost  determinate  de  acordarea  în  luna  iulie  de  premii  ocazionale  (inclusiv  premii trimestriale,  anuale,  de  vacanţă  ori  pentru  performanţe  deosebite),  drepturi  în  natură  şI  ajutoare băneşti, sume din profitul net şI din alte fonduri. De asemenea, scăderile câştigului salarial mediu net au fost cauzate de nerealizările de producţie ori încasările mai mici  (funcţie de contracte ori ca urmare a concediilor  de  odihnă  când  nu  se  acordă  tichete  de  masă  şI  alte  drepturi  salariale),  precum  şI  de angajările de personal cu câştiguri salariale mici din unele activităţI economice.

Cele mai semnificative scăderi ale câştigului salarial mediu net s‐au înregistrat după cum urmează:

- cu 9,8% în depozitare şI activităţI auxiliare pentru transport;

- între 7,0% şI 9,5% în activităţI de asigurări,  reasigurări şI ale  fondurilor de pensii  (cu excepţia celor din sistemul  public  de  asigurări  sociale),  fabricarea  produselor  de  cocserie  şI  a  produselor  obţinute  din prelucrarea ţIţeiului, fabricarea autovehiculelor de transport rutier, a remorcilor şI semiremorcilor;

- între  2,5%  şI  4,5%  în  tăbăcirea  şI  finisarea  pieilor;  fabricarea  articolelor  de  voiaj  şI  marochinărie, harnaşamentelor şI încălţămintei; prepararea şI vopsirea blănurilor, intermedieri financiare (cu excepţia activităţilor de asigurări şI ale fondurilor de pensii), alte activităţI industriale n.C.A., fabricarea produselor textile, producţia şI furnizarea de energie electrică şI termică, gaze, apă caldă şI aer condiţionat, hoteluri si restaurante.

Creşterile  câştigului  salarial mediu  net faţă  de  luna  precedentă au  fost  determinate  de acordarea  de prime  ocazionale  (inclusiv  premii  trimestriale,  anuale,  de  vacanţă  ori  pentru  performanţe deosebite), drepturi în natură şI ajutoare băneşti, sume din profitul net şI alte fonduri (inclusiv tichete de masă sau tichete cadou), dar şI realizărilor de producţie ori încasărilor mai mari (funcţie de contracte).

Cele mai semnificative creşteri ale câştigului salarial mediu net s‐au înregistrat după cum urmează:

- cu  19,3%  în  extracţia  minereurilor  metalifere,  respectiv  cu  16,4%  în  extracţia  cărbunelui  superior  şI inferior;

- între  3,0%  şI  8,5%  în  tranzacţii  imobiliare,  extracţia  petrolului  brut  şI  a  gazelor  naturale,  industria metalurgică;

- între 1,5% şI 2,5% în transporturi aeriene, telecomunicaţii, activităţI de editare.

În sectorul  bugetar3  s‐au  înregistrat  creşteri  ale  câştigului  salarial  mediu  net  faţă  de  luna  precedentă  în sănătate  şI asistenţă socială  (+5,3%), administraţie publică  (+3,1%),  respectiv în învăţământ  (+2,8%) ca urmare a aplicării prevederilor legale4 pentru personalul plătit din fonduri publice.

Actualizat la: 21.02.2017
Actualizat la: 25.01.2017

Raiffeisen Bank
Analist
Holzindustrie Schweighofer ...
  • Concediu de crestere a ...
Manipulant
Endava
Software ...
Vodafone Romania
Engineer
TATA Technologies Romania
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Inginer ...

Luar SRL

Waffen

Am fost azi la interviu,patronul om de treabă, angajații plini de ei, sfidători. Firma lucrează ...

Top Line Europa

deniss

Tin sa mentionez ca am lucrat la aceasta firma in vara lu' 2016 si nu as recomanda experienta ...

Alumatic

dencuandrei

Nu recomand, am fost la interviu pentru reprezentant vanzari unde imi spune ca nu mai este de ...

AMOMA

Florinescu

Endava

Miqtza

Hello,In Ploiesti nu exista sediu Endava, doar in Pitesti.

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania

Au început înscrierile la ediția cu numărul 20 a celui mai mare târg internațional de universități din Sud-Estul Europei>>

Fiecare specialist în resurse umane se bucură atunci când a reuşit să-l selecteze pe cel mai bun candidat într-un post. Un moment mai puţin plăcut este acela în care un angajat alege să demisioneze[...]
Ana-Maria Brânză, Camelia Șucu sau Gabriela Szabó sunt printre speakerii naționali și internaționali care vor participa între 14-15 martie la cea mai importantă Conferință de Leadership Feminin din România, The Woman ce va reuni la Cluj-Napoca peste 500 femei lider[...]