Câştigul salarial mediu în luna decembrie 2014

Miercuri, 25 Februarie 2015 0 comentarii 2033 vizualizari

În luna decembrie 2014, câştigul salarial mediu nominal brut a fost de 2582 lei, cu 7,0% mai mare decât în luna noiembrie 2014.

Câştigul salarial mediu nominal net a fost de 1866 lei, în creştere faţă de luna precedentă cu 123 lei (7,1%).

Valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s-au înregistrat în extracţia petrolului brut şi a gazelor naturale (5802 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1061 lei).

Decembrie 2014 comparativ cu Decembrie 2013

Comparativ cu luna decembrie a anului precedent, câştigul salarial mediu nominal net a crescut cu 6,0%. Indicele câştigului salarial real faţă de aceea şi perioadă a anului precedent a fost de 105,1%.

Câştigul salarial în raport cu evoluţia preţurilor de consum

Indicele câştigului salarial real pentru luna decembrie 2014 faţă de luna precedentă, calculat ca raport între indicele câştigului salarial nominal net şi indicele preţurilor de consum, a fost de 107,2%.

Faţă de luna octombrie 1990, indicele câştigului salarial real a fost de 139,4% cu 9,3 puncte procentuale mai mare faţă de cel înregistrat în luna noiembrie 2014.

În cursul anului se înregistrează fluctuaţii ale câştigului salarial determinate, în principal, de acordarea premiilor anuale şi a primelor de sărbători (decembrie, martie/aprilie). Acestea influenţează creşterile sau scăderile în funcţie de perioada în care sunt acordate, conducând, în cele din urmă, la estomparea fluctuaţiilor câştigului salarial lunar la nivelul întregului an.

Decembrie 2014 comparativ cu Noiembrie 2014

În luna decembrie 2014, în majoritatea activităţilor din sectorul economic, nivelul câştigului salarial mediu net a înregistrat creşteri faţă de luna noiembrie 2014.

Creşterile câştigului salarial mediu net faţă de luna precedentă s-au datorat acordării de prime ocazionale (inclusiv prime trimestriale, anuale sau pentru sărbători), sume din alte fonduri (inclusiv tichete de masăşi tichete cadou), dar şi realizărilor de producţii ori încasărilor mai mari (funcţie de contracte). De asemenea, creşterile câştigului salarial mediu net au fost influenţate în unele activităţi economice şi de disponibilizările de salariaţi cu câştiguri salariale mici.

Cele mai semnificative creşteri ale câştigului salarial mediu net s-au înregistrat după cum urmează:

- cu 39,3% în extracţia petrolului brut şi a gazelor naturale, respectiv cu 30,0% în fabricarea produselor de cocserie şi a produselor obţinute din prelucrarea ţiţeiului;

- între 20,5% şi 28,5% în silvicultură şi exploatare forestieră (inclusiv pescuit şi acvacultură), fabricarea altor mijloace de transport, activităţi de servicii anexe extracţiei, producţia şi furnizarea de energie electrică şi termică, gaze, apă caldă şi aer condiţionat;

- între 14,5% şi 18,5% în telecomunicaţii, industria metalurgică, colectarea şi epurarea apelor uzate, fabricarea altor produse din minerale nemetalice, fabricarea calculatoarelor şi a produselor electronice şi optice, fabricarea hârtiei şi a produselor din hârtie.

- între 10,5% şi 13,5% în fabricarea produselor farmaceutice de bază şi a preparatelor farmaceutice, captarea, tratarea şi distribuţia apei, intermedieri financiare (cu excepţia activităţilor de asigurări şi ale fondurilor de pensii), tranzacţii imobiliare, repararea, întreţinerea şi instalarea maşinilor şi echipamentelor, cercetare-dezvoltare, extracţia cărbunelui superior şi inferior.

Scăderile câştigului salarial mediu net faţă de luna precedentă au fost determinate de acordarea în luna noiembrie de premii ocazionale, sume din profitul net şi alte fonduri. De asemenea, scăderile câştigului salarial mediu net sunt cauzate de nerealizările de producţie ori încasările mai mici (funcţie de contracte).

Cele mai semnificative scăderi ale câştigului salarial mediu net s-au înregistrat în activităţi de poştăşi de curier (-7,1%), respectiv activităţi auxiliare intermedierilor financiare (inclusiv activităţi de asigurare şi fonduri de pensii) (-1,8%).

În sectorul bugetar s-au înregistrat uşoare creşteri ale câştigului salarial mediu net faţă de luna noiembrie în sănătate şi asistenţă socială (1,6%), respectiv în administraţia publică (0,3%). În
învăţământ, câştigul salarial mediu net a înregistrat o scădere (-2,2%), fiind influenţat de reducerea sumelor reprezentând plata cu ora a cadrelor didactice, ca urmare a începerii vacanţei şcolare.

Mai multe detalii precum si tabele cu castigurile salariale gasiti accesand sursa.

>> CITESTE SI GHIDUL SALARIILOR (2015, 2014, 2013, 2012, 2011)

Actualizat la: 07.12.2016

• Tichete cadou
Developer

Conectys Serv Telecom

Hannah

Buna, este cineva aici care s-a angajat recent la Conectys pe limba romana? Care ar fi salariul la ...

Passing Through LTD

KinderOne

Frontend Developer
SilkWeb SRL
Inginer calitate

Ti-ai dat demisia si esti in ultima zi de munca? Iata 7 lucruri pe care NU trebuie sa le spui.>>

Ediția cu numărul 9 Top Talents România va avea loc saptămâna aceasta, pe 25 – 26 noiembrie la Hotel Novotel din București. În fiecare an evenimentul reunește 250 de tineri cu potențial, cei mai buni la nivel național. În urma unui proces de selecție riguros, aceștia primesc invitația de a fi prezenți timp de 2 zile la Top Talents unde au ocazia să învețe de la profesioniști care sunt pașii pentru o carieră de succes[...]