Câştigul salarial mediu în luna februarie 2015

Luni, 6 Aprilie 2015 0 comentarii 2879 vizualizari

CÂŞTIGUL SALARIAL MEDIU BRUT PE ECONOMIE A FOST ÎN LUNA FEBRUARIE 2015 DE 2395 LEI

În luna februarie 2015, câştigul salarial mediu nominal brut a fost de 2395 lei, cu 0,5% mai mic decât în luna ianuarie 2015.

ƒ

Câştigul salarial mediu nominal net a fost de 1731 lei, în scădere față de luna precedentă cu 9 lei (0,5%).

ƒ

Valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s‐au înregistrat în fabricarea produselor din tutun (5151 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (999 lei).

Februarie 2015 comparativ cu Februarie 2014

Comparativ cu luna februarie a anului precedent, câştigul salarial mediu nominal net a crescut cu 6,5%. Indicele câştigului salarial real1 față de aceeaşi perioadă a anului precedent a fost de 106,1%.

Câştigul salarial în raport cu evoluția prețurilor de consum

Indicele câştigului salarial real a fost de 99,2% pentru luna februarie 2015 față de luna precedentă.

Față de luna octombrie 1990, indicele câştigului salarial real a fost de 128,3% cu 1,1 puncte procentuale mai mic față de cel înregistrat în luna ianuarie 2015.

În cursul anului se înregistrează  fluctuații ale câştigului salarial determinate, în principal, de acordarea premiilor anuale  şi a primelor de sărbători (decembrie, martie/aprilie). Acestea influențează creşterile sau scăderile în funcție de perioada în care sunt acordate, conducând, în cele din urmă, la estomparea fluctuațiilor câştigului salarial lunar la nivelul întregului an.

Februarie 2015 comparativ cu Ianuarie 2015

În luna februarie 2015, în majoritatea activităților din sectorul economic, nivelul câştigului salarial mediu net a fost mai mic decât în luna precedentă ca urmare a acordării de prime ocazionale în lunile anterioare, a nerealizărilor de producție ori a încasărilor mai mici (funcție de contracte), a dificultăților financiare cu care s‐au confruntat unele unități economice, precum  şi a angajărilor de personal cu câştiguri salariale mici.

Cele mai semnificative scăderi ale câştigului salarial mediu net s‐au înregistrat după cum urmează:

• între 9,5% şi 10,0% în depozitare şi activități auxiliare pentru transport, extracția petrolului brut şi a
gazelor naturale;

• între 4,0%  şi 5,0% în extracția minereurilor metalifere, alte activități extractive, intermedieri
financiare (cu excepția activităților de asigurări şi ale fondurilor de pensii);

• între 3,0% şi 4,0% în activități de poştă şi de curier, colectarea şi epurarea apelor uzate, fabricarea calculatoarelor  şi a produselor electronice  şi optice, producția  şi furnizarea de energie electrică  şi termică, gaze, apă  caldă  şi aer condiționat, activități de producție cinematografică, video  şi de programe de televiziune (inclusiv înregistrri audio  şi activități de editare muzical; activități de difuzare şi transmitere de programe).

Creşterile câştigului salarial mediu net față de luna ianuarie 2015 din sectorul economic s‐au datorat acordării de prime ocazionale (inclusiv prime anuale sau pentru performanțe), sume din profitul net şi din alte fonduri ori realizărilor de producții şi încasărilor mai mari (funcție de contracte).

Cele mai semnificative creşteri ale câştigului salarial mediu net s‐au înregistrat după cum urmează:

• 39,9% în fabricarea produselor din tutun;

• între 10,0% şi 20,0% în activități auxiliare intermedierilor financiare, activități de asigurare şi fonduri de pensii, activități de asigurări, reasigurări şi ale fondurilor de pensii (cu excepția celor din sistemul public de asigurări sociale);

• între 4,5%  şi 8,5% în prelucrarea lemnului, fabricarea produselor din lemn  şi plută  (cu excepția mobilei; fabricarea articolelor din paie şi din alte materiale vegetale împletite), fabricarea produselor farmaceutice de bază şi a preparatelor farmaceutice, activități profesionale, ştiințifice şi tehnice;

• între 2,0% şi 3,5% în activități de servicii anexe extracției, alte activități industriale n.c.a., cercetare‐dezvoltare, telecomunicații, industria construcțiilor metalice  şi a produselor din metal, exclusiv maşini, utilaje şi instalații.

În sectorul bugetar3 s‐au înregistrat scăderi ale câştigului salarial mediu net față de luna precedentă în învățământ (‐1,6%), respectiv sănătate  şi asistență socială  (‐1,3%). În administrația publică  câştigului salarial mediu net a fost în uşoară creştere (0,2%) față de luna ianuarie 2015.

>> CITESTE SI GHIDUL SALARIILOR (2015, 2014, 2013, 2012, 2011)

Huntrecruitment

RCS&RDS
  • Masina de serviciu
Tehnician ...
Microsoft Romania
  • Munca de la distanta sau de ...
Engineer

WIM Bosman

Maria98

Dupa ce am sustinut 2 interviuri in aceeasi zi, in cadrul primului interviu, mi s-a spus ca sunt ...

Teleperformance Romania

Grimm

Pe proiectul pe care sunt eu, pana acum totul mi se pare ok. Volumul de munca e rezonabil, stresul ...

Tezaur Investment Group

Crissu

Buna ziua. Am fost la interviu si am fost acceptata. Am si eu o intrebare. Eu sunt studenta iar ...

Fortech SRL

CristinaCR

Nu recomand nimanui aceasta firma, decat daca este la prima angajare si nu are nicio ...

Tezaur Investment Group

Pgm04

Daca vreau sa beneficiez de programul prima chirie si am nevoie contract pe perioada nelimitata in ...

Contract Administrator
Hewlett Packard Enterprise