Câştigul salarial mediu în luna februarie 2016

Miercuri, 6 Aprilie 2016 0 comentarii 2312 vizualizari

CÂŞTIGUL SALARIAL MEDIU BRUT PE ECONOMIE A FOST ÎN LUNA FEBRUARIE 2016 DE 2693 LEI

- În luna februarie 2016, câştigul salarial mediu nominal brut a fost de 2693 lei, cu 0,2% mai mare decât în luna ianuarie 2016.

- Câştigul salarial mediu nominal net a fost de 1950 lei, în uşoară creştere faţă de luna precedentă cu 7 lei (0,4%).

- Valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s-au înregistrat în activităţi de servicii în tehnologia informaţiei (inclusiv activităţi de servicii informatice) (5148 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1154 lei).

Februarie 2016 comparativ cu Februarie 2015

Comparativ cu luna februarie a anului precedent, câştigul salarial mediu nominal net a crescut cu 12,7%. Indicele câştigului salarial real faţă de aceeaşi perioadă a anului precedent a fost de 115,8%.

Câştigul salarial în raport cu evoluţia preţurilor de consum

Indicele câştigului salarial real a fost de 100,6% pentru luna februarie 2016 faţă de luna precedentă.

Faţă de luna octombrie 1990, indicele câştigului salarial real a fost de 148,6%, cu 0,9 puncte procentuale mai mare faţă de cel înregistrat în luna ianuarie 2016.

În cursul anului se înregistrează fluctuaţii ale câştigului salarial determinate, în principal, de acordarea premiilor anuale şi a primelor de sărbători (decembrie, martie/aprilie). Acestea
influenţează creşterile sau scăderile în funcţie de perioada în care sunt acordate, conducând, în cele din urmă, la estomparea fluctuaţiilor câştigului salarial lunar la nivelul întregului an.

Februarie 2016 comparativ cu Ianuarie 2016

În luna februarie 2016, în majoritatea activităţilor din sectorul economic, nivelul câştigului salarial mediu net a fost mai mare decât în luna precedentă ca urmare a acordării primelor ocazionale (inclusiv prime trimestriale, anuale sau pentru performanţe), drepturilor în natură şi ajutoarelor băneşti, plăţii sumelor din profitul net şi din alte fonduri (inclusiv tichete de masă şi tichete cadou). De asemenea, câştigurile salariale medii nete din luna februarie au fost mai mari comparativ cu luna precedentă ca urmare a realizărilor de producţii ori încasărilor mai mari (funcţie de contracte/proiecte).

Cele mai semnificative creşteri ale câştigului salarial mediu net s-au înregistrat după cum urmează:

- cu 32,3% în fabricarea produselor din tutun, respectiv cu 11,4% în activităţi auxiliare intermedierilor financiare (inclusiv activităţi de asigurare şi fonduri de pensii);

- între 4,5% şi 6,5% în activităţi de editare, activităţi de producţie cinematografică, video şi de programe de televiziune (inclusiv înregistrǎri audio şi activităţi de editare muzicalǎ; activităţi de difuzare şi transmitere de programe), prelucrarea lemnului, fabricarea produselor din lemn şi plută, cu excepţia mobilei (inclusiv fabricarea articolelor din paie şi din alte materiale vegetale împletite), activităţi profesionale, ştiinţifice şi tehnice, transporturi pe apă, fabricarea produselor farmaceutice de bază şi a preparatelor farmaceutice, silvicultură şi exploatare forestieră (inclusiv pescuit şi acvacultură);

- între 2,5% şi 4,5% în telecomunicaţii, fabricarea autovehiculelor de transport rutier, a remorcilor şi semiremorcilor, repararea, întreţinerea şi instalarea maşinilor şi echipamentelor, activităţi de asigurări, reasigurări şi ale fondurilor de pensii (cu excepţia celor din sistemul public de asigurări sociale), cercetare-dezvoltare, industria construcţiilor metalice şi a produselor din metal (exclusiv maşini, utilaje şi instalaţii), fabricarea echipamentelor electrice.

Scăderi ale câştigului salarial mediu net faţă de luna precedentă s-au înregistrat în sectorul economic ca urmare a nerealizărilor de producţii ori încasărilor mai mici (funcţie de contracte/proiecte), a acordării de premii ocazionale în lunile precedente, dar şi angajării de salariaţi cu câştiguri salariale mici.

Cele mai semnificative scăderi ale câştigului salarial mediu net s-au înregistrat după cum urmează:

- cu 10,7% în depozitare şi activităţi auxiliare pentru transport;

- între 4,5% şi 6,5% în extracţia petrolului brut şi a gazelor naturale, fabricarea substanţelor şi a produselor chimice, colectarea şi epurarea apelor uzate;

- între 2,5% şi 4,0% în intermedieri financiare (cu excepţia activităţilor de asigurări şi ale fondurilor de pensii), extracţia cărbunelui superior şi inferior, alte activităţi extractive, producţia şi furnizarea de energie electrică şi termică, gaze, apă caldă şi aer condiţionat, tranzacţii imobiliare, fabricarea altor
produse din minerale nemetalice.

În sectorul bugetar s-au înregistrat uşoare scăderi ale câştigului salarial mediu net faţă de luna precedentă în sănătate şi asistenţă socială (-0,7%), respectiv învăţământ (-0,2%). În administraţia publică câştigul salarial mediu net a avut aceeaşi valoare ca şi în luna precedentă.

UniCredit Business Integrated ...
Actualizat la: 29.09.2016

Carrefour Romania
  • Prima de vacanta
Lucrator ...
  • Tichete cadou
  • Asigurare de pensie ...
Axway Romania
  • Tichete cadou
  • Abonament la sala de fitness ...
Developer

Passing Through LTD