Câştigul salarial mediu în luna ianuarie 2016

Marti, 15 Martie 2016 0 comentarii 2045 vizualizari

CÂŞTIGUL SALARIAL MEDIU BRUT PE ECONOMIE A FOST ÎN LUNA IANUARIE 2016 DE 2688 LEI

În luna ianuarie 2016, câştigul salarial mediu nominal brut a fost de 2688 lei, cu 8,3% mai mic decât în luna decembrie 2015.

Câştigul salarial mediu nominal net a fost de 1943 lei, în scădere faţă de luna precedentă cu 171 lei (-8,1%).

ƒValorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s-au înregistrat în activităţi de servicii în tehnologia informaţiei (inclusiv activităţi de servicii informatice) (5113 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1163 lei).

Ianuarie 2016 comparativ cu Ianuarie 2015

Comparativ cu luna ianuarie a anului precedent, câştigul salarial mediu nominal net a crescut cu 11,7%. Indicele câştigului salarial real faţă de aceeaşi perioadă a anului precedent a fost de 114,1%.

Câştigul salarial în raport cu evoluţia preţurilor de consum

Indicele câştigului salarial real a fost de 92,6% pentru luna ianuarie 2016 faţă de luna precedentă. Faţă de luna octombrie 1990, indicele câştigului salarial real a fost de 147,7%, cu 11,7 puncte procentuale mai mic faţă de cel înregistrat în luna decembrie 2015.

În cursul anului se înregistrează fluctuaţii ale câştigului salarial determinate, în principal, de acordarea premiilor anuale şi a primelor de sărbători (decembrie, martie/aprilie). Acestea influenţează creşterile sau scăderile în funcţie de perioada în care sunt acordate, conducând, în cele din urmă, la estomparea fluctuaţiilor câştigului salarial lunar la nivelul întregului an.

Ianuarie 2016 comparativ cu Decembrie 2015

În luna ianuarie 2016, în majoritatea activităţilor din sectorul economic, nivelul câştigului salarial mediu net a fost mai mic decât în luna precedentă ca urmare a acordării în luna decembrie 2015 a primelor ocazionale (inclusiv prime trimestriale, anuale sau pentru sărbători), drepturilor în natură şi ajutoarelor băneşti, plăţii sumelor din profitul net şi din alte fonduri (inclusiv tichete de masă şi tichete cadou). De asemenea, câştigurile salariale medii nete din luna ianuarie au fost mai mici comparativ cu luna precedentă ca urmare a nerealizărilor de producţii ori încasărilor mai mici (funcţie de contracte/proiecte) sau a angajărilor de personal cu câştiguri salariale mici.

Cele mai semnificative scăderi ale câştigului salarial mediu net s-au înregistrat după cum urmează:

• cu 33,1% în silvicultură şi exploatare forestieră (inclusiv pescuit şi acvacultură), respectiv cu 30,9% în fabricarea produselor de cocserie şi a produselor obţinute din prelucrarea ţiţeiului;

• între 20,5% şi 29,5% în activităţi de editare, extracţia minereurilor metalifere, transporturi pe apă, intermedieri financiare (cu excepţia activităţilor de asigurări şi ale fondurilor de pensii), fabricarea hârtiei şi a produselor din hârtie, fabricarea altor mijloace de transport, transporturi aeriene, tipărirea şi reproducerea pe suporturi a înregistrărilor, cercetare-dezvoltare;

• între 15,0% şi 19,5% în fabricarea calculatoarelor şi a produselor electronice şi optice, colectarea şi epurarea apelor uzate, fabricarea produselor din tutun, industria metalurgică, telecomunicaţii, extracţia cărbunelui superior şi inferior, fabricarea produselor farmaceutice de bază şi a preparatelor farmaceutice, depozitare şi activităţi auxiliare pentru transport, alte activităţi de servicii.

Creşteri ale câştigului salarial mediu net faţă de luna precedentă s-au înregistrat în sectorul economic doar în tranzacţii imobiliare (+2,6%), activităţi de servicii în tehnologia informaţiei (inclusiv activităţi de servicii informatice) (+0,7%) şi au fost cauzate în principal de acordarea de prime ocazionale şi realizarea de producţii ori încasări mai mari (funcţie de contracte).

În sectorul bugetar s-au înregistrat scăderi ale câştigului salarial mediu net faţă de luna precedentă în învăţământ (-1,9%), respectiv în administraţia publică (-1,4%). În sănătate şi asistenţă socială câştigul salarial mediu net a crescut uşor comparativ cu luna precedentă (+0,2%).

Interbrands Marketing & ...
Actualizat la: 16.03.2017
Survey Sampling RO
Actualizat la: 17.02.2017
Actualizat la: 22.03.2017

CustomSoft
  • Munca de la distanta sau de ...
Senior Software ...
Teleperformance Romania
Customer Care ...
Preh Romania
  • Concediu de crestere a ...
SW Developer
  • Munca de la distanta sau de ...
Business ...
RCS&RDS
  • Masina de serviciu
Tehnician ...

BRD Finance IFN SA

maria980

Buna. Stiti cumva in ce consta interviul pentru ofiter relatii clienti?

TRW Automotive Safety Systems

Gabriel21

Salut! Imi poate spune si mie cam pe unde ajunge salariul net al unui inginer controlul calitatii ...

akened

Incep prin a mentiona ca nimic din ce am citit in comentariile dinainte de 2017 legate de aspectele ...

Karpaten Turism SRL

dico

Buna ziua,Imi poate da cineva detalii despre postul de Agent de turism la Karpaten? Cam care sunt ...

Veo Worldwide Services (VEO Finances)

dico

Buna,Imi poate da cineva detalii despre postul de Asistent Administrativ in cadrul companiei Veo? ...

Senior Software Developer
Accounts Receivable