Castigul salarial mediu in luna iunie 2014. Statistici.

Miercuri, 6 August 2014 0 comentarii 2445 vizualizari

In luna iunie 2014, castigul salarial mediu nominal brut a fost de 2334 lei, cu 0,3% mai mare decat in luna mai 2014.

Castigul salarial mediu nominal net a fost de 1687 lei, in usoara crestere fata de luna precedenta cu 5 lei (0,3%).

Valorile cele mai mari ale castigului salarial mediu nominal net s-au inregistrat in extractia petrolului brut si a gazelor naturale (4707 lei), iar cele mai mici in hoteluri si restaurante (981 lei).

Castigul salarial in raport cu evolutia preturilor de consum

Indicele castigului salarial real pentru luna iunie 2014 fata de luna precedenta, calculat ca raport intre indicele castigului salarial nominal net si indicele preturilor de consum, a fost de 100,6%.

Fata de luna octombrie 1990, indicele castigului salarial real a fost de 125,6%, cu 0,7 puncte procentuale mai mare fata de cel inregistrat in luna mai 2014.

In cursul anului se inregistreaza fluctuatii ale castigului salarial determinate, in principal, de acordarea premiilor anuale si a primelor de sarbatori (decembrie, martie/aprilie). Acestea influenteaza cresterile sau scaderile in functie de perioada in care sunt acordate, conducand, in cele din urma, la estomparea fluctuatiilor castigului salarial lunar la nivelul intregului an.

Iunie 2014 comparativ cu Mai 2014

In luna iunie 2014, in majoritatea activitatilor din sectorul economic, nivelul castigului salarial mediu net a fost mai mare decat in luna precedenta ca urmare a acordarii de premii ocazionale, sume din profitul net, sume din alte fonduri (inclusiv tichete de masas i tichete cadou), dar si realizarilor de productie ori incasarilor mai mari (functie de contracte).

Cele mai semnificative cresteri ale castigului salarial mediu net s-au inregistrat dupa cum urmeaza:

- cu 12,7% in tiparirea si reproducerea pe suporturi a inregistrarilor, respectiv cu 10,7% in fabricarea produselor din tutun;

- intre 6,0% si 9,0% in fabricarea bauturilor, telecomunicatii, extractia minereurilor metalifere, transporturi pe apa, fabricarea calculatoarelor si a produselor electronice si optice, depozitare
si activitati auxiliare pentru transport;

- intre 3,5% si 5,5% in fabricarea produselor textile, activitati de editare, extractia carbunelui superior si inferior, fabricarea hartiei si a produselor din hartie, fabricarea produselor din cauciuc si mase plastice, fabricarea de masini, utilaje si echipamente n.c.a.

Scaderile castigului salarial mediu net fata de luna precedenta au fost determinate de acordarea in luna mai de premii ocazionale, sume din profitul net si din alte fonduri. De asemenea, scaderile castigului salarial mediu net sunt cauzate si de nerealizarile de productie ori incasarile mai mici (functie de contracte), precum si de angajarile de salariati cu castiguri salariale mici, in unele activitati economice.

Cele mai semnificative scaderi ale castigului salarial mediu net s-au inregistrat dupa cum urmeaza:

- cu 14,6% in extractia petrolului brut si a gazelor naturale;

- intre 6,0% si 9,0% in activitati auxiliare intermedierilor financiare (inclusiv activitati de asigurare si fonduri de pensii), fabricarea produselor farmaceutice de baza si a preparatelor farmaceutice;

- intre 2,0% si 4,5% in fabricarea altor mijloace de transport, tranzactii imobiliare, fabricarea autovehiculelor de transport rutier, a remorcilor si semiremorcilor, repararea, intretinerea
si instalarea masinilor si echipamentelor, industria metalurgica, transporturi terestre si transporturi prin conducte.

In sectorul bugetar s-au inregistrat usoare fluctuatii ale castigului salarial mediu net fata de luna precedenta astfel: invatamant (0,4%), administratie publica (-0,1%), sanatate si asistenta sociala (-0,5%).

Iunie 2014 comparativ cu Iunie 2013

Comparativ cu luna iunie a anului precedent, castigul salarial mediu nominal net a crescut cu 5,0%.

Indicele castigului salarial real fata de aceea si perioada a anului precedent a fost de 104,3%.

Mai multe detalii precum si tabele cu castigurile salariale gasiti accesand sursa.

>> CITESTE SI GHIDUL SALARIILOR (2014, 2013, 2012, 2011)

Vodafone Romania
Actualizat la: 19.11.2016
NN Asigurari de Viata
Actualizat la: 24.11.2016
HR 4 ALL SRL
Actualizat la: 26.11.2016
Bookster (Read'n'Roll)
Actualizat la: 06.10.2016
BCR - Banca Comerciala Romana ...
Actualizat la: 23.11.2016

Competence Call Center - CCC