Câştigul salarial mediu în luna iunie 2016

Joi, 11 August 2016 0 comentarii 2550 vizualizari

CÂŞTIGUL SALARIAL MEDIU BRUT PE ECONOMIE A FOST ÎN LUNA IUNIE 2016 DE 2874 LEI

În luna iunie 2016, câştigul salarial mediu nominal brut a fost de 2874 lei, cu 0,7% mai mare decât în luna mai 2016.

Câştigul salarial mediu nominal net a fost de 2078 lei, în creştere faţă de luna precedentă cu 15 lei (+0,7%).

Valorile  cele  mai  mari  ale  câştigului  salarial  mediu  nominal  net s‐au  înregistrat  în activităţi de servicii în tehnologia informaţiei (inclusiv activităţi de servicii informatice) (5295 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1251 lei).

Iunie 2016 comparativ cu Iunie 2015

Comparativ cu luna iunie a anului precedent, câştigul salarial mediu nominal net a crescut cu 14,3%.

Indicele câştigului salarial real1 faţă de aceeaşi perioadă a anului precedent a fost de 115,1%.

Câştigul salarial în raport cu evoluţia preţurilor de consum

Indicele câştigului salarial real a fost de 100,9% pentru luna iunie 2016 faţă de luna precedentă. Faţă de luna octombrie 1990, indicele câştigului salarial real a fost de 158,3%, cu 1,4 puncte procentuale mai mare faţă de cel înregistrat în luna mai 2016.

Iunie 2016 comparativ cu Mai 2016

În luna iunie 2016, în majoritatea activităţilor din sectorul economic2, nivelul câştigului salarial mediu net a fost mai mare decât în luna precedentă ca urmare a acordării de premii ocazionale (inclusiv premii trimestriale,  anuale,  de  vacanţă  ori  pentru  performanţe  deosebite),  drepturi  în  natură  şi  ajutoare băneşti,  sume  din  profitul  net  şi  alte  fonduri  (inclusiv  tichete  de  masă  sau  tichete  cadou),  dar  şi realizărilor de producţie ori încasărilor mai mari (funcţie de contracte).

Cele mai semnificative creşteri ale câştigului salarial mediu net s-au înregistrat după cum urmează:

- cu 14,5% în fabricarea băuturilor;

- între  10,0%  şi  12,5%  în  activităţi  de  editare,  transporturi  pe  apă,  fabricarea  calculatoarelor  şi  a produselor electronice şi optice, fabricarea substanţelor şi a produselor chimice;

- între  6,0%  şi  8,0%  în  telecomunicaţii,  fabricarea  produselor  textile,  fabricarea  produselor farmaceutice  de  bază  şi a  preparatelor  farmaceutice, alte activităţi industriale  n.c.a.,  fabricarea  de maşini, utilaje şi echipamente n.c.a.;

- între 3,0% şi 4,5% în extracţia minereurilor metalifere, extracţia petrolului brut şi a gazelor naturale, fabricarea produselor din cauciuc şi mase plastice, fabricarea altor produse din minerale nemetalice, tranzacţii  imobiliare,  tăbăcirea  şi  finisarea  pieilor  (inclusiv  fabricarea  articolelor  de  voiaj  şi marochinărie, harnaşamentelor şi încălţămintei; prepararea şi vopsirea blănurilor), fabricarea hârtiei şi  a  produselor  din  hârtie,  transporturi  aeriene,  fabricarea  produselor  de  cocserie  şi  a  produselor obţinute din prelucrarea ţiţeiului.

Scăderile câştigului salarial mediu net faţă de luna precedentă au fost determinate de acordarea în luna mai de premii ocazionale (inclusiv premii trimestriale, anuale, pentru performanţe deosebite ori pentru sărbătorile de Paşte), sume din profitul net şi din alte fonduri. De asemenea, scăderile câştigului salarial mediu  net  au  fost  cauzate  de  nerealizările  de  producţie  ori  încasările mai mici  (funcţie  de  contracte), precum şi de angajările de personal cu câştiguri salariale mici în unele activităţi economice.

Cele mai semnificative scăderi ale câştigului salarial mediu net s‐au înregistrat după cum urmează:

- între 3,0% şi 5,0% în transporturi terestre şi transporturi prin conducte, colectarea şi epurarea apelor uzate,  fabricarea  produselor  din  tutun,  activităţi  auxiliare  intermedierilor  financiare  (inclusiv activităţi  de  asigurare  şi  fonduri  de  pensii),  depozitare  şi  activităţi  auxiliare  pentru  transport, industria metalurgică;

- între  1,5%  şi  3,0%  în  activităţi  de  producţie  cinematografică,  video  şi  de  programe  de  televiziune (inclusiv  înregistrǎri  audio  şi  activităţi  de  editare  muzicalǎ;  activităţi  de  difuzare  şi  transmitere  de programe), activităţi  de  servicii în  tehnologia informaţiei  (inclusiv activităţi  de  servicii informatice), cercetare‐dezvoltare, colectarea, tratarea şi eliminarea deşeurilor (inclusiv activităţi de recuperare a materialelor reciclabile; activităţi şi servicii de decontaminare).

În  sectorul  bugetar, s‐au  înregistrat  uşoare  creşteri  ale  câştigului  salarial  mediu  net  faţă de luna precedentă în administraţia publică (0,2%), respectiv uşoare scăderi în învăţământ (‐0,7%) şi sănătate şi asistenţă socială (‐0,4%).

Manpower Romania

Microsoft Romania
Engineer

Teleperformance Romania

Grimm

Pe proiectul pe care sunt eu, pana acum totul mi se pare ok. Volumul de munca e rezonabil, stresul ...

Crissu

Buna ziua. Am fost la interviu si am fost acceptata. Am si eu o intrebare. Eu sunt studenta iar ...

Fortech SRL

CristinaCR

Nu recomand nimanui aceasta firma, decat daca este la prima angajare si nu are nicio ...

Pgm04

Daca vreau sa beneficiez de programul prima chirie si am nevoie contract pe perioada nelimitata in ...

Pgm04

Zilele libere nationale se acorda?

SoftVision
Programator .NET