Câştigul salarial mediu în luna mai 2015

Joi, 9 Iulie 2015 0 comentarii 3018 vizualizari

CÂŞTIGUL SALARIAL MEDIU BRUT PE ECONOMIE A FOST ÎN LUNA MAI 2015 DE 2500 LEI

- În luna mai 2015, câştigul salarial mediu nominal brut a fost de 2500 lei, cu 2,5% mai mic decât în luna aprilie 2015

- Câştigul salarial mediu nominal net a fost de 1806 lei, în scădere față de luna precedentă cu 51 lei (‐2,7%).

- Valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s‐au înregistrat în extracția petrolului brut şi a gazelor naturale (6523 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1018 lei).

Mai 2015 comparativ cu Mai 2014

Comparativ cu luna mai a anului precedent, câştigul salarial mediu nominal net a crescut cu 7,4%.

Indicele câştigului salarial real1 față de aceeaşi perioadă a anului precedent a fost de 106,2%.

Câştigul salarial în raport cu evoluția prețurilor de consum

Indicele câştigului salarial real a fost de 96,8% pentru luna mai 2015 față de luna precedentă. Față de luna octombrie 1990, indicele câştigului salarial real a fost de 132,6%, cu 4,3 puncte procentuale mai mic față de cel înregistrat în luna aprilie 2015.

În cursul anului se înregistrează  fluctuații ale câştigului salarial determinate, în principal, de acordarea premiilor anuale  şi a primelor de sărbători (decembrie, martie/aprilie). Acestea influențează creşterile sau scăderile în funcție de perioada în care sunt acordate, conducând, în cele din urmă, la estomparea fluctuațiilor câştigului salarial lunar la nivelul întregului an.

Mai 2015 comparativ cu Aprilie 2015

În luna mai 2015, în majoritatea activităților din sectorul economic, nivelul câştigului salarial mediu net a fost mai mic decât în luna precedentă ca urmare a acordării în luna aprilie de premii ocazionale (inclusiv premii trimestriale, anuale, pentru performanțe deosebite ori pentru sărbătorile de Paşte), sume din alte fonduri (inclusiv tichete de masă  sau tichete cadou), a realizărilor de producție ori încasărilor mai mari (funcție de contracte). De asemenea, scăderile câştigului salarial mediu net au fost cauzate de nerealizările de producție ori încasările mai mici (funcție de contracte), precum  şi de angajările de personal cu câştiguri salariale mici în unele activități economice.

Cele mai semnificative scăderi ale câştigului salarial mediu net s‐au înregistrat după cum urmează:

- cu 15,7% în activități de asigurări, reasigurări  şi ale fondurilor de pensii (cu excepția celor din sistemul public de asigurări sociale);

- între 10,5% şi 13,0% în intermedieri financiare (cu excepția activităților de asigurări şi ale fondurilor de pensii), fabricarea altor mijloace de transport, colectarea  şi epurarea apelor uzate, extracția minereurilor metalifere, extracția cărbunelui superior  şi inferior, fabricarea altor produse din minerale nemetalice;

- între 6,5%  şi 8,5% în producția  şi furnizarea de energie electrică  şi termică, gaze, apă  caldă şi aer condiționat, fabricarea băuturilor, industria metalurgică, transporturi pe apă, telecomunicații, captarea, tratarea şi distribuția apei, activități profesionale, ştiințifice şi tehnice.

Creşterile câştigului salarial mediu net față de luna aprilie 2015 au fost determinate de acordarea de prime ocazionale şi a sumelor din profitul net, de realizările de producție ori încasările mai mari (funcție de contracte).

Cele mai semnificative creşteri ale câştigului salarial mediu net s‐au înregistrat după cum urmează:

- cu 29,7% în extracția petrolului brut şi a gazelor naturale;

- între 4,5%  şi 8,0% în fabricarea produselor de cocserie  şi a produselor obținute din prelucrarea țițeiului, silvicultură  şi exploatare forestieră  (inclusiv pescuit  şi acvacultură), activități de servicii anexe extracției, transporturi aeriene;

- între 3,0% şi 3,5% în activități auxiliare intermedierilor financiare, activități de asigurare şi fonduri de pensii, transporturi terestre  şi transporturi prin conducte, activități de producție cinematografică, video  şi de programe de televiziune (inclusiv înregistrri audio  şi activități de editare muzical; activități de difuzare şi transmitere de programe).

În sectorul bugetar s‐au înregistrat uşoare scăderi ale câştigului salarial mediu net față  de luna precedentă  în învățământ (‐0,4%). Uşoare creşteri ale câştigului salarial mediu net față  de luna precedentă s‐au înregistrat în administrația publică, respectiv în sănătate şi asistență socială (+0,6%).

>> CITESTE SI GHIDUL SALARIILOR (2015, 2014, 2013, 2012, 2011)

HR 4 ALL SRL
Actualizat la: 23.01.2017
Allianz Managed Operations & ...
Actualizat la: 06.02.2017

Vodafone Romania
Engineer

GTS Telecom

Andrul

Job interviu intrebari pentru pozitia NOC:   1. Descrieti cum functioneaza comanda ...

Avestis International SRL

Pion

Un bax de hârtie costa 20-30 de lei... atâta costa și onoarea voastră în fața ...

elz

Eu am aplicat pentru o pozitie si cand am fost contactat mi-au spus ca s-au gandit, analizand ...

Hilti Romania

Cristugeorge

Dintre cei ce ati comentat si sunteti in continuare angajati, imi puteti spune mai multe detalii ...

Farmaceutica Remedia

nonam3

Am gasit un anunt al acestei companii plasat pe un site de anunturi si fara sa ma documentez prea ...

Agent Servicii Clienti
Webhelp Romania
Analist servicii clienti
Allianz Worldwide Partners
Project manager
Accenture Romania

Reprezentații Rolls Royce, Riot Games și Hogan Assessments pentru prima dată în România>>

Au început înscrierile la ediția cu numărul 20 a celui mai mare târg internațional de universități din Sud-Estul Europei>>

Femei de top din domenii precum antreprenoriat, jurnalism, arhitectură, sport, cercetare sau economie, atât din țară cât și din străinătate, au confirmat prezența la cel mai important eveniment de leadership feminin din estul Europei: Conferința de Leadership Feminin The Woman[...]
Fiecare specialist în resurse umane se bucură atunci când a reuşit să-l selecteze pe cel mai bun candidat într-un post. Un moment mai puţin plăcut este acela în care un angajat alege să demisioneze[...]