Câştigul salarial mediu în luna mai 2015

Joi, 9 Iulie 2015 0 comentarii 3067 vizualizari

CÂŞTIGUL SALARIAL MEDIU BRUT PE ECONOMIE A FOST ÎN LUNA MAI 2015 DE 2500 LEI

- În luna mai 2015, câştigul salarial mediu nominal brut a fost de 2500 lei, cu 2,5% mai mic decât în luna aprilie 2015

- Câştigul salarial mediu nominal net a fost de 1806 lei, în scădere față de luna precedentă cu 51 lei (‐2,7%).

- Valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s‐au înregistrat în extracția petrolului brut şi a gazelor naturale (6523 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1018 lei).

Mai 2015 comparativ cu Mai 2014

Comparativ cu luna mai a anului precedent, câştigul salarial mediu nominal net a crescut cu 7,4%.

Indicele câştigului salarial real1 față de aceeaşi perioadă a anului precedent a fost de 106,2%.

Câştigul salarial în raport cu evoluția prețurilor de consum

Indicele câştigului salarial real a fost de 96,8% pentru luna mai 2015 față de luna precedentă. Față de luna octombrie 1990, indicele câştigului salarial real a fost de 132,6%, cu 4,3 puncte procentuale mai mic față de cel înregistrat în luna aprilie 2015.

În cursul anului se înregistrează  fluctuații ale câştigului salarial determinate, în principal, de acordarea premiilor anuale  şi a primelor de sărbători (decembrie, martie/aprilie). Acestea influențează creşterile sau scăderile în funcție de perioada în care sunt acordate, conducând, în cele din urmă, la estomparea fluctuațiilor câştigului salarial lunar la nivelul întregului an.

Mai 2015 comparativ cu Aprilie 2015

În luna mai 2015, în majoritatea activităților din sectorul economic, nivelul câştigului salarial mediu net a fost mai mic decât în luna precedentă ca urmare a acordării în luna aprilie de premii ocazionale (inclusiv premii trimestriale, anuale, pentru performanțe deosebite ori pentru sărbătorile de Paşte), sume din alte fonduri (inclusiv tichete de masă  sau tichete cadou), a realizărilor de producție ori încasărilor mai mari (funcție de contracte). De asemenea, scăderile câştigului salarial mediu net au fost cauzate de nerealizările de producție ori încasările mai mici (funcție de contracte), precum  şi de angajările de personal cu câştiguri salariale mici în unele activități economice.

Cele mai semnificative scăderi ale câştigului salarial mediu net s‐au înregistrat după cum urmează:

- cu 15,7% în activități de asigurări, reasigurări  şi ale fondurilor de pensii (cu excepția celor din sistemul public de asigurări sociale);

- între 10,5% şi 13,0% în intermedieri financiare (cu excepția activităților de asigurări şi ale fondurilor de pensii), fabricarea altor mijloace de transport, colectarea  şi epurarea apelor uzate, extracția minereurilor metalifere, extracția cărbunelui superior  şi inferior, fabricarea altor produse din minerale nemetalice;

- între 6,5%  şi 8,5% în producția  şi furnizarea de energie electrică  şi termică, gaze, apă  caldă şi aer condiționat, fabricarea băuturilor, industria metalurgică, transporturi pe apă, telecomunicații, captarea, tratarea şi distribuția apei, activități profesionale, ştiințifice şi tehnice.

Creşterile câştigului salarial mediu net față de luna aprilie 2015 au fost determinate de acordarea de prime ocazionale şi a sumelor din profitul net, de realizările de producție ori încasările mai mari (funcție de contracte).

Cele mai semnificative creşteri ale câştigului salarial mediu net s‐au înregistrat după cum urmează:

- cu 29,7% în extracția petrolului brut şi a gazelor naturale;

- între 4,5%  şi 8,0% în fabricarea produselor de cocserie  şi a produselor obținute din prelucrarea țițeiului, silvicultură  şi exploatare forestieră  (inclusiv pescuit  şi acvacultură), activități de servicii anexe extracției, transporturi aeriene;

- între 3,0% şi 3,5% în activități auxiliare intermedierilor financiare, activități de asigurare şi fonduri de pensii, transporturi terestre  şi transporturi prin conducte, activități de producție cinematografică, video  şi de programe de televiziune (inclusiv înregistrri audio  şi activități de editare muzical; activități de difuzare şi transmitere de programe).

În sectorul bugetar s‐au înregistrat uşoare scăderi ale câştigului salarial mediu net față  de luna precedentă  în învățământ (‐0,4%). Uşoare creşteri ale câştigului salarial mediu net față  de luna precedentă s‐au înregistrat în administrația publică, respectiv în sănătate şi asistență socială (+0,6%).

>> CITESTE SI GHIDUL SALARIILOR (2015, 2014, 2013, 2012, 2011)

Manpower Romania

Teleperformance Romania
Customer Care ...
Preh Romania
SW Developer
  • Munca de la distanta sau de ...
  • Abonament la sala de fitness ...
Business ...
RCS&RDS
Tehnician ...
Microsoft Romania
  • Munca de la distanta sau de ...
  • Masa oferita gratuit
Engineer

Teleperformance Romania

Grimm

Pe proiectul pe care sunt eu, pana acum totul mi se pare ok. Volumul de munca e rezonabil, stresul ...

Crissu

Buna ziua. Am fost la interviu si am fost acceptata. Am si eu o intrebare. Eu sunt studenta iar ...

Fortech SRL

CristinaCR

Nu recomand nimanui aceasta firma, decat daca este la prima angajare si nu are nicio ...

Pgm04

Daca vreau sa beneficiez de programul prima chirie si am nevoie contract pe perioada nelimitata in ...

Pgm04

Zilele libere nationale se acorda?

SoftVision
Programator .NET