Câştigul salarial mediu în luna mai 2016

Joi, 7 Iulie 2016 0 comentarii 2466 vizualizari

CÂŞTIGUL SALARIAL MEDIU BRUT PE ECONOMIE A FOST ÎN LUNA MAI 2016 DE 2853 LEI

ƒÎn luna mai 2016, câştigul salarial mediu nominal brut a fost de 2853 lei, cu 0,9% mai mic decât în luna aprilie 2016.
ƒ

Câştigul salarial mediu nominal net a fost de 2063 lei, în scădere față de luna precedentă cu 23 lei (‐1,1%).
ƒ

Valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s‐au înregistrat în activități de servicii în tehnologia informației (inclusiv activități de servicii informatice) (5421 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1248 lei).

Mai 2016 comparativ cu Mai 2015

Comparativ cu luna mai a anului precedent, câştigul salarial mediu nominal net a crescut cu 14,2%.

Indicele câştigului salarial real1 față de aceeaşi perioadă a anului precedent a fost de 118,3%.

Câştigul salarial în raport cu evoluția prețurilor de consum

Indicele câştigului salarial real a fost de 98,7% pentru luna mai 2016 față de luna precedentă. Față de luna octombrie 1990, indicele câştigului salarial real a fost de 156,9%, cu 2,1 puncte procentuale mai mic față de cel înregistrat în luna aprilie 2016.

În cursul anului se înregistrează  fluctuații ale câştigului salarial determinate, în principal, de acordarea premiilor anuale  şi a primelor de sărbători (decembrie, martie/aprilie). Acestea influențează creşterile sau scăderile în funcție de perioada în care sunt acordate, conducând, în cele din urmă, la estomparea fluctuațiilor câştigului salarial lunar la nivelul întregului an.

Mai 2016 comparativ cu Aprilie 2016

În luna mai 2016, în majoritatea activităților din sectorul economic, nivelul câştigului salarial mediu net a fost mai mic decât în luna precedentă  ca urmare a acordării în luna aprilie de premii ocazionale (inclusiv premii trimestriale, anuale, pentru performanțe deosebite ori pentru sărbătorile de Paşte), drepturi în natură şi ajutoare băneşti,sume din profitul net şi alte fonduri (inclusiv tichete de masă sau tichete cadou). De asemenea, scăderile câştigului salarial mediu net au fost cauzate de nerealizările de producție ori încasările mai mici (funcție de contracte), precum şi de angajările de personal cu câştigurisalarialemici în unele activități economice.

Cele maisemnificative scăderi ale câştiguluisalarial mediu nets‐au înregistrat după cum urmează:

• cu 21,4% în activități de asigurări, reasigurări şi ale fondurilor de pensii (cu excepția celor din sistemul public de asigurări sociale), respectiv cu 18,4% în fabricarea produselor de cocserie  şi a produselor obținute din prelucrarea țițeiului;

• între 9,5%  şi 14,0% în telecomunicații, activități de servicii anexe extracției, fabricarea altor produse din minerale nemetalice, extracția petrolului brut şi a gazelor naturale, fabricarea autovehiculelor de transport rutier, a remorcilor  şi semiremorcilor, fabricarea produselor farmaceutice de bază  şi a preparatelorfarmaceutice;

• între 7,0% şi 8,5% în extracția minereurilor metalifere, transporturi pe apă, producția şi furnizarea de energie electrică şi termică, gaze, apă caldă şi aer condiționat, silvicultură şi exploatare forestieră (inclusiv pescuit şi acvacultură), intermedieri financiare (cu excepția activităților de asigurări şi ale fondurilor de pensii).

Creşterile câştigului salarial mediu net față de luna aprilie 2016 au fost determinate de aplicarea prevederilor legale pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată, precum şi de acordarea de prime ocazionale şi a sumelor din profitul net, de realizările de producție ori încasările maimari (funcție de contracte).

Cele maisemnificative creşteri ale câştiguluisalarial mediu nets‐au înregistrat după cum urmează:

• cu 7,5% în transporturiterestre şitransporturi prin conducte;

• între 5,0% şi 7,0% în hoteluri şi restaurante, prelucrarea lemnului, fabricarea produselor din lemn şi plută (cu excepția mobilei; fabricarea articolelor din paie şi din alte materiale vegetale împletite), fabricarea articolelor de îmbrăcăminte, tăbăcirea  şi finisarea pieilor (inclusiv fabricarea articolelor de voiaj  şi marochinărie, harnaşamentelor  şi încălțămintei; prepararea  şi vopsirea blănurilor), colectarea, tratarea  şi eliminarea deşeurilor(inclusiv activități de recuperare amaterialelorreciclabile; activități şiservicii de decontaminare);

• între 3,5% şi 4,5% în activități de servicii administrative şi activități de servicii suport, activități de producție cinematografică, video  şi de programe de televiziune (inclusiv înregistrari audio  şi activități de editare muzicala; activități de difuzare şitransmitere de programe), industria alimentară.

În sectorul bugetar s‐au înregistrat uşoare creşteri ale câştigului salarial mediu net față de luna precedentă în sănătate  şi asistență socială (0,5%)  şi învățământ (1,1%). În administrația publică  câştigul salarial mediu net a crescut cu 1 leu față de luna precedentă.

TMF Romania

Developer
Post Master
Curier
WNS Global Services
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Senior Associate

Accenture Romania

inamaria

Segula Technologies Romania

minie

Asisoft SRL

nelutu

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Flanco Retail SA

go_go