Castigul salarial mediu in luna martie 2014. Statistici.

Marti, 27 Mai 2014 0 comentarii 1550 vizualizari

In luna martie 2014, castigul salarial mediu nominal brut a fost de 2356 lei, cu 4,9% mai mare decat in luna februarie 2014.

Castigul salarial mediu nominal net a fost de 1706 lei, in crestere fata de luna precedenta cu 80 lei (4,9%).

Valorile cele mai mari ale castigului salarial mediu nominal net s-au inregistrat in fabricarea produselor din tutun (7281 lei), iar cele mai mici in hoteluri si restaurante (970 lei).

Castigul salarial in raport cu evolutia preturilor de consum

Indicele castigului salarial real pentru luna martie 2014 fata de luna precedenta, calculat ca raport intre indicele castigului salarial nominal net si indicele preturilor de consum, a fost de 104,9%.

Fata de luna octombrie 1990, indicele castigului salarial real a fost de 127,0%, cu 6,0 puncte procentuale mai mare fata de cel inregistrat in luna februarie 2014.

In cursul anului se inregistreaza fluctuatii ale castigului salarial determinate, in principal, de acordarea premiilor anuale si a primelor de sarbatori (decembrie, martie/aprilie). Acestea influenteaza cresterile sau scaderile in functie de perioada in care sunt acordate, conducand, in cele din urma, la estomparea fluctuatiilor castigului salarial lunar la nivelul intregului an.

Martie 2014 comparativ cu Februarie 2014

In luna martie 2014, in majoritatea activitatilor din sectorul economic, nivelul castigului salarial mediu net a fost mai mare decat in luna precedenta ca urmare a acordarii de premii ocazionale (inclusiv premii trimestriale, anuale, pentru performante deosebite ori pentru sarbatorile de Paste), sume din alte fonduri (inclusiv tichete de masa, tichete cadou si de vacanta), realizarilor de productii ori incasarilor mai mari (functie de contracte).

Cele mai semnificative cresteri ale castigului salarial mediu net s-au inregistrat dupa cum urmeaza:

ƒ   - 56,6% in fabricarea produselor din tutun;

ƒ   - intre 15,0% si 20,0% in fabricarea altor produse din minerale nemetalice, fabricarea produselor din cauciuc si mase plastice, fabricarea produselor de cocserie si a produselor obtinute din prelucrarea titeiului, extractia petrolului brut si a gazelor naturale;

-ƒ intre 10,0% si 13,0% in activitati de servicii anexe extractiei, activitati de asigurari, reasigurari si ale fondurilor de pensii (cu exceptia celor din sistemul public de asigurari sociale), activitati profesionale, stiintifice si tehnice, telecomunicatii, fabricarea de masini, utilaje si echipamente n.c.a, captarea, tratarea si distributia apei;

ƒ   - intre 8,0% si 9,5% in activitati de servicii administrative si activitati de servicii suport, fabricarea bauturilor, industria metalurgica, intermedieri financiare (cu exceptia activitatilor de asigurari si ale fondurilor de pensii), fabricarea calculatoarelor si a produselor electronice si optice, fabricarea autovehiculelor de transport rutier, a remorcilor si semiremorcilor.

Scaderile castigului salarial mediu net fata de luna precedenta, din activitatile sectorului economic, s-au inregistrat ca urmare a acordarii de prime ocazionale in luna anterioara, a nerealizarilor de productie ori a incasarilor mai mici (functie de contracte), a dificultatilor financiare cu care s-au confruntat unele unitati economice, precum si a angajarilor de personal cu castiguri salariale mici.

Cele mai semnificative scaderi ale castigului salarial mediu net s-au inregistrat dupa cum urmeaza:

ƒ   - cu 10,4% in transporturi pe apa;

ƒ   - intre 4,5% si 9,0% in activitati auxiliare intermedierilor financiare (inclusiv activitati de asigurare si fonduri de pensii), prelucrarea lemnului, fabricarea produselor din lemn si pluta (cu exceptia mobilei; fabricarea articolelor din paie si din alte materiale vegetale impletite);

ƒ   - intre 2,0% si 3,0% in activitati de productie cinematografica, video si de programe de televiziune (inclusiv inregistrÇŽri audio si activitati de editare muzicalÇŽ; activitati de difuzare si transmitere de programe), transporturi aeriene;

In sectorul bugetar s-au inregistrat cresteri ale castigului salarial mediu net fata de luna precedenta astfel: invatamant (2,6%), sanatate si asistenta sociala (1,7%), administratie publica (0,8%).

Martie 2014 comparativ cu Martie 2013

Comparativ cu luna martie a anului precedent, castigul salarial mediu nominal net a crescut cu 5,5%. Indicele castigului salarial real fata de aceeasi perioada a anului precedent a fost de 104,4%.

Mai multe detalii precum si tabele cu castigurile salariale gasiti accesand sursa.

>> CITESTE SI GHIDUL SALARIILOR (2014, 2013, 2012, 2011)

Mellon Romania
Actualizat la: 09.01.2017
UPA Solutions
Actualizat la: 12.01.2017

Bombardier Transportation
  • Asigurare de pensie ...
  • Asigurare de viata
Senior Analyst
Hydro Environment Consulting
Inginer ...
Evalueserve SRL
  • Concediu de maternitate & ...
Business ...
Tezaur Investment Group
  • Concediu de crestere a ...
Ofiter amanet
CGS - Computer Generated ...
Support ...

eMAG.ro - Dante International SA

Andreyrlz

Un salariu hilar, mai ales pentru o companie care are sediul in zona Ilfov. Poate daca stai prin ...

Mandarine International

Andreyrlz

O experienta foarte proasta, mergi la ei, sediul la etajul 8 unde e foarte usor sa ai rau de ...

TELUS International Europe

Andreyrlz

Ha, o experienta mizerabila. Desi sediul lor din Bucuresti de la AFI e super, atat la interior cat ...

R23

1. "La Cluj, un account payable junior castiga 1500 lei net si bonuri." - da, poate fi ...

Automatic Data Processing - ADP Romania

Momo79

Buna. Urmează sa am si eu un interviu la eu... Stie cumva cineva cam ce salarii sunt? Mulțumesc ...

Senior Analyst
Business analyst
Evalueserve SRL
Analyst
Yardi Systems
Ofiter amanet
Tezaur Investment Group
Support Technician
CGS - Computer Generated ...

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

Esențial pe agenda HR-ului: 29-30 martie, HR Summit Cluj-Napoca>>

Expații care muncesc în Elveția sunt cei mai bine plătiți din lume, câștigând în medie 188.275 de dolari pe an[...]