Câştigul salarial mediu în luna martie 2016

Luni, 9 Mai 2016 0 comentarii 2635 vizualizari

CÂŞTIGUL SALARIAL MEDIU BRUT PE ECONOMIE A FOST ÎN LUNA MARTIE 2016 DE 2829 LEI

În luna martie 2016, câştigul salarial mediu nominal brut a fost de 2829 lei, cu 5,1% mai mare decât în luna februarie 2016.
ƒ

Câştigul salarial mediu nominal net a fost de 2051 lei, în creştere față de luna precedentă cu 101 lei (5,2%).
ƒ

Valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s‐au înregistrat în fabricarea produselor din tutun (6347 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1161 lei).

Martie 2016 comparativ cu Martie 2015

Comparativ cu luna martie a anului precedent, câştigul salarial mediu nominal net a crescut cu 12,1%. Indicele câştigului salarial real1 față de aceeaşi perioadă a anului precedent a fost de 115,5%.

Câştigul salarial în raport cu evoluția prețurilor de consum

Indicele câştigului salarial real a fost de 105,1% pentru luna martie 2016 față de luna precedentă.

Față  de luna octombrie 1990, indicele câştigului salarial real a fost de 156,1%, cu 7,5 puncte procentuale mai mare față de cel înregistrat în luna februarie 2016.

În cursul anului se înregistrează  fluctuații ale câştigului salarial determinate, în principal, de acordarea premiilor anuale  şi a primelor de sărbători (decembrie, martie/aprilie). Acestea influențează creşterile sau scăderile în funcție de perioada în care sunt acordate, conducând, în cele din urmă, la estomparea fluctuațiilor câştigului salarial lunar la nivelul întregului an.

Martie 2016 comparativ cu Februarie 2016

În luna martie 2016, în majoritatea activităților din sectorul economic, nivelul câştigului salarial mediu net a fost mai mare decât în luna precedentă ca urmare a acordării primelor ocazionale (inclusiv prime trimestriale, anuale, pentru performanțe deosebite ori pentru sărbătorile de Paşte), drepturilor în natură şi ajutoarelor băneşti, plății sumelor din profitul net  şi din alte fonduri (inclusiv tichete de masă  şi tichete cadou). De asemenea, câştigurile salariale medii nete din luna martie au fost mai mari comparativ cu luna precedentă ca urmare a realizărilor de producții ori încasărilor mai mari (funcție de contracte/proiecte).

Cele mai semnificative creşteri ale câştigului salarial mediu net s‐au înregistrat după cum urmează:

- cu 45,4% în extracția petrolului brut şi a gazelor naturale, respectiv cu 33,9% în fabricarea produselor din tutun;

- între 20,0% şi 22,5% în activități de asigurări, reasigurări şi ale fondurilor de pensii (cu excepția celor din sistemul public de asigurări sociale), fabricarea produselor de cocserie şi a produselor obținute din prelucrarea țițeiului, activități de servicii anexe extracției;

- între 10,5% şi 14,5% în fabricarea produselor din cauciuc şi mase plastice, intermedieri financiare (cu excepția activităților de asigurări  şi ale fondurilor de pensii), fabricarea calculatoarelor  şi a produselor electronice  şi optice, fabricarea altor produse din minerale nemetalice, industria metalurgică, tranzacții imobiliare, fabricarea băuturilor, fabricarea substanțelor  şi a produselor chimice, captarea, tratarea şi distribuția apei;

- între 7,0%  şi 10,0% în fabricarea produselor farmaceutice de bază  şi a preparatelor farmaceutice, activități de servicii în tehnologia informației (inclusiv activități de servicii informatice), colectarea şi epurarea apelor uzate, extracția minereurilor metalifere, alte activități industriale n.c.a., comerț cu ridicata  şi cu amănuntul (inclusiv repararea autovehiculelor  şi motocicletelor), fabricarea autovehiculelor de transport rutier, a remorcilor şi semiremorcilor.

Scăderi ale câştigului salarial mediu net față de luna precedentă s‐au înregistrat în unele activități din  sectorul economic ca urmare a nerealizărilor de producții ori încasărilor mai mici (funcție de contracte/proiecte), a acordării de premii ocazionale în luna precedentă, dar şi angajării de salariați cu câştigurisalariale mici.

Cele mai semnificative scăderi ale câştigului salarial mediu net s‐au înregistrat după cum urmează:

- cu 11,2% în activități auxiliare intermedierilor financiare (inclusiv activități de asigurare şi fonduri de pensii);

- între 2,0%  şi 6,0% în activități de producție cinematografică, video  şi de programe de televiziune (inclusiv înregistrri audio  şi activități de editare muzical; activități de difuzare  şi transmitere de programe), prelucrarea lemnului, fabricarea produselor din lemn  şi plută  (cu excepția mobilei; fabricarea articolelor din paie şi din alte materiale vegetale împletite).

În sectorul bugetar s‐au înregistrat creşteri ale câştigului salarial mediu net față de luna precedentă în învățământ (4,3%) ca urmare a acordării sumelor reprezentând plata cu ora a cadrelor didactice, respectiv în administrația publică (2,2%) şi în sănătate şi asistență socială (1,4%).

PadiCode
part-time / 1 - 5 ani experienta
Actualizat la: 23.01.2017
Signal Iduna Asigurari de ...
Actualizat la: 05.12.2016
Actualizat la: 24.01.2017

Iptana SA
Inginer ...
Playtika Romania
  • Asigurare medicala pentru ...
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Customer ...
Provident Financial Romania
  • Masina de serviciu
  • Asigurari servicii ...
Fraud manager
Hewlett Packard Enterprise
  • Tichete cadou
  • Asigurare de pensie ...
Analyst
WNS Global Services
  • Tichete cadou
Customer Care ...

Quantic Lab SRL

iriname

Hei, voi merge la un test de engleza si franceza la Quantic Lab. Siti care este structura lor? Mersi

Alfa Metal Machinery Group

llu

Sustin tot ce a scris Jane Doe.Chiar daca nu am fost la interviu recent, pot vorbi din experienta ...

Concord Service Center

onix

Salariul este similar cu cel oferit de alte firme. Pe langa salariu se ofera tichete de masa, ...

Tip Top Food Industry

chipicao

Sint niste neseriosi,eu am fost in timp de 2 ori la interviu la ei si m-au pus pe drumuri.Mi-au zis ...

Alfa Metal Machinery Group

JaneDoe

Am avut si eu prilejul sa particip la un interviu aici. Comentariile mele se vor referi strict la ...

Inginer proiectant
RUXPRO
IT Support Specialist
IBM Romania
Customer support
TELUS International Europe
Customer support
Playtika Romania

Ce obiceiuri au oamenii cu salarii mari. Legatura stransa intre ce faci zi de zi si remuneratia ta lunara.>>

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

HR Summit Cluj-Napoca se află pe agenda specialiștilor de resurse umane din zona Transilvaniei, reunind directori și manageri de HR, consultanți, traineri, coaches, reprezentanți media și ai mediului universitar, specialiști în Dreptul Muncii precum și din sitemul bancar și al sănătății[...]