Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2015

Miercuri, 27 Ianuarie 2016 0 comentarii 1306 vizualizari

CÂŞTIGUL SALARIAL MEDIU BRUT PE ECONOMIE A FOST ÎN LUNA NOIEMBRIE 2015 DE 2659 LEI.

În luna noiembrie 2015, câştigul salarial mediu nominal brut a fost de 2659 lei, cu 2,5% mai mare decât în luna octombrie 2015.

ƒCâştigul salarial mediu nominal net a fost de 1918 lei, în creştere față de luna precedentă cu 47 lei (+2,5%).
ƒ

Valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s‐au înregistrat în activități de servicii în tehnologia informației, inclusiv activități de servicii informatice (4756 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1083 lei).

Noiembrie 2015 comparativ cu Noiembrie 2014

Comparativ cu luna noiembrie a anului precedent, câştigul salarial mediu nominal net a crescut cu 10,0%. Indicele câştigului salarial real1 față de aceeaşi perioadă a anului precedent a fost de 111,3%.

Câştigul salarial în raport cu evoluția prețurilor de consum

Indicele câştigului salarial real a fost de 102,2% pentru luna noiembrie 2015 față  de luna precedentă. Față de luna octombrie 1990, indicele câştigului salarial real a fost de 144,8%, cu 3,1 puncte procentuale mai mare față de cel înregistrat în luna octombrie 2015.

În cursul anului se înregistrează  fluctuații ale câştigului salarial determinate, în principal, de acordarea premiilor anuale  şi a primelor de sărbători (decembrie, martie/aprilie). Acestea influențează creşterile sau scăderile în funcție de perioada în care sunt acordate, conducând, în cele din urmă, la estomparea fluctuațiilor câştigului salarial lunar la nivelul întregului an.

Noiembrie 2015 comparativ cu Octombrie 2015

În luna noiembrie 2015, în majoritatea activităților din sectorul economic, nivelul câştigului salarial mediu net a fost mai mare față de luna octombrie 2015. Creşterile câştigului salarial mediu net față de luna precedentă s‐au datorat acordării de prime ocazionale (inclusiv prime anuale sau pentru sărbători), sume din profitul net şi din alte fonduri, dar şi realizărilor de producție ori încasărilor mai mari (funcție de contracte/proiecte). De asemenea, creşterile câştigului salarial mediu net au fost influențate în unele activități economice şi de disponibilizările de salariați cu câştiguri salariale mici.

Cele mai semnificative creşteri ale câştigului salarial mediu net s‐au înregistrat după cum urmează:

- cu 25,5% în activități auxiliare intermedierilor financiare (inclusiv activități de asigurare şi fonduri de pensii);

- între 11,0% şi 13,0% în fabricarea autovehiculelor de transport rutier, a remorcilor şi semiremorcilor, fabricarea produselor din tutun;

- între 6,0%  şi 9,0% în tipărirea  şi reproducerea pe suporturi a înregistrărilor, depozitare  şi activități auxiliare pentru transport, fabricarea produselor din cauciuc şi mase plastice, fabricarea produselor textile, intermedieri financiare (cu excepția activităților de asigurări  şi ale fondurilor de pensii), activități de servicii în tehnologia informației (inclusiv activități de servicii informatice), fabricarea de mobilă;

- între 5,0%  şi 6,0% în activități de servicii anexe extracției, fabricarea de maşini, utilaje  şi echipamente n.c.a, fabricarea echipamentelor  electrice, fabricarea hârtiei şi a produselor din hârtie.

Scăderile câştigului salarial mediu net față de luna precedentă au fost determinate de acordarea în luna octombrie de premii ocazionale, sume din profitul net şi alte fonduri. De asemenea, scăderile câştigului salarial mediu net sunt cauzate de nerealizările de producție ori încasările mai mici (funcție de contracte/proiecte), precum  şi de angajările de personal cu câştiguri salariale mici din unele activități economice.

Cele mai semnificative scăderi ale câştigului salarial mediu net s‐au înregistrat după cum urmează:

- cu 5,0% în industria metalurgică, respectiv cu 4,6% în extracția petrolului brut şi a gazelor naturale;

- între 1,0%  şi 2,0% în extracția minereurilor metalifere, telecomunicații, activități de spectacole, culturale  şi recreative, fabricarea produselor farmaceutice de bază  şi a preparatelor farmaceutice, activități de asigurări, reasigurări şi ale fondurilor de pensii (cu excepția celor din sistemul public de
asigurări sociale).

În sectorul bugetar s‐au înregistrat creşteri ale câştigului salarial mediu net față de luna precedentă în învățământ (+2,4%) ca urmare a acordării sumelor reprezentând plata cu ora a cadrelor didactice, în administrația publică (+1,4%), respectiv în sănătate şi asistență socială (+0,9%)

Actualizat la: 11.11.2016
BUCURESTI, Cluj Napoca
Actualizat la: 03.12.2016
DB Schenker Global Services ...
Actualizat la: 22.11.2016
TeamNet International
Actualizat la: 11.11.2016
Telekom Romania Mobile ...
Brasov
Actualizat la: 25.10.2016

Post Master
Curier
WNS Global Services
Senior Associate
  • Asigurare de viata
  • Concediu de maternitate & ...
Senior Analyst

Asisoft SRL

nelutu

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Flanco Retail SA

go_go

Schaeffler Romania

cojanumihaela

Stie cineva ce salariu are un Cnc debutant?

OMV Petrom - Global Solutions

cojanumihaela

Stie careva care sunt beneficiile si salariul unui Team Lider pentru Ploiesti?

Junior Software Developer
Pentalog Romania
Hella Romania

Sfaturi pentru a supravietui statului pe scaun la birou>>