Castigul salarial mediu in luna octombrie 2014. Statistici.

Vineri, 12 Decembrie 2014 0 comentarii 2208 vizualizari

In luna octombrie 2014, castigul salarial mediu nominal brut a fost de 2358 lei, cu 0,4% mai mare decat in luna septembrie 2014.

Castigul salarial mediu nominal net a fost de 1705 lei, in crestere fata de luna precedenta cu 7 lei (0,4%).

Valorile cele mai mari ale castigului salarial mediu nominal net s-au inregistrat in extractia petrolului brut si a gazelor naturale (4500 lei), iar cele mai mici in hoteluri si restaurante (998 lei).

Octombrie 2014 comparativ cu Octombrie 2013

Comparativ cu luna octombrie a anului precedent, castigul salarial mediu nominal net a crescut cu 5,6%. Indicele castigului salarial real fata de aceea si perioada a anului precedent a fost de 104,1%.

Castigul salarial in raport cu evolutia preturilor de consum

Indicele castigului salarial real pentru luna octombrie 2014 fata de luna precedenta, calculat ca raport intre indicele castigului salarial nominal net si indicele preturilor de consum, a fost de 100,2%.

Fata de luna octombrie 1990, indicele castigului salarial real a fost de 127,0% cu 0,3 puncte procentuale mai mare fata de cel inregistrat in luna septembrie 2014.

In cursul anului se inregistreaza fluctuatii ale castigului salarial determinate, in principal, deacordarea premiilor anuale si a primelor de sarbatori (decembrie, martie/aprilie). Acestea influenteaza cresterile sau scaderile in functie de perioada in care sunt acordate, conducand, in cele din urma, la estomparea fluctuatiilor castigului salarial lunar la nivelul intregului an.

Octombrie 2014 comparativ cu Septembrie 2014

In luna octombrie 2014, in majoritatea activitatilor din sectorul economic, nivelul castigului salarial mediu net a inregistrat usoare cresteri fata de luna septembrie 2014.

Cresterile castigului salarial mediu net fata de luna precedenta s-au datorat acordarii de prime ocazionale (inclusiv prime pentru realizari deosebite), sume din profitul net si din alte fonduri, dar si realizarilor de productii ori incasarilor mai mari (functie de contracte).

Cele mai semnificative cresteri ale castigului salarial mediu net s-au inregistrat dupa cum urmeaza:

- cu 14,3% in silvicultura si exploatare forestiera (inclusiv pescuit si acvacultura);

- intre 4,5% si 6,5% in alte activitati extractive, activitati auxiliare intermedierilor financiare (inclusiv activitati de asigurare si fonduri de pensii), intermedieri financiare (cu exceptia activitatilor de asigurari si ale fondurilor de pensii),

- intre 3,0% si 4,0% in fabricarea altor mijloace de transport, activitati de postasi de curier, fabricarea de mobila, extractia minereurilor metalifere;

- intre 2,0% si 3,0% in activitati de asigurari, reasigurari si ale fondurilor de pensii (cu exceptia celor din sistemul public de asigurari sociale), fabricarea articolelor de imbracaminte, tabacirea si finisarea pieilor (inclusiv fabricarea articolelor de voiaj si marochinarie, harnasamentelor si incaltamintei; prepararea si vopsirea blanurilor), fabricarea echipamentelor electrice, industria metalurgica, fabricarea de masini, utilaje si echipamente n.c.a.

Scaderile castigului salarial mediu net fata de luna precedenta au fost determinate de acordarea in luna septembrie de premii ocazionale, sume din profitul net si alte fonduri. De asemenea, scaderile castigului salarial mediu net sunt cauzate de nerealizarile de productie ori incasarile mai mici (functie de contracte), precum si de angajarile de personal cu castiguri salariale mici din unele activitati economice.

Cele mai semnificative scaderi ale castigului salarial mediu net s-au inregistrat dupa cum urmeaza:#

- cu 22,1% in extractia petrolului brut si a gazelor naturale;

- intre 11,5% si 16,5% in fabricarea produselor de cocserie si a produselor obtinute din prelucrarea titeiului, activitati de servicii anexe extractiei;

- intre 2,5% si 5,0% in fabricarea produselor din tutun, fabricarea calculatoarelor si a produselor electronice si optice, fabricarea produselor farmaceutice de baza si a preparatelor farmaceutice,
extractia carbunelui superior si inferior, activitati de servicii in tehnologia informatiei (inclusiv activitati de servicii informatice), tiparirea si reproducerea pe suporturi a inregistrarilor.

Insectorul bugetar s-au inregistrat cresteri ale castigului salarial mediu net fata de luna septembrie in invatamant (5,3%) ca urmare a acordarii sumelor reprezentand plata cu ora a cadrelor didactice, respectiv in administratia publica (0,4%), sanatate si asistenta sociala (0,1%).

Mai multe detalii precum si tabele cu castigurile salariale gasiti accesand sursa.

>> CITESTE SI GHIDUL SALARIILOR (2014, 2013, 2012, 2011)

DB Global Technology SRL
Actualizat la: 17.03.2017
Auchan Romania
Actualizat la: 12.03.2017

CustomSoft
  • Cafea sau sucuri oferite ...
  • Teambuildinguri / evenimente ...
Senior Software ...
Teleperformance Romania
Customer Care ...
Preh Romania
  • Teambuildinguri / evenimente ...
SW Developer
  • Masina de serviciu
Tehnician ...

Graitec Romania

Vasile5

Am vazut un anunt pe internet-Operator Introducere Date (Data Entry Operator).Care este salariul ...

CrissR

Salut, Am fost in weekend la targul de joburi si mi-am lasat cv-ul la standul lor. Tipa de acolo a ...

BRD Finance IFN SA

maria980

Buna. Stiti cumva in ce consta interviul pentru ofiter relatii clienti?

TRW Automotive Safety Systems

Gabriel21

Salut! Imi poate spune si mie cam pe unde ajunge salariul net al unui inginer controlul calitatii ...

akened

Incep prin a mentiona ca nimic din ce am citit in comentariile dinainte de 2017 legate de aspectele ...

Senior Software Developer
Agent Servicii Clienti
TELUS International Europe
Accounts Receivable
Accenture Romania

Peste 10 000 de vizitatori și 400 de specialiști HR la Angajatori de TOP București. Urmează ediția Virtuală>>

Clujul devine pentru două zile HUB-ul HR-ilor din Transilvania>>

Serviciul Român de Informații participă la Angajatori de TOP>>

Când discutăm despre Captain America, Iron Man, Thor, Wonder Woman sau Jedi vorbim despre super puteri şi, mai mult decât atât, despre mindset. Prin abilităţile lor supra omeneşti şi imparţialitatea acţiunilor aceştia restabilesc echilibrul şi siguranţa societăţii[...]
Vineri și sâmbătă la Sala Palatului are loc Angajatori de TOP București, cel mai mare eveniment de carieră din România. Evenimentul reunește 100 de companii şi 5000 de oportunităţi de carieră, respectiv 30 de workshopuri și conferințe[...]