Castigul salarial mediu in luna februarie 2014. Statistici.

Marti, 13 Mai 2014 0 comentarii 1673 vizualizari

In luna februarie 2014, castigul salarial mediu nominal brut a fost de 2247 lei, cu 0,1% mai mic decat in luna ianuarie 2014.

Castigul salarial mediu nominal net a fost de 1626 lei, in usoara crestere fata de luna precedenta cu 1 leu (0,1%).

Valorile cele mai mari ale castigului salarial mediu nominal net s-au inregistrat in fabricarea produselor din tutun (4648 lei), iar cele mai mici in hoteluri si restaurante (957 lei).

Castigul salarial in raport cu evolutia preturilor de consum

Indicele castigului salarial real pentru luna februarie 2014 fata de luna precedenta, calculat ca raport intre indicele castigului salarial nominal net si indicele preturilor de consum, a fost de 99,8%.

Fata de luna octombrie 1990, indicele castigului salarial real a fost de 121,0%, cu 0,4 puncte procentuale mai mic fata
de cel inregistrat in luna ianuarie 2014.

Februarie 2014 comparativ cu Ianuarie 2014

In luna februarie 2014, nivelul castigului salarial mediu net a inregistrat, in aproape egala masura, atat cresteri cat si scaderi fata de luna precedenta.

Cresterile castigului salarial mediu net fata de luna ianuarie 2014 din sectorul economic s-au datorat acordarii de prime ocazionale (inclusiv prime pentru performante), sume din alte fonduri ori realizarilor de productii si incasarilor mai mari (functie de contracte).

Cele mai semnificative cresteri ale castigului salarial mediu net s-au inregistrat dupa cum urmeaza:

- 32,7% in fabricarea produselor din tutun;

- intre 10,5% si 12,5% in fabricarea produselor farmaceutice de baza si a preparatelor farmaceutice, transporturi pe apa;

- intre 5,0% si 10,0% in prelucrarea lemnului, fabricarea produselor din lemn si pluta (cu exceptia mobilei; fabricarea articolelor din paie si din alte materiale vegetale impletite), activitati auxiliare intermedierilor financiare (inclusiv activitati de asigurare si fonduri de pensii), activitati de servicii in tehnologia informatiei (inclusiv activitati de servicii informatice), activitati de asigurari, reasigurari si ale fondurilor de pensii (cu exceptia celor din sistemul public de asigurari sociale);

- intre 2,0% si 3,5% in activitati de editare, activitati de spectacole, culturale si recreative, activitati profesionale, stiintifice si tehnice, activitati de productie cinematografica, video si de programe de televiziune (inclusiv inregistrÇŽri audio si activitati de editare muzicalÇŽ; activitati de difuzare si transmitere de programe), comert cu ridicata si cu amanuntul; (inclusiv repararea autovehiculelor si motocicletelor), activitati de postasi de curier, fabricarea produselor textile.

Scaderile castigului salarial mediu net fata de luna precedenta, din activitatile sectorului economic, s-au inregistrat ca urmare a acordarii de prime ocazionale in lunile anterioare, a nerealizarilor de productie ori a incasarilor mai mici (functie de contracte), a dificultatilor financiare cu care s-au confruntat unele unitati economice, precum si a angajarilor de personal cu castiguri salariale mici.

Cele mai semnificative scaderi ale castigului salarial mediu net s-au inregistrat dupa cum urmeaza:

- cu 10,6% in extractia petrolului brut si a gazelor naturale;

- intre 4,5% si 7,0% in activitati de servicii anexe extractiei, depozitare si activitati auxiliare pentru transport;

- intre 2,5% si 4,0% in fabricarea altor mijloace de transport, telecomunicatii, fabricarea altor produse din minerale nemetalice, transporturi terestre si transporturi prin conducte, intermedieri financiare (cu exceptia activitatilor de asigurari si ale fondurilor de pensii);

- intre 2,0% si 2,5% in fabricarea substantelor si a produselor chimice, captarea, tratarea si distributia apei, colectarea si epurarea apelor uzate, fabricarea produselor de cocserie si a produselor obtinute din prelucrarea titeiului, extractia minereurilor metalifere.

In sectorul bugetar s-au inregistrat usoare scaderi ale castigului salarial mediu net fata de luna precedenta astfel: invatamant (-1,2%) si sanatate si asistenta sociala (-0,5%). In administratia publica castigului salarial mediu net a fost cu 1 leu mai mic decat in luna ianuarie 2014.

Februarie 2014 comparativ cu Februarie 2013

Comparativ cu luna februarie a anului precedent, castigul salarial mediu nominal net a crescut cu 4,7%. Indicele castigului salarial real fata de aceeasi perioada a anului precedent a fost de 103,6%.

Mai multe detalii precum si tabele cu castigurile salariale gasiti accesand sursa.

>> CITESTE SI GHIDUL SALARIILOR (2014, 2013, 2012, 2011)

EEU Software
NN Asigurari de Viata
Actualizat la: 26.01.2017

Analist
Network ...
eMAG.ro - Dante International ...
Wipro Technologies
  • Abonament la sala de fitness ...
  • Teambuildinguri / evenimente ...
Accounts Payable
Telbridge Romania
Agent de ...

Sales Consulting

banner1

Am patit-o si eu cu "team leader-ul" de la Cluj. Am fost contactat pe LinkedIn. In prima ...

AMOMA

zabest

Buna Pinkfoxy. Cand spui ca programul se respecta te referi la faptul ca vii la 8 si pleci la 16. ...

Romanian Software - Human Resources Planning

kakashi07

M-au chemat la interviu pentru un post de programator C#/asp/html/CSS.Salariul : "1400 de lei ...

EnergoBit Group SA

Gazka

Altii care nu stiu ce inseamna notiunea feedback dupa un interviu. Degeaba ai un interviu ok, cu ...

Xoomworks Development RO

Gazka

Subscriu la ce s-a mentionat mai sus. Am avut interviul pt. o pozitie de Business Analyst. ...

Human Resources Specialist
TATA Technologies Romania
Consilier clienti
Mozipo
AP Process Specialist
Office Depot
QA Engineer
Luxoft Romania

Ana-Maria Brânză, campioana care a îngenuncheat China și SUA, vine la The Woman>>

Câştigul salarial mediu în luna decembrie 2016>>

Cautarea unui job in 2017 inseamna mai mult decat realizarea CV-ului si aplicarea la pozitiile care te atrag. Companiile vor candidati competitivi, care cunosc piata fortei de munca si sunt pregatiti pentru procesul de recrutare[...]
Multipla campioană mondială la atletism, Gabriela Szabó vine la Cluj – Napoca, în perioada 14 – 15 martie, pentru a discuta cu peste 500 de femei lideri în cadrul Conferinței de Leadership Feminin The Woman despre performanțele sale profesionale și mentalitatea de învingător, elementele cheie ce au definit-o de-a lungul carierei de sportiv internațional[...]