Castigul salarial mediu in luna februarie 2014. Statistici.

Marti, 13 Mai 2014 0 comentarii 1631 vizualizari

In luna februarie 2014, castigul salarial mediu nominal brut a fost de 2247 lei, cu 0,1% mai mic decat in luna ianuarie 2014.

Castigul salarial mediu nominal net a fost de 1626 lei, in usoara crestere fata de luna precedenta cu 1 leu (0,1%).

Valorile cele mai mari ale castigului salarial mediu nominal net s-au inregistrat in fabricarea produselor din tutun (4648 lei), iar cele mai mici in hoteluri si restaurante (957 lei).

Castigul salarial in raport cu evolutia preturilor de consum

Indicele castigului salarial real pentru luna februarie 2014 fata de luna precedenta, calculat ca raport intre indicele castigului salarial nominal net si indicele preturilor de consum, a fost de 99,8%.

Fata de luna octombrie 1990, indicele castigului salarial real a fost de 121,0%, cu 0,4 puncte procentuale mai mic fata
de cel inregistrat in luna ianuarie 2014.

Februarie 2014 comparativ cu Ianuarie 2014

In luna februarie 2014, nivelul castigului salarial mediu net a inregistrat, in aproape egala masura, atat cresteri cat si scaderi fata de luna precedenta.

Cresterile castigului salarial mediu net fata de luna ianuarie 2014 din sectorul economic s-au datorat acordarii de prime ocazionale (inclusiv prime pentru performante), sume din alte fonduri ori realizarilor de productii si incasarilor mai mari (functie de contracte).

Cele mai semnificative cresteri ale castigului salarial mediu net s-au inregistrat dupa cum urmeaza:

- 32,7% in fabricarea produselor din tutun;

- intre 10,5% si 12,5% in fabricarea produselor farmaceutice de baza si a preparatelor farmaceutice, transporturi pe apa;

- intre 5,0% si 10,0% in prelucrarea lemnului, fabricarea produselor din lemn si pluta (cu exceptia mobilei; fabricarea articolelor din paie si din alte materiale vegetale impletite), activitati auxiliare intermedierilor financiare (inclusiv activitati de asigurare si fonduri de pensii), activitati de servicii in tehnologia informatiei (inclusiv activitati de servicii informatice), activitati de asigurari, reasigurari si ale fondurilor de pensii (cu exceptia celor din sistemul public de asigurari sociale);

- intre 2,0% si 3,5% in activitati de editare, activitati de spectacole, culturale si recreative, activitati profesionale, stiintifice si tehnice, activitati de productie cinematografica, video si de programe de televiziune (inclusiv inregistrÇŽri audio si activitati de editare muzicalÇŽ; activitati de difuzare si transmitere de programe), comert cu ridicata si cu amanuntul; (inclusiv repararea autovehiculelor si motocicletelor), activitati de postasi de curier, fabricarea produselor textile.

Scaderile castigului salarial mediu net fata de luna precedenta, din activitatile sectorului economic, s-au inregistrat ca urmare a acordarii de prime ocazionale in lunile anterioare, a nerealizarilor de productie ori a incasarilor mai mici (functie de contracte), a dificultatilor financiare cu care s-au confruntat unele unitati economice, precum si a angajarilor de personal cu castiguri salariale mici.

Cele mai semnificative scaderi ale castigului salarial mediu net s-au inregistrat dupa cum urmeaza:

- cu 10,6% in extractia petrolului brut si a gazelor naturale;

- intre 4,5% si 7,0% in activitati de servicii anexe extractiei, depozitare si activitati auxiliare pentru transport;

- intre 2,5% si 4,0% in fabricarea altor mijloace de transport, telecomunicatii, fabricarea altor produse din minerale nemetalice, transporturi terestre si transporturi prin conducte, intermedieri financiare (cu exceptia activitatilor de asigurari si ale fondurilor de pensii);

- intre 2,0% si 2,5% in fabricarea substantelor si a produselor chimice, captarea, tratarea si distributia apei, colectarea si epurarea apelor uzate, fabricarea produselor de cocserie si a produselor obtinute din prelucrarea titeiului, extractia minereurilor metalifere.

In sectorul bugetar s-au inregistrat usoare scaderi ale castigului salarial mediu net fata de luna precedenta astfel: invatamant (-1,2%) si sanatate si asistenta sociala (-0,5%). In administratia publica castigului salarial mediu net a fost cu 1 leu mai mic decat in luna ianuarie 2014.

Februarie 2014 comparativ cu Februarie 2013

Comparativ cu luna februarie a anului precedent, castigul salarial mediu nominal net a crescut cu 4,7%. Indicele castigului salarial real fata de aceeasi perioada a anului precedent a fost de 103,6%.

Mai multe detalii precum si tabele cu castigurile salariale gasiti accesand sursa.

>> CITESTE SI GHIDUL SALARIILOR (2014, 2013, 2012, 2011)

Connections Consult SRL

AnnA91

Se poate si alte păreri?Am fost la 2 interviuri la ei

Reinvent Consulting

AlexandraAlexa

Reinvent Consulting a ajuns sa fie a doua mea familie. Ma bucur sa lucrez intr-un mediu cu oameni ...

Centrul Medical Romar

Anonim6

Nu plătesc salariile !!!! Pur și simplu uita ziua când trebuie sa îți dea banii ...

Depot 96

Deea_1

Bună ziua, am fost chemata la interviu pe postul de operator magazin Online și ce credeți ca mă ...

Mindit Consulting

Cetateanul

Despre ce post era vorba ?

Manager de produs
Evalueserve SRL

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

Esențial pe agenda HR-ului: 29-30 martie, HR Summit Cluj-Napoca>>

Expații care muncesc în Elveția sunt cei mai bine plătiți din lume, câștigând în medie 188.275 de dolari pe an[...]