Câştigul salarial mediu în luna iunie 2015

Duminica, 16 August 2015 0 comentarii 2753 vizualizari

CÂŞTIGUL SALARIAL MEDIU BRUT PE ECONOMIE A FOST ÎN LUNA IUNIE 2015 DE 2516 LEI

- În luna iunie 2015, câştigul salarial mediu nominal brut a fost de 2516 lei, cu 0,6% mai mare decât în luna mai 2015.

- Câştigul salarial mediu nominal net a fost de 1818 lei, în creştere față de luna precedentă cu 12 lei (0,7%).

- Valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s‐au înregistrat în extracția petrolului brut şi a gazelor naturale (5019 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1032 lei).

Iunie 2015 comparativ cu Iunie 2014

Comparativ cu luna iunie a anului precedent, câştigul salarial mediu nominal net a crescut cu 7,8%.

Indicele câştigului salarial real1 față de aceeaşi perioadă a anului precedent a fost de 109,5%.

Câştigul salarial în raport cu evoluția prețurilor de consum

Indicele câştigului salarial real a fost de 103,8% pentru luna iunie 2015 față de luna precedentă. Față de luna octombrie 1990, indicele câştigului salarial real a fost de 137,5%, cu 4,9 puncte procentuale mai mare față de cel înregistrat în luna mai 2015.

În cursul anului se înregistrează  fluctuații ale câştigului salarial determinate, în principal, de acordarea premiilor anuale  şi a primelor de sărbători (decembrie, martie/aprilie). Acestea influențează creşterile sau scăderile în funcție de perioada în care sunt acordate, conducând, în cele din urmă, la estomparea fluctuațiilor câştigului salarial lunar la nivelul întregului an.

Iunie 2015 comparativ cu Mai 2015

În luna iunie 2015, în majoritatea activităților din sectorul economic, nivelul câştigului salarial mediu net a fost mai mare decât în luna precedentă ca urmare a acordării de premii ocazionale (inclusiv prime de vacanță), sume din profitul net şi din alte fonduri (inclusiv tichete de masă şi tichete cadou), dar şi realizărilor de producție ori încasărilor mai mari (funcție de contracte).

Cele mai semnificative creşteri ale câştigului salarial mediu net s‐au înregistrat după cum urmează:

- cu 16,5% în fabricarea băuturilor;

- între 10,0%  şi 14,5% în fabricarea calculatoarelor şi a produselor electronice şi optice, activități de editare, fabricarea autovehiculelor de transport rutier, a remorcilor şi semiremorcilor;

- între 5,5% şi 8,5% în extracția minereurilor metalifere, alte activități industriale n.c.a., fabricarea de maşini, utilaje  şi echipamente n.c.a., tipărirea  şi reproducerea pe suporturi a înregistrărilor, fabricarea produselor din cauciuc şi mase plastice, fabricarea produselor textile;

- între 3,5%  şi 5,5% în colectarea  şi epurarea apelor uzate, tăbăcirea  şi finisarea pieilor (inclusiv fabricarea articolelor de voiaj  şi marochinărie, harnaşamentelor  şi încălțămintei; prepararea  şi vopsirea blănurilor), fabricarea substanțelor  şi a produselor chimice, industria metalurgică, telecomunicații, cercetare‐dezvoltare.

Scăderile câştigului salarial mediu net față de luna precedentă au fost determinate de acordarea în luna mai de premii ocazionale (inclusiv premii trimestriale, anuale, pentru performanțe deosebite ori pentru sărbătorile de Paşte), sume din profitul net şi din alte fonduri. De asemenea, scăderile câştigului salarial mediu net au fost cauzate de nerealizările de producție ori încasările mai mici (funcție de contracte),
precum şi de angajările de personal cu câştiguri salariale mici în unele activități economice.

Cele mai semnificative scăderi ale câştigului salarial mediu net s‐au înregistrat după cum urmează:

- cu 23,1% în extracția petrolului brut şi a gazelor naturale;

- între 9,5%  şi 14,5% în fabricarea produselor de cocserie  şi a produselor obținute din prelucrarea țițeiului, activități auxiliare intermedierilor financiare (inclusiv activități de asigurare  şi fonduri de pensii), silvicultură şi exploatare forestieră (inclusiv pescuit şi acvacultură), activități de servicii anexe extracției;

- între 2,5%  şi 3,5% în extracția cărbunelui superior  şi inferior, intermedieri financiare (cu excepția activităților de asigurări  şi ale fondurilor de pensii), producția  şi furnizarea de energie electrică  şi termică, gaze, apă caldă şi aer condiționat, transporturi aeriene.

În sectorul bugetar s‐au înregistrat uşoare fluctuații ale câştigului salarial mediu net față  de luna precedentă astfel: administrație publică (0,4%), învățământ (‐0,6%), sănătate şi asistență socială (‐0,8%).

>> CITESTE SI GHIDUL SALARIILOR (2015, 2014, 2013, 2012, 2011)

Piraeus Bank Romania
/ 1 - 5 ani experienta
Actualizat la: 21.02.2017
UPA Solutions
Actualizat la: 02.01.2017
Continental Automotive Group ...
Actualizat la: 17.02.2017

TATA Technologies Romania
Inginer ...

Avestis International SRL

Pion

Un bax de hârtie costa 20-30 de lei... atâta costa și onoarea voastră în fața ...

elz

Eu am aplicat pentru o pozitie si cand am fost contactat mi-au spus ca s-au gandit, analizand ...

Hilti Romania

Cristugeorge

Dintre cei ce ati comentat si sunteti in continuare angajati, imi puteti spune mai multe detalii ...

Farmaceutica Remedia

nonam3

Am gasit un anunt al acestei companii plasat pe un site de anunturi si fara sa ma documentez prea ...

Bombardier Transportation

elz

R23, cred ca tu, mai sus, ai ca scop prezentarea unui ideal, nu a unei realitati. Ca fapt divers, ...

Project manager
Accenture Romania
Engineer
Ixia Romania
QA Tester
Gameloft Romania

Reprezentații Rolls Royce, Riot Games și Hogan Assessments pentru prima dată în România>>

Au început înscrierile la ediția cu numărul 20 a celui mai mare târg internațional de universități din Sud-Estul Europei>>

Femei de top din domenii precum antreprenoriat, jurnalism, arhitectură, sport, cercetare sau economie, atât din țară cât și din străinătate, au confirmat prezența la cel mai important eveniment de leadership feminin din estul Europei: Conferința de Leadership Feminin The Woman[...]
Fiecare specialist în resurse umane se bucură atunci când a reuşit să-l selecteze pe cel mai bun candidat într-un post. Un moment mai puţin plăcut este acela în care un angajat alege să demisioneze[...]