Câştigul salarial mediu în luna iunie 2015

Duminica, 16 August 2015 0 comentarii 2709 vizualizari

CÂŞTIGUL SALARIAL MEDIU BRUT PE ECONOMIE A FOST ÎN LUNA IUNIE 2015 DE 2516 LEI

- În luna iunie 2015, câştigul salarial mediu nominal brut a fost de 2516 lei, cu 0,6% mai mare decât în luna mai 2015.

- Câştigul salarial mediu nominal net a fost de 1818 lei, în creştere față de luna precedentă cu 12 lei (0,7%).

- Valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s‐au înregistrat în extracția petrolului brut şi a gazelor naturale (5019 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1032 lei).

Iunie 2015 comparativ cu Iunie 2014

Comparativ cu luna iunie a anului precedent, câştigul salarial mediu nominal net a crescut cu 7,8%.

Indicele câştigului salarial real1 față de aceeaşi perioadă a anului precedent a fost de 109,5%.

Câştigul salarial în raport cu evoluția prețurilor de consum

Indicele câştigului salarial real a fost de 103,8% pentru luna iunie 2015 față de luna precedentă. Față de luna octombrie 1990, indicele câştigului salarial real a fost de 137,5%, cu 4,9 puncte procentuale mai mare față de cel înregistrat în luna mai 2015.

În cursul anului se înregistrează  fluctuații ale câştigului salarial determinate, în principal, de acordarea premiilor anuale  şi a primelor de sărbători (decembrie, martie/aprilie). Acestea influențează creşterile sau scăderile în funcție de perioada în care sunt acordate, conducând, în cele din urmă, la estomparea fluctuațiilor câştigului salarial lunar la nivelul întregului an.

Iunie 2015 comparativ cu Mai 2015

În luna iunie 2015, în majoritatea activităților din sectorul economic, nivelul câştigului salarial mediu net a fost mai mare decât în luna precedentă ca urmare a acordării de premii ocazionale (inclusiv prime de vacanță), sume din profitul net şi din alte fonduri (inclusiv tichete de masă şi tichete cadou), dar şi realizărilor de producție ori încasărilor mai mari (funcție de contracte).

Cele mai semnificative creşteri ale câştigului salarial mediu net s‐au înregistrat după cum urmează:

- cu 16,5% în fabricarea băuturilor;

- între 10,0%  şi 14,5% în fabricarea calculatoarelor şi a produselor electronice şi optice, activități de editare, fabricarea autovehiculelor de transport rutier, a remorcilor şi semiremorcilor;

- între 5,5% şi 8,5% în extracția minereurilor metalifere, alte activități industriale n.c.a., fabricarea de maşini, utilaje  şi echipamente n.c.a., tipărirea  şi reproducerea pe suporturi a înregistrărilor, fabricarea produselor din cauciuc şi mase plastice, fabricarea produselor textile;

- între 3,5%  şi 5,5% în colectarea  şi epurarea apelor uzate, tăbăcirea  şi finisarea pieilor (inclusiv fabricarea articolelor de voiaj  şi marochinărie, harnaşamentelor  şi încălțămintei; prepararea  şi vopsirea blănurilor), fabricarea substanțelor  şi a produselor chimice, industria metalurgică, telecomunicații, cercetare‐dezvoltare.

Scăderile câştigului salarial mediu net față de luna precedentă au fost determinate de acordarea în luna mai de premii ocazionale (inclusiv premii trimestriale, anuale, pentru performanțe deosebite ori pentru sărbătorile de Paşte), sume din profitul net şi din alte fonduri. De asemenea, scăderile câştigului salarial mediu net au fost cauzate de nerealizările de producție ori încasările mai mici (funcție de contracte),
precum şi de angajările de personal cu câştiguri salariale mici în unele activități economice.

Cele mai semnificative scăderi ale câştigului salarial mediu net s‐au înregistrat după cum urmează:

- cu 23,1% în extracția petrolului brut şi a gazelor naturale;

- între 9,5%  şi 14,5% în fabricarea produselor de cocserie  şi a produselor obținute din prelucrarea țițeiului, activități auxiliare intermedierilor financiare (inclusiv activități de asigurare  şi fonduri de pensii), silvicultură şi exploatare forestieră (inclusiv pescuit şi acvacultură), activități de servicii anexe extracției;

- între 2,5%  şi 3,5% în extracția cărbunelui superior  şi inferior, intermedieri financiare (cu excepția activităților de asigurări  şi ale fondurilor de pensii), producția  şi furnizarea de energie electrică  şi termică, gaze, apă caldă şi aer condiționat, transporturi aeriene.

În sectorul bugetar s‐au înregistrat uşoare fluctuații ale câştigului salarial mediu net față  de luna precedentă astfel: administrație publică (0,4%), învățământ (‐0,6%), sănătate şi asistență socială (‐0,8%).

>> CITESTE SI GHIDUL SALARIILOR (2015, 2014, 2013, 2012, 2011)

InCrys Computers
Actualizat la: 09.01.2017
APT Resources and Services SRL
Actualizat la: 20.01.2017

Provident Financial Romania
  • Concediu de maternitate & ...
  • Masina de serviciu
Fraud manager
Hewlett Packard Enterprise
  • Munca de la distanta sau de ...
  • Tichete cadou
  • Pachet gradinita copii
Testing Engineer

Alfa Metal Machinery Group

JaneDoe

Am avut si eu prilejul sa particip la un interviu aici. Comentariile mele se vor referi strict la ...

Exelectro Engineering SA

MarianaL

Acum mai multi ani erau o companie de proiectare pe parte electrica destul de slaba. Am avut ...

Berlin-Chemie A. Menarini

AnnA91

Se poate si alte păreri?Am fost la 2 interviuri la ei

Reinvent Consulting

AlexandraAlexa

Reinvent Consulting a ajuns sa fie a doua mea familie. Ma bucur sa lucrez intr-un mediu cu oameni ...

Centrul Medical Romar

Anonim6

Nu plătesc salariile !!!! Pur și simplu uita ziua când trebuie sa îți dea banii ...

Manager de produs
Senior Analyst
Bombardier Transportation
Business analyst
Evalueserve SRL

Ce obiceiuri au oamenii cu salarii mari. Legatura stransa intre ce faci zi de zi si remuneratia ta lunara.>>

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

HR Summit Cluj-Napoca se află pe agenda specialiștilor de resurse umane din zona Transilvaniei, reunind directori și manageri de HR, consultanți, traineri, coaches, reprezentanți media și ai mediului universitar, specialiști în Dreptul Muncii precum și din sitemul bancar și al sănătății[...]