Cat timp petrec angajatii din Romania pe drumul spre locul de munca?

Joi, 18 Decembrie 2014 0 comentarii 7714 vizualizari

Romanii petrec, in medie, 41,36 minute pe drumul spre locul de munca, conform unui studiu realizat de Samsung la nivel european. Cei mai multi angajati (56%) folosesc masina personala pentru a ajunge la serviciu. Totodata, 38% dintre acestia apeleaza la un mijloc de transport in comun, iar 23% merg pe jos.

Pe tot parcursul calatoriei spre locul de munca, 9% dintre romani au declarat ca nu fac nimic, iar 20% au spus ca se uita la filme, seriale sau se joaca pe tablete sau telefoane mobile. Dintre cei care aleg sa isi foloseasca timpul avand diferite activitati 66% asculta muzica, iar 36% observa ce fac alti oameni din jurul lor.

Cercetarea arata ca doar 16% dintre angajatii romani folosesc o tableta pentru a-si umple timpul pe care il petrec pe drum, in timp ce telefoanele mobile raman in topul preferintelor lor, 83% dintre ei avand unul cu ei in permanenta.

Dintre angajatii romani, 28% sunt de parere ca timpul pe care il petrec pe drum spre serviciu este plictisitor, iar 37% au spus ca nu se intampla nimic special pe parcursul calatoriei.

In plus, peste 70% dintre respondenti au declarat ca le place sa se uite la comedii in zilele reci de iarna, pe cand doar 17% au spus ca prefera filmele drama.

Topul celor mai neplacute situatii intalnite de romani in drumul lor spre serviciu:

Blocajele din trafic (60%)

Soferii care conduc prea incet (42%)

Intarzierile mijloacelor de transport in comun (30%)

Aceste date sunt rezultatele unui studiu realizat de Samsung Mobile in 12 tari europene printre care si Romania. In Romania, studiul a fost realizat de One Poll printre 500 de adulti, intre 6 si 18 noiembrie 2014.

Talent Stream
Asseco SEE Romania
Actualizat la: 03.11.2016
Vauban
Actualizat la: 25.11.2016
UniCredit Business Integrated ...
Iasi
Actualizat la: 29.09.2016

• Asigurare de pensie ...
Axway Romania

minie

Asisoft SRL

nelutu

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Flanco Retail SA

go_go