Cati romani au salariul de cel putin 10.000 de lei pe luna?

Joi, 5 Iunie 2014 4 comentarii 2688 vizualizari

Peste 124.000 de romani castiga lunar peste 10.000 de lei, cea mai mare parte din acestia aflandu-se in Bucuresti si Ilfov, aproape 80.000.

Aproape 125.000 de salariati romani au salarii lunare cuprinse intre 5.000 si 10.000 de lei brut pe luna, iar 36.000 au venituri mai mari de 10.000 de lei brut pe luna in contractele de munca, potrivit datelor furnizate de Inspectia Muncii.

Cei mai multi salariati cu venituri de peste 5.000 de lei brut pe luna (adica duble fata de salariul mediu pe economie) sunt in Bucuresti, Ilfov, Cluj si Timis, care impreuna inregistreaza peste trei sferturi (76%) din totalul angajatilor care primesc salarii mai mari de 5.000 de lei brut pe luna, arata datele extrase din aplicatia Revisal (softul salariatilor gestionat de Inspectia Muncii), valabile la inceputul acestei luni.

Sursa: www.zf.ro

Comentarii
ioana Vineri, 6 Iunie 2014
daca faceti un calcul de statistica scotandu-i pe acestia pentru ca sunt nerelevanti veti vedea ca salariul mediu pe bucuresti de fapt este undeva sub salariul minim pe economie, spor mult si sa traiti bine cei care acceptati sa fiti sclavi in tara voastra
Stelica Marti, 10 Iunie 2014
@ioana: cum sa fie media sub salariul minim?

Niciun salariu nu este sub cel minim.

Cu exceptia celor care incaseaza rente, part time, internship-uri etc.
ioana Miercuri, 11 Iunie 2014
1196929 angajati in Bucuresti
din care 8.14% peste 5000, considera o medie de 15000 pentru cei 8.14%

venit mediu aprilie 2014 1735ron

scazandu-i din 1196929 pe cei 8.14% 97430 = 1099499

1196929*1735=2076671815 venit total al tuturor angajatiilor
97430*15000=1461450000 al celor cu peste 5000 raman 615221815 pentru 1099499, imparti 615221815/1099499=559 RON/luna

Salariul minim pe economie e undela la 650-670 ron dupa impozitare, deci media pe Bucuresti fara sa tii cont de cei cu functii de conducere/angajati ai statului e mizerabila suma de 559, si asta fiind doar o aproximare cu 15000 ron medie, in realitate daca media e pe la 20000 ron/pe luna pt acestia mai scade un pic

media pe Bucuresti e mizerabila daca nu tii cont de sefii din coropratiile care au sediu aici si de sugativele de la stat, e un calcul aproximativ care poate avea o eroare de +/- 10-20% dar in esenta ideea ramane aceiasi
ioana Joi, 12 Iunie 2014
am facut calculul de curiozitate apropo, bine-inteles ca mai sunt vreo 10% cu salarii decente 2000-3000, dar tinand cont de halul in care iese media fara cei peste 10000, rezulta ca foarte multi "lucreaza" cu contracte de 4 ore sau "comision", adica un fel de a ocoli legea si impozitarea, daca tot se ocoleste impozitarea nu vad de ce se mai plang de CAS prea mare... etc.

APT Resources and Services SRL

Vodafone Romania
  • Tichete cadou
Engineer
TATA Technologies Romania
  • Asigurare medicala pentru ...
Inginer ...
Ipsos Research Romania
Analist
Analist

AMOMA

Florinescu

Endava

Miqtza

Hello,In Ploiesti nu exista sediu Endava, doar in Pitesti.

AMOMA

PinkFoxy

Express People

asss

sal care ar mai fiii si alte probleme

Tezaur Investment Group

AnnA91

Buna, daca se va lucra in ture salariul va scădea?

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania

Ana-Maria Brânză, campioana care a îngenuncheat China și SUA, vine la The Woman>>

Valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s-au înregistrat în fabricarea produselor de cocserie şi a produselor obţinute din prelucrarea ţiţeiului (6120 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1332 lei)[...]
Cautarea unui job in 2017 inseamna mai mult decat realizarea CV-ului si aplicarea la pozitiile care te atrag. Companiile vor candidati competitivi, care cunosc piata fortei de munca si sunt pregatiti pentru procesul de recrutare[...]