Ce asteapta recrutorii sa scrii la rubrica "realizari" din CV

Vineri, 20 Aprilie 2012 0 comentarii 2466 vizualizari

Aprilie 2012

Unele rubrici din formatul clasic de CV par sa nu aiba sens la prima vedere si candidatii le completeaza superficial sau mecanic.

Intrebarea "Ce sa scriu la rubrica 'realizari' in CV?" revine obsesiv pe parcursul proceselor de consiliere in cariera, spun specialistii in resurse umane de la Portal HR.

Potrivit acestora, dupa enumerarea celor mai importante responsabilitati avute la un job, exercitiul punerii in cuvinte a unor realizari concrete te ajuta sa-i adaugi profilului tau profesional o diferenta semnificativa.

O astfel de informatie il ajuta pe evaluator sa inteleaga nu doar ce trebuia sa faci la un anumit loc de munca, dar si ce ai facut efectiv. Nu este vorba de obiectivele generale de cariera, ci de exemple ale valorii tale profesionale in munca de zi cu zi.

"Aceste realizari vorbesc intr-o maniera relevanta despre ce ai putea face in viitor daca sunt intrunite, evident, si alte conditii de motivatie si valori, atmosfera de lucru, stil de management", arata specialistii HR.

Cateva recomandari legate de REALIZARILE din CV-ul tau:

1. Realizarile trebuie sa vorbeasca despre ceva ce ai facut diferit, despre ceva ce ai realizat datorita profesionalismului, consecventei sau dedicatiei tale.

2. Realizarile ar trebui sa vizeze capacitatea ta de a-ti indeplini obiectivele profesionale intr-un context dificil sau cel putin provocator.

3. In principiu, realizarile sunt diferite de la un job la altul.

4. Sunt suficiente 2–3 realizari importante la fiecare job pe care il mentionezi in CV (despre restul proiectelor interesante la care ai participat vei putea  vorbi, daca este relevant, in interviu).

Citeste mai multe despre acest subiect aici.

Doresti sa afli informatii despre procesul de angajare, despre atmosfera si mediul de lucru din firmele din Romania? Cauta aici firma de care esti interesat si vezi ce opinii au altii.

Cele mai comentate firme:

- Genpact Romania

- HP - Hewlett Packard

- CGS - Computer Generated Solutions

- Remark CallDirect

DELL International Services ...
Actualizat la: 21.11.2016

Curier
WNS Global Services
  • Asigurari servicii ...
Senior Associate
  • Abonament la sala de fitness ...
Senior Analyst

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Flanco Retail SA

go_go

Schaeffler Romania

cojanumihaela

Stie cineva ce salariu are un Cnc debutant?

OMV Petrom - Global Solutions

cojanumihaela

Stie careva care sunt beneficiile si salariul unui Team Lider pentru Ploiesti?

Gina01

Junior Software Developer
Pentalog Romania
Hella Romania

Sfaturi pentru a supravietui statului pe scaun la birou>>