Ce asteapta recrutorii sa scrii la rubrica "realizari" din CV

Vineri, 20 Aprilie 2012 0 comentarii 2664 vizualizari

Aprilie 2012

Unele rubrici din formatul clasic de CV par sa nu aiba sens la prima vedere si candidatii le completeaza superficial sau mecanic.

Intrebarea "Ce sa scriu la rubrica 'realizari' in CV?" revine obsesiv pe parcursul proceselor de consiliere in cariera, spun specialistii in resurse umane de la Portal HR.

Potrivit acestora, dupa enumerarea celor mai importante responsabilitati avute la un job, exercitiul punerii in cuvinte a unor realizari concrete te ajuta sa-i adaugi profilului tau profesional o diferenta semnificativa.

O astfel de informatie il ajuta pe evaluator sa inteleaga nu doar ce trebuia sa faci la un anumit loc de munca, dar si ce ai facut efectiv. Nu este vorba de obiectivele generale de cariera, ci de exemple ale valorii tale profesionale in munca de zi cu zi.

"Aceste realizari vorbesc intr-o maniera relevanta despre ce ai putea face in viitor daca sunt intrunite, evident, si alte conditii de motivatie si valori, atmosfera de lucru, stil de management", arata specialistii HR.

Cateva recomandari legate de REALIZARILE din CV-ul tau:

1. Realizarile trebuie sa vorbeasca despre ceva ce ai facut diferit, despre ceva ce ai realizat datorita profesionalismului, consecventei sau dedicatiei tale.

2. Realizarile ar trebui sa vizeze capacitatea ta de a-ti indeplini obiectivele profesionale intr-un context dificil sau cel putin provocator.

3. In principiu, realizarile sunt diferite de la un job la altul.

4. Sunt suficiente 2–3 realizari importante la fiecare job pe care il mentionezi in CV (despre restul proiectelor interesante la care ai participat vei putea  vorbi, daca este relevant, in interviu).

Citeste mai multe despre acest subiect aici.

Doresti sa afli informatii despre procesul de angajare, despre atmosfera si mediul de lucru din firmele din Romania? Cauta aici firma de care esti interesat si vezi ce opinii au altii.

Cele mai comentate firme:

Actualizat la: 10.03.2017
Team Extension
BUCURESTI, Cluj Napoca, Iasi
Actualizat la: 20.02.2017
Telekom Romania Mobile ...
Actualizat la: 13.03.2017

• Tichete cadou
Business ...
RCS&RDS
Tehnician ...
Microsoft Romania
  • Munca de la distanta sau de ...
Engineer
BRD - Groupe Societe Generale
Front Officer
H&M Romania
  • Asigurare medicala pentru ...
  • Concediu de crestere a ...
Visual ...

Tezaur Investment Group

AnaManole

Buna ziua, Cam in cate zile de la primul interviu se primeste un raspuns?Multumesc!

Enea Services Romania

andreea0819

Nu zice nimeni nimic despre proiectul cu Vodafone? Unde oamenii ponteaza pe 1 proiect si de fapt ...

Mandarine International

Anderson

Lucrez in Mandarine de peste jumate de an. Salariile chiar sunt mari si captivante de asta am venit ...

RCS&RDS

divu

Urat tare pe departamentul instalari, nu recomand. Mult stres psihic si fizic... program de la ...

Farmavet

CrissCristi

Salutare, Am fost la un interviu la aceasta firma pentru pozitia de agent vanzari Bucuresti. Ai ...

Electronic Arts Romania
Casier si lucrator comercial