Ce criteriu trebuie sa indeplineasca romanii care vor sa se angajeze la Decathlon

Sambata, 30 Iunie 2012 721 vizualizari

30 iunie 2012

In domeniul in care activeaza retailerul de produse sportive De­cath­lon scaderile nu vin din evolutia eco­no­mi­ei, ci din modul in care este administrat busi­nes­sul. "Daca eram un lant care vindea doar pro­duse scumpe, eram vulnerabili. Noi insa avem un portofoliu foarte variat de produse, ale caror preturi variaza la fel de mult. Acesta este un model de business care ar trebui sa functioneze indiferent de evolutia economiei", considera Eric Mazillier, noul sef al Decathlon.

Francezul afirma insa ca este posibil ca dupa inaugurarea magazinului din Craiova, Decathlon sa nu se opreasca cu deschiderile de noi magazine in 2012. Totul depinde insa de oportunitatile care apar in piata.

"Limita este data de companie, nu de potentialul pietei. Pentru a ne extinde trebuie sa gasim oameni buni pentru ca echipa este cheia acestui business. Nu e usor sa gasim angajati buni, insa pana acum am reusit". Mazillier spune ca acestia trebuie sa practice sport. In ceea ce priveste sistemul educational, el afirma ca este eficient si nu reprezinta o piedica in procesul de recrutare.

Sursa text: www.zf.ro