Ce daune plateste angajatorul cand isi retrage oferta de munca

Vineri, 30 Martie 2012 0 comentarii 1019 vizualizari

Martie 2012

Firmele se joaca uneori de-a soarecele si pisica la angajare cu anumiti candidati si, desi le fac acestora o oferta de angajare, ii anunta ulterior ca s-au razgandit si ca nu-i mai pot angaja. Ce consecinte juridice are o astfel de situatie?

"Exista situatii in care oferta de munca prevede un termen in care trebuie sa fie acceptata de catre candidat si, cu toate ca acest lucru s-a intamplat in termenul agreat, angajatorul isi retrage oferta", arata avocatul Iulian Patrascanu, managing partner al firmei Fine Law. Care sunt consecintele retragerii intempestive a ofertei de angajare?

Potrivit avocatului, retragerea ofertei de munca, in situatia in care aceasta a fost deja acceptata de candidat, are consecinte exclusiv de ordin material asupra angajatorului, in sensul ca acesta va fi obligat sa suporte consecintele retragerii intempestive si o eventuala plata de daune interese.

„Candidatul poate solicita in instanta angajatorului care si-a retras intempestiv oferta de munca repararea integrala a prejudiciilor directe si indirecte cauzate de retragerea acesteia”, explica Iulian Patrascanu.

Prejudiciile pot consta in suportarea cheltuielilor cu schimbarea domiciliului viitorului salariat, cheltuielile cu pregatirea dosarului de angajat, cu deplasarile la sediul angajatorului pentru sustinerea interviurilor etc.

Oferta de munca este documentul care contine rezultatul negocierii dintre angajator si viitorul angajat, urmand sa produca efectele juridice aratate mai sus, in timp ce obligatia de informare prevazuta de Codul Muncii (cu care oferta de munca este adesea confundata) este un act unilateral al angajatorului, nefiind rezultatul unei negocieri intre parti.

Potrivit avocatului de la Fine Law, indiferent ca oferta de munca este denumita astfel sau intr-un alt mod, angajatorii trebuie sa fie atenti la conditiile si angajamentelor asumate prin aceasta, altfel risca sa plateasca daune salariatilor. Poti afla mai multe situatii de acest fel in "Manualul de bune practici in managementul resurselor umane", editat de HR Club.

Iasi
Actualizat la: 15.02.2017
Qualitance
Actualizat la: 06.02.2017
Actualizat la: 25.01.2017
Telekom Romania Mobile ...
Arad, Bacau, Ramnicu Valcea

AMOMA

Florinescu

Endava

Miqtza

Hello,In Ploiesti nu exista sediu Endava, doar in Pitesti.

AMOMA

PinkFoxy

Express People

asss

sal care ar mai fiii si alte probleme

Tezaur Investment Group

AnnA91

Buna, daca se va lucra in ture salariul va scadea?

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania

Ana-Maria Brânză, Camelia Șucu sau Gabriela Szabó sunt printre speakerii naționali și internaționali care vor participa între 14-15 martie la cea mai importantă Conferință de Leadership Feminin din România, The Woman ce va reuni la Cluj-Napoca peste 500 femei lider[...]
Valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s-au înregistrat în fabricarea produselor de cocserie şi a produselor obţinute din prelucrarea ţiţeiului (6120 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1332 lei)[...]