CE DREPTURI ai daca faci cursuri de formare profesionala

Duminica, 1 Aprilie 2012 0 comentarii 901 vizualizari

Martie 2012

Stiai ca poti beneficia de cazare gratuita si diurna in cazul in care te inscrii la cursurile de formare profesionala organizate de stat si locuiesti la 50 de kilometri distanta de locul unde se tin?

Sansele de angajare iti cresc semnificativ dupa urmarea unui program gratuit de pregatire profesionala. In cursul anului 2011, cel putin 16.600 de romani au reusit sa-si gaseasca un loc de munca in urma cursurilor de formare.

Potrivit Agentiei Nationale pentru Ocuparea Fortei de Munca (ANOFM), cei inscrisi la cursurile de formare au urmatoarele drepturi:

1. beneficiaza de pregatire teoretica si practica pe toata durata cursului si poti sustine gratuit de cel mult doua ori examenul de absolvire la finalizarea programului;

2. beneficiaza de rechizite si materiale de instruire si primesc in folosinta manuale;

3. primesc echipament de protectie pe timpul instruirii practice, daca este cazul;

4. beneficiaza, pentru traseul de la domiciliu la unitatea de pregatire, de abonament gratuit pe mijloacele de transport in comun sau, dupa caz, de decontarea cheltuielilor de transport, pentru cel mult 4 deplasari in cursul unei luni, daca nu se pot deplasa zilnic la unitatea de pregatire;

5. beneficiaza de consultatii medicale, analize medicale si teste necesare frecventarii cursului;

6. persoanele care nu se pot deplasa zilnic la unitatea de pregatire sau locuiesc la o distanta mai mare de 50 de km de aceasta, au dreptul pe perioada cat participa la pregatirea profesionala sa beneficieze de cazare si de o suma de bani pentru acoperirea mesei la nivelul prevazut de reglementarile in vigoare pentru salariatii institutiilor publice;

Cine beneficiaza, gratuit, de serviciile de formare profesionala?

Somerii, absolventii, refugiatii, strainii care au lucrat in Romania, persoanele care nu au putut ocupa un loc de munca dupa repatriere sau detentie, precum si persoanele care desfasoara activitati in mediul rural si realizeaza venituri lunare mai mici de 500 de lei beneficiaza, in mod gratuit, de servicii de formare profesionala.

De asemenea, serviciile de formare profesionala se asigura, gratuit, la cererea persoanelor angajate, cu acordul angajatorului, sau la cererea angajatorului, si pentru persoanele aflate in urmatoarele situatii:

a) au reluat activitatea ca urmare a incetarii concediului pentru cresterea copilului pana la implinirea varstei de 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap;

b) au reluat activitatea dupa satisfacerea stagiului militar;

c) au reluat activitatea ca urmare a recuperarii capacitatii de munca dupa pensionarea pentru invaliditate.

Prevederile de mai sus se aplica in cazul in care cererea este formulata in termen de 12 luni de la data reluarii activitatii persoanelor, o singura data pentru fiecare situatie.

Nexus Electronics SRL
Actualizat la: 21.03.2017

Teleperformance Romania
Customer Care ...
Preh Romania
  • Concediu de maternitate & ...
SW Developer
  • Abonament la sala de fitness ...
Business ...
RCS&RDS
Tehnician ...
Microsoft Romania
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Engineer

WIM Bosman

Maria98

Dupa ce am sustinut 2 interviuri in aceeasi zi, in cadrul primului interviu, mi s-a spus ca sunt ...

Teleperformance Romania

Grimm

Pe proiectul pe care sunt eu, pana acum totul mi se pare ok. Volumul de munca e rezonabil, stresul ...

Tezaur Investment Group

Crissu

Buna ziua. Am fost la interviu si am fost acceptata. Am si eu o intrebare. Eu sunt studenta iar ...

Fortech SRL

CristinaCR

Nu recomand nimanui aceasta firma, decat daca este la prima angajare si nu are nicio ...

Tezaur Investment Group

Pgm04

Daca vreau sa beneficiez de programul prima chirie si am nevoie contract pe perioada nelimitata in ...

SoftVision
Programator .NET