Ce firme din mediul privat dau al 13-lea salariu

Luni, 17 Decembrie 2012 1 comentarii 960 vizualizari

17 decembrie 2012

Aproximativ 40% dintre firmele de productie dau mai mult de 12 salarii pe an, potrivit celui mai recent studiu salarial realizat de firma de consultanta AIMS Romania.

De asemenea, al 13-lea salariu este acordat angajatilor si de 37% dintre companiile din domeniul tehnologiei (firme cu activitati de cercetare-dezvoltare).

Aproape jumatate dintre firmele IT din Vestul tarii (Timisoara, Cluj-Sibiu) au inclus aceste sume-bonus in salariul de baza.

Dintre firmele de productie care acorda al 13-lea salariu, 65% nu includ acesti bani in pachetul salarial de baza, ceea ce permite luarea deciziei in functie de performantele de business din anul respectiv.

Potrivit studiului realizat de AIMS Romania, 84% dintre firmele din mediul privat sunt dispuse sa recompenseze realizarile speciale ale angajatilor cu premii in bani (un bonus cash), ceea ce presupune ca nu toti salariatii primesc acesti bani, ci doar cei cu performante deosebite.

Dintre managerii din firmele romanesti, mai ales directorii de vanzari si-au negociat acordarea celui de-al 13-lea salariu. Ceilalti angajati cu functii de conducere primesc de regula bonusuri de performanta, prime pentru ocazii speciale sau de final de an.

Conform unui alt studiu, peste 80% dintre companiile din mediul privat intentioneaza sa foloseasca diverse forme de recompense a angajatilor la sfarsitul acestui an.

Se remarca, de asemenea, o crestere de doua procente in acordarea celui de-al 13-lea salariu fata de anul 2011.

Articol scris de: www.realitatea.net

Comentarii