Ce joburi ii asteapta pe romani in Irlanda, tara cu salariul minim de 1.500 euro

Luni, 23 Iulie 2012 0 comentarii 515 vizualizari

23 iulie 2012

Romanii care vor sa lucreze in Irlanda nu mai au nevoie de permis de munca, dupa ce Guvernul irlandez a ridicat vineri restrictiile privind accesul lucratorilor romani pe piata muncii.

Autoritatile irlandeze au acordat aproape 1.200 de permise de munca pentru romani in acest an, dupa ce in 2011 3.840 de romani au patruns in mod legal pe piata muncii din Irlanda. Cifrele s-au pastrat relativ stabile in ultimii ani: 2.624 permise in 2009 si 3.002 in anul 2010.

Potrivit anunturilor de recrutare publicate pe site-urile de joburi, cele mai multe oportunitati de angajare pentru romani in Irlanda in momentul de fata se adreseaza medicilor specialisti si asistentilor medicali.

Romanii mai pot lucra si in ingrijirea de copii (vezi aici), in vanzari de cosmetice (detalii aici) ca vanzatori in mall-uri (aici) sau ca Sales Advisor (vezi anuntul de angajare aici). Alte posturi disponibile: ca agenti de vanzari pentru un producator de cosmetice (vezi anuntul).

Aproape 5.000 de joburi sunt vacante in Irlanda pentru cetatenii europeni, inclusiv romani, potrivit site-ului EURES. Posturile variaza de la ingineri IT si programatori, pana la bucatari, asistente medicale, vanzatori sau testeri de jocuri video. Vezi toate posturile disponibile aici.

Irlanda are unul dintre cele mai mari salarii minime din spatiul UE, de 1.499 euro pe luna, fiind depasita doar de Luxemburg, unde nivelul minim este de 1.800 euro.

Delta Recruitment
NN Asigurari de Viata
Pitesti
Actualizat la: 12.12.2016

Concord Service Center
  • Concediu de crestere a ...
Operator
HP Inc.
  • Teambuildinguri / evenimente ...
Analyst
Provident Financial Romania
Fraud manager

Concord Service Center

Andreea2017

Bună! Eu încă lucrez la aceasta firma și lucrurile sunt ok. Aici am învățat multe ...

Architected Business Solutions SRL

Rut

Post: IT Helpdesk Interviuri: doua Experienta cu aceasta companie a fost destul de neplacuta. ...

Pet Communications

MarianaL

Este o companie pe care am cunoscut-o cu ocazia studiilor si proiectelor necesare fermelor eoliene ...

Quantic Lab SRL

iriname

Hei, voi merge la un test de engleza si franceza la Quantic Lab. Siti care este structura lor? Mersi

Alfa Metal Machinery Group

llu

Sustin tot ce a scris Jane Doe.Chiar daca nu am fost la interviu recent, pot vorbi din experienta ...

Inginer proiectant
RUXPRO
IT Support Specialist
IBM Romania
Customer support
TELUS International Europe
Customer support
Playtika Romania

Câte ore trebuie să muncim pe zi? „Serviciul trebuie privit doar din prisma productivităţii, nu a eroismului”.>>

Ce obiceiuri au oamenii cu salarii mari. Legatura stransa intre ce faci zi de zi si remuneratia ta lunara.>>

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

HR Summit Cluj-Napoca se află pe agenda specialiștilor de resurse umane din zona Transilvaniei, reunind directori și manageri de HR, consultanți, traineri, coaches, reprezentanți media și ai mediului universitar, specialiști în Dreptul Muncii precum și din sitemul bancar și al sănătății[...]