Ce joburi si ce SALARII le propun angajatorii din Germania romanilor. VEZI LISTA

Joi, 4 Aprilie 2013 2 comentarii 810 vizualizari

4 aprilie 2013

Germania a fost destinatia nr.1 pentru romanii plecati la munca in strainatate in 2012 prin reteaua Eures, portalul european al migratiei pe piata fortei de munca.

Potrivit unui raport al ANOFM, in cursul anului trecut 265 de romani au obtinut un loc de munca in Germania prin Eures (cei mai multi in domeniul horelier si in agricultura), iar 419 persoane au ajuns in Germania prin aplicarea acordurilor bilaterale in domeniul circulatiei fortei de munca, dupa cum urmeaza:

- 7 muncitori calificati in domeniul agricol, 45 lucratori hotel - gastronomie, 354 lucratori in menaj, inclusiv ingrijire persoane varstnice, 4 lucratori in industrie, 8 alte ocupatii.

In momentul de fata, pe site-ul ANOFM angajatorii germani cauta persoane dispuse sa vanda produse in parcuri de distractii, pentru salarii de 800 euro pe luna.

Lista joburilor oferite de angajatorii din Germania romanilor este mult mai mare pe site-urile de recrutare. Sunt aproape 4.000 de oferte de angajare numai pe Tjobs.ro.

Salariile oferite in anunturile de angajare variaza intre 800 si 6.000 de euro pe luna, insa cele mai multe oferte de angajare cer cunoasterea limbii germane la nivel mediu:

- ingineri constructori - 1.500-3.000 euro

- medici - 4.000 - 6.000 euro

- asistente medicale - 1.700 - 2.200 euro

- muncitori in agricultura - 1.200-1.700 euro

- personal auxiliar servire - 1.100-1.200 euro

Vezi mai multe joburi si salarii in Germania aici.

Comentarii
crettiu Miercuri, 10 Aprilie 2013
doamne ajuta si sa ne feresti de tepe, ati vazut ce cazuri au fost
MORTUL Miercuri, 24 Aprilie 2013
ATENTIE!!!...NU ESTE NIMIC VALABIL DIN CE SPUN..este o minciuna a teparilor ,nu-i credeti pe hotii astia va nenorocesc..totul e fals!!

Logos Accounting Services

Software ...
Vodafone Romania
Engineer
TATA Technologies Romania
  • Asigurare medicala pentru ...
Inginer ...
Ipsos Research Romania
Analist
Analist

AMOMA

Florinescu

Endava

Miqtza

Hello,In Ploiesti nu exista sediu Endava, doar in Pitesti.

AMOMA

PinkFoxy

Express People

asss

sal care ar mai fiii si alte probleme

Tezaur Investment Group

AnnA91

Buna, daca se va lucra in ture salariul va scădea?

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania

Ana-Maria Brânză, campioana care a îngenuncheat China și SUA, vine la The Woman>>

Valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s-au înregistrat în fabricarea produselor de cocserie şi a produselor obţinute din prelucrarea ţiţeiului (6120 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1332 lei)[...]
Cautarea unui job in 2017 inseamna mai mult decat realizarea CV-ului si aplicarea la pozitiile care te atrag. Companiile vor candidati competitivi, care cunosc piata fortei de munca si sunt pregatiti pentru procesul de recrutare[...]