Ce joburi si ce SALARII le propun angajatorii din Germania romanilor. VEZI LISTA

Joi, 4 Aprilie 2013 2 comentarii 779 vizualizari

4 aprilie 2013

Germania a fost destinatia nr.1 pentru romanii plecati la munca in strainatate in 2012 prin reteaua Eures, portalul european al migratiei pe piata fortei de munca.

Potrivit unui raport al ANOFM, in cursul anului trecut 265 de romani au obtinut un loc de munca in Germania prin Eures (cei mai multi in domeniul horelier si in agricultura), iar 419 persoane au ajuns in Germania prin aplicarea acordurilor bilaterale in domeniul circulatiei fortei de munca, dupa cum urmeaza:

- 7 muncitori calificati in domeniul agricol, 45 lucratori hotel - gastronomie, 354 lucratori in menaj, inclusiv ingrijire persoane varstnice, 4 lucratori in industrie, 8 alte ocupatii.

In momentul de fata, pe site-ul ANOFM angajatorii germani cauta persoane dispuse sa vanda produse in parcuri de distractii, pentru salarii de 800 euro pe luna.

Lista joburilor oferite de angajatorii din Germania romanilor este mult mai mare pe site-urile de recrutare. Sunt aproape 4.000 de oferte de angajare numai pe Tjobs.ro.

Salariile oferite in anunturile de angajare variaza intre 800 si 6.000 de euro pe luna, insa cele mai multe oferte de angajare cer cunoasterea limbii germane la nivel mediu:

- ingineri constructori - 1.500-3.000 euro

- medici - 4.000 - 6.000 euro

- asistente medicale - 1.700 - 2.200 euro

- muncitori in agricultura - 1.200-1.700 euro

- personal auxiliar servire - 1.100-1.200 euro

Vezi mai multe joburi si salarii in Germania aici.

Comentarii
crettiu Miercuri, 10 Aprilie 2013
doamne ajuta si sa ne feresti de tepe, ati vazut ce cazuri au fost
MORTUL Miercuri, 24 Aprilie 2013
ATENTIE!!!...NU ESTE NIMIC VALABIL DIN CE SPUN..este o minciuna a teparilor ,nu-i credeti pe hotii astia va nenorocesc..totul e fals!!

Team Extension

Axway Romania
  • Tichete cadou
Developer
  • Tichete cadou
  • Munca de la distanta sau de ...
Post Master
Curier
WNS Global Services
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Senior Associate

Accenture Romania

inamaria

Segula Technologies Romania

minie

Asisoft SRL

nelutu

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Flanco Retail SA

go_go