Ce limbi straine sa inveti ca sa NU mai ai probleme cu jobul NICIODATA

Miercuri, 30 Ianuarie 2013 7 comentarii 917 vizualizari

30 ianuarie 2013

Chineza, rusa, araba sau germana sunt pe lista scurta a limbilor straine care te asigura ca nu vei mai avea probleme cu gasirea unui loc de munca in viitor.

Din ce in ce mai multi tineri din Portugalia isi cauta un loc de munca in strainatate: chineza, rusa, araba sau germana sunt limbile pe care acestia le invata inainte de a pleca catre noile pamanturi ale fagaduintei, scrie cotidianul portughez Visao, citat de presseurop.eu.

Cu o tara in criza profunda si cu o rata a somajului record (mai ales la tineri, aproape 40% dintre cei care au sub 25 de ani), multi portughezi deja isi dau seama de importanta in crestere a unor tari in economia internationala.

In ultimii ani, cresterea cererii de cursuri de rusa, araba si mandarina arata cel mai bine bine unde se afla puterea economica, scriu jurnalistii de la Visao. Cum era de asteptat, avand in vedere cresterea de neoprit a Chinei, mandarina este cea care a atras cel mai mult atentia - tot mai multi parinti portunghezi prefera lectiile de mandarina pentru copiii lor.

“Cand afla ca vorbim mandarina, chinezii sunt surprinsi in mod placut”, spune Sara Veiga Silva, 21 ani, care are o diploma in Studii Asiatice si a urmat un curs de mandarina la Institutul Confucius. “Sa stii doar engleza sau franceza nu e suficient. Multi oameni de afaceri arabi cunosc doar propria lor limba, si e mult mai usor sa faci afaceri cand te exprimi in limba clientului”, explica un specialist care mizeaza pe viitorul economiilor din Orientul Apropiat.

Dintre tarile Europei, Germania pare sa fie economia cea mai viguroasa si cu viitorul cel mai sigur. "Primim multe solicitari din partea companiilor germane pentru muncitori din diverse domenii”, spune Elísio Silva, managerul camerei de comert luso-germane.

“In cele mai multe profesii, este indispensabil sa cunosti limba, de aceea intotdeauna va fi un pariu castigat sa inveti germana.” Asta nu inseamna ca engleza isi pierde din importanta. Sa vorbesti fluent o limba universala nu diferentiaza insa un candidat de altul. In plus, pentru cea mai mare parte a slujbelor este obligatoriu sa cunosti limba tarii.

Citeste mai mult pe presseurop.eu.

Comentarii
matei Joi, 31 Ianuarie 2013
Germana era la moda odata.
et Joi, 31 Ianuarie 2013
de ce-as invata chineza? toti chinezii care conteaza vorbesc limba engleza.
Andrei Joi, 31 Ianuarie 2013
Mi se pare mie sau articolul este despre Portugalia? In Romania treaba sta altfel... De pe site-urile de recrutare, italiana mi se pare mai ceruta. Apoi germana, franceza inca se mai cere, rusa se cere, turca, chiar si maghiara. Am vazut si un anunt de greaca. Dar chineza sau araba eu nu am vazut sa se ceara.
grecu Vineri, 1 Februarie 2013
chiar, sunt la noi joburi pe chineza?

pe araba sunt o gramada
dany Luni, 4 Februarie 2013
nici eu n-am auzit de chineza
ileana Duminica, 10 Februarie 2013
hmmmmmm, sa invatam chineza :)))) ce iau inca o viata. chiar, cine stie chineza, cat de greu e sa imveti?
Profesorul Duminica, 17 Februarie 2013
BPO cauta in mare :
1) limbile nordice cele mai bine platite - de la 2500 Ron
2) Olandeza - de la 2500 Ron
3)Germana - de la 2000 Ron
etc
Cu cat limba e mai grea, cu atat sunt mai putini candidati, iar salariul e mai mare...Conditia pt limbile straine este sa te intelegi telefonic cu cei din tara respectiva. Adica degeaba stii germana, daca tu nu te poti intelege cu un neamt la telefon ;)

Huawei Romania

minie

Asisoft SRL

nelutu

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Junior Software Developer
Pentalog Romania