Ce motive de nefericire au angajatii Google si Facebook

Vineri, 23 Martie 2012 0 comentarii 1061 vizualizari

Martie 2012

Chiar si in paradis apar probleme: angajatii gasesc motive de nemultumire pana si in cazul unor companii IT care sunt recunoscute pentru modul exemplar in care isi trateaza personalul.

Principalul motiv de nemultumire al celor de la Facebook consta in orele suplimentare pe care trebuie sa le petreaca la birou (9% dintre angajati), in timp ce angajatii de la Google se plang de pachetul salarial (7% dintre ei).

Un inginer de software primeste in medie un salariu de 8.600 dolari pe luna la Google si 9.100 dolari la Facebook, potrivit unui raport prezentat de Glassdoor.com.

Alte motive de nemultumire tin de stres si de echilibrul viata profesionala-viata privata (la Facebook), sau de politicile de personal ale companiei (la Google).

Ce apreciaza cel mai mult si angajatii Google si cei de la Facebook este mancarea primita la serviciu (29%, respectiv 25%) si beneficiile date de companie (21%, respectiv 17%).

Potrivit graficului realizat de Glassdoor.com (vezi atasat), sunt si alte diferente intre Facebook si Google:

-interviul de angajare este mai dificil la Google decat la Facebook (3,5 grad de dificultate vs. 3,1);

- seful Google este mai apreciat de catre salariati decat Mark Zuckerberg (94% vs. 92%);

- pentru prima data in ultimii ani, gradul general de multumire este mai mare la Google decat la Facebook (3,9 vs. 3,7).

HR Gold
Actualizat la: 23.02.2017
Goodyear Dunlop Tires Romania ...
part-time / 0 - 1 an experienta
Actualizat la: 20.02.2017
Acrelec Software SRL
Actualizat la: 14.12.2016
Catena
Actualizat la: 06.02.2017
Hella Romania
Actualizat la: 20.02.2017

• Teambuildinguri / evenimente ...
Senior Process ...
Manager
Raiffeisen Bank
Analist
Holzindustrie Schweighofer ...
  • Concediu de crestere a ...
Manipulant

Kredyt Inkaso Investments RO SA

richter

Nu va mai umiliti lucrand pe nici 10 milioane, e penibil.O vanzatoare la butic castiga 15 milioane ...

Serious Bet (Casa Pariurilor)

zuzu11111

Saptamana viitoare sunt chemat la un interviu pentru postul "Tehnician IT_Helpdesk".Are ...

Visma Romania

Gore

Salut. Imi poate spune cineva cum se desfasoara interviurile tehnice la Visma Software? Am fost ...

Kredyt Inkaso Investments RO SA

ALEXUTA

Salariul de start este 1000 lei, s-a facut marire mare pentru toti din call center, partea buna ...

Tezaur Investment Group

AndreeaM25

Buna ziua,Am o intrebare catre dvs. Se lucreaza in fiecare sambata?Va multumesc pentru raspuns!

Analist servicii clienti
Data Processing Specialist
Studyportals Intelligence ...
Business analyst
IBM Romania

Camelia Șucu, antreprenor de carieră: Eșecul – o lecție care îți deschide noi căi>>

3 ediții Angajatori de TOP, 3 noi șanse de angajare!>>

Reprezentații Rolls Royce, Riot Games și Hogan Assessments pentru prima dată în România>>

În perioada 18-19 martie, București găzduiește la Sala Palatului, cea de-a XX-a ediție RIUF-The Romanian International University Fair, cel mai mare târg internațional de universități din Sud-Estul Europei[...]
De la servicii financiar-bancare, procesatori de plati, audit, consultanta corporate si comert online, programe complexe de fidelizare a angajatilor, HR Summit propune o paleta larga de tematici, din care orice specialist de resurse umane are de invatat[...]