Ce motive de nefericire au angajatii Google si Facebook

Vineri, 23 Martie 2012 0 comentarii 896 vizualizari

Martie 2012

Chiar si in paradis apar probleme: angajatii gasesc motive de nemultumire pana si in cazul unor companii IT care sunt recunoscute pentru modul exemplar in care isi trateaza personalul.

Principalul motiv de nemultumire al celor de la Facebook consta in orele suplimentare pe care trebuie sa le petreaca la birou (9% dintre angajati), in timp ce angajatii de la Google se plang de pachetul salarial (7% dintre ei).

Un inginer de software primeste in medie un salariu de 8.600 dolari pe luna la Google si 9.100 dolari la Facebook, potrivit unui raport prezentat de Glassdoor.com.

Alte motive de nemultumire tin de stres si de echilibrul viata profesionala-viata privata (la Facebook), sau de politicile de personal ale companiei (la Google).

Ce apreciaza cel mai mult si angajatii Google si cei de la Facebook este mancarea primita la serviciu (29%, respectiv 25%) si beneficiile date de companie (21%, respectiv 17%).

Potrivit graficului realizat de Glassdoor.com (vezi atasat), sunt si alte diferente intre Facebook si Google:

-interviul de angajare este mai dificil la Google decat la Facebook (3,5 grad de dificultate vs. 3,1);

- seful Google este mai apreciat de catre salariati decat Mark Zuckerberg (94% vs. 92%);

- pentru prima data in ultimii ani, gradul general de multumire este mai mare la Google decat la Facebook (3,9 vs. 3,7).

Continental Automotive Group ...
part-time / 1 - 5 ani experienta
Actualizat la: 08.11.2016
IBM Romania
Actualizat la: 17.11.2016
Linea Directa Communications ...
Actualizat la: 21.11.2016

Flanco Retail SA

go_go

Schaeffler Romania

cojanumihaela

Stie cineva ce salariu are un Cnc debutant?

OMV Petrom - Global Solutions

cojanumihaela

Stie careva care sunt beneficiile si salariul unui Team Lider pentru Ploiesti?

Gina01

KFC Romania

Hannah

Care este salariul la programul de 4 ore in Bucuresti??????

Junior Software Developer
Pentalog Romania
Hella Romania

Sfaturi pentru a supravietui statului pe scaun la birou>>