Ce motive de nefericire au angajatii Google si Facebook

Vineri, 23 Martie 2012 0 comentarii 995 vizualizari

Martie 2012

Chiar si in paradis apar probleme: angajatii gasesc motive de nemultumire pana si in cazul unor companii IT care sunt recunoscute pentru modul exemplar in care isi trateaza personalul.

Principalul motiv de nemultumire al celor de la Facebook consta in orele suplimentare pe care trebuie sa le petreaca la birou (9% dintre angajati), in timp ce angajatii de la Google se plang de pachetul salarial (7% dintre ei).

Un inginer de software primeste in medie un salariu de 8.600 dolari pe luna la Google si 9.100 dolari la Facebook, potrivit unui raport prezentat de Glassdoor.com.

Alte motive de nemultumire tin de stres si de echilibrul viata profesionala-viata privata (la Facebook), sau de politicile de personal ale companiei (la Google).

Ce apreciaza cel mai mult si angajatii Google si cei de la Facebook este mancarea primita la serviciu (29%, respectiv 25%) si beneficiile date de companie (21%, respectiv 17%).

Potrivit graficului realizat de Glassdoor.com (vezi atasat), sunt si alte diferente intre Facebook si Google:

-interviul de angajare este mai dificil la Google decat la Facebook (3,5 grad de dificultate vs. 3,1);

- seful Google este mai apreciat de catre salariati decat Mark Zuckerberg (94% vs. 92%);

- pentru prima data in ultimii ani, gradul general de multumire este mai mare la Google decat la Facebook (3,9 vs. 3,7).

Wipro Technologies
Strainatate
Actualizat la: 18.01.2017

Concord Service Center
  • Telefon de serviciu
  • Asigurare de pensie ...
Operator
HP Inc.
  • Telefon de serviciu
  • Asigurare de pensie ...
Analyst
Iptana SA
Inginer ...
Playtika Romania
  • Concediu de maternitate & ...
Customer ...
Provident Financial Romania
  • Asigurari servicii ...
Fraud manager

Architected Business Solutions SRL

Rut

Post: IT Helpdesk Interviuri: doua Experienta cu aceasta companie a fost destul de neplacuta. ...

Pet Communications

MarianaL

Este o companie pe care am cunoscut-o cu ocazia studiilor si proiectelor necesare fermelor eoliene ...

Quantic Lab SRL

iriname

Hei, voi merge la un test de engleza si franceza la Quantic Lab. Siti care este structura lor? Mersi

Alfa Metal Machinery Group

llu

Sustin tot ce a scris Jane Doe.Chiar daca nu am fost la interviu recent, pot vorbi din experienta ...

Concord Service Center

onix

Salariul este similar cu cel oferit de alte firme. Pe langa salariu se ofera tichete de masa, ...

Inginer proiectant
RUXPRO
IT Support Specialist
IBM Romania
Customer support
TELUS International Europe
Customer support
Playtika Romania

Câte ore trebuie să muncim pe zi? „Serviciul trebuie privit doar din prisma productivităţii, nu a eroismului”.>>

Ce obiceiuri au oamenii cu salarii mari. Legatura stransa intre ce faci zi de zi si remuneratia ta lunara.>>

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

HR Summit Cluj-Napoca se află pe agenda specialiștilor de resurse umane din zona Transilvaniei, reunind directori și manageri de HR, consultanți, traineri, coaches, reprezentanți media și ai mediului universitar, specialiști în Dreptul Muncii precum și din sitemul bancar și al sănătății[...]