Ce program de lucru propune cel mai bogat om din lume

Luni, 20 Octombrie 2014 6 comentarii 2393 vizualizari

Cel mai bogat om din lume, Carlos Slim, vine cu o propunere inedita in ceea ce priveste munca: niciun angajat sa nu lucreze mai mult de trei zile pe saptamana, potrivit Mediafax.

"Ar trebui sa aveti mai mult timp pentru voi in timpul intregii vieti, nu doar atunci cand impliniti 65 de ani si iesiti la pensie", a declarat Carlos Slim pentru CNNMoney.

In timp ce "aparatele ar trebui sa lucreze 24 de ore si serviciile ar trebui sa functioneze cat mai mult timp posibil", persoanele merita mai mult timp pentru distractie, familie si pentru a se pregati pentru alte job-uri, este de parere mexicanul.

Omul de afaceri propune si schimbarea duratei turelor, de la 8 ore la 11 ore, si marirea varstei de pensionare de la 65 la 75 de ani.

In privinta saptamanii cu trei zile de munca, cel mai bogat om din lume sustine ca este convins ca acest lucru se va intampla, numai ca nu stie cand.

Slim considera ca aceasta initiativa a sa ar avea efecte benefice nu numai asupra angajatilor, ci si asupra mediului de afaceri.

In acest mod, tinerii ar avea mai multe posibilitati de a intra pe piata muncii si acesta ar fi un aspect pozitiv pentru economie si pentru pietele financiare.

"Este o societate a cunoasterii si a experientei. Ai mai multa experienta si cunoastere atunci cand ai 60, 65 sau 70 de ani", spune Carlos Slim.

Cu o avere estimata la circa 83 de miliarde de dolari, mexicanul Carlos Slim este in prezent cel mai bogat on din lume, in ultima perioada el alternand acest titlu cu fondatorul Microsoft Bill Gates, a carui avere este estimata acum la circa 81 de miliarde de dolari.

Carlos Slim a inceput sa faca afaceri la numai 12 ani, atunci cand cumpara actiuni bancare din banii de buzunar.

Comentarii
Liviu Marti, 21 Octombrie 2014
- referitor la saptamina de trei zile lucratoare este Ok cu conditia ca salariul sa nu scada corespunzator scaderii orelor prestate deoarece in cazul romanilor nici asa nu prea ajunge.
- referitor la virsata de pensionare de 75 de ani este iarasi Ok cu conditia ca serviciile de samnatate si calitatea vietii sa cresca - conditia fizica si morala la 75 de ani trebuie sa fie mai buna decit acum
- cu toate celelalte sunt deacord si cred ca toate acestea vor fi realitate cindva
Dragos Marti, 28 Octombrie 2014
Noi ne-am invatat sa muncim 12h/zi 6-7zile/saptamana pe 800 lei si bonuri. Nu multumim! :))
sandu Luni, 10 Noiembrie 2014
cu idei d-astea, o sa muncim si dupa moarte; ziua la munca, noaptea in cosciug...
bau-bau Luni, 24 Noiembrie 2014
a facut cineva un studiu legat de cate ore de munca pe zi poate sa duca un angajat? poate ne prajim creierele si crapam in cativa ani.
francezii lucreaza 7 ore/zi si sunt cei mai eficienti din Europa. Carlos Slim Dorel de Mexic stie lucrul asta? concluzie : mult si prost.
aha Marti, 2 Decembrie 2014
si copiii sa ramana sa doarma la gradi!?
In acest mod, tinerii ar avea mai multe posibilitati de a intra pe piata muncii --- cum oare??? daca pensionare de la 75.
ideea e alta ca sa moara si sa nu mai dea stat pensii.
jo Joi, 4 Decembrie 2014
Dupa nicknume iti dai seama cit ii duce mintea...bau-bau si aha.....Francezii cei mai eficienti! La ce ?Astia nu au auzit de germani ,japonezi,sudcoreeni si altii Daca cineva lucreaza 3 zile pe saptamina se mai poate angaja si alta persoana cu 3 zile,bai nepriceputule aha.Salariul poate sa fie si mai mare daca lucrezi in acord individual,dar voi sinteti invatati sa lucrati numai la ........stat si sa trintiti la copii pentru alocatie si cadouri de craciun,pomanagiilor. La munca la particular,fara carte de munca,fara bani!

Xerox Romania
Actualizat la: 09.02.2017
Kimball Electronics Romania
Actualizat la: 21.02.2017
RINF Outsourcing Solutions
Actualizat la: 09.02.2017
Stefanini Romania
Actualizat la: 27.01.2017
DB Schenker Global Services ...
Actualizat la: 06.02.2017

Endava
Software ...

Vodafone Romania

Chiula

Bună tuturor! Cine poate să-mi zică care este salariul pentru un PMO? Și cum decurge interviu? ...

GTS Telecom

Andrul

Job interviu intrebari pentru pozitia NOC:   1. Descrieti cum functioneaza comanda ...

Avestis International SRL

Pion

Un bax de hârtie costa 20-30 de lei... atâta costa și onoarea voastră în fața ...

elz

Eu am aplicat pentru o pozitie si cand am fost contactat mi-au spus ca s-au gandit, analizand ...

Hilti Romania

Cristugeorge

Dintre cei ce ati comentat si sunteti in continuare angajati, imi puteti spune mai multe detalii ...

Junior Project Manager
Nielsen Romania
Agent Servicii Clienti
Webhelp Romania
Analist servicii clienti
Allianz Worldwide Partners
Project manager
Accenture Romania

Reprezentații Rolls Royce, Riot Games și Hogan Assessments pentru prima dată în România>>

Au început înscrierile la ediția cu numărul 20 a celui mai mare târg internațional de universități din Sud-Estul Europei>>

Femei de top din domenii precum antreprenoriat, jurnalism, arhitectură, sport, cercetare sau economie, atât din țară cât și din străinătate, au confirmat prezența la cel mai important eveniment de leadership feminin din estul Europei: Conferința de Leadership Feminin The Woman[...]
Fiecare specialist în resurse umane se bucură atunci când a reuşit să-l selecteze pe cel mai bun candidat într-un post. Un moment mai puţin plăcut este acela în care un angajat alege să demisioneze[...]