Ce raspuns sa-i dai managerului care te intreaba la interviu cat castigi in momentul de fata

Duminica, 15 Noiembrie 2015 0 comentarii 1664 vizualizari

Discutiile despre bani si salariu nu sunt cele mai potrivite subiecte de conversatie, mai ales daca te afli la un interviu si managerul te intreaba ce suma castigi in momentul de fata, potrivit Business Insider.

De ce? Unul dintre motivele pentru care aceasta intrebare este una capcana este faptul ca, daca ar fi dispus sa iti ofere o suma mai mare decat cea pe care o castigi tu in prezent, dar afla salariul tau, o sa iti propuna o oferta mult mai mica decat voia initial, dar mai mare decat castigi in momentul de fata. Deci, pierzi.

O alta situatie este cea in care firma iti poate oferi o suma sub salariul tau din prezent. Cand ii spui intervievatorului tau cat castigi, acesta se poate gandi ca nu isi permite un angajat ca tine sau ca tu nu vei lua in considerare oferta lor si prin urmare, decide sa nu te mai considere un potential angajat al firmei. Pierzi din nou. Poate nu bani, dar nu stii ce beneficii ai fi putut obtine la noua firma.

In final, ideea de a-i povesti unui strain ce venituri ai este una ciudata si inconfortabila. Totusi, ea este pusa de multe ori in interviurile de angajare. Prin urmare, cum raspundem?

1. Fii informat

Du-te la interviu inarmat cu toate cunostintele despre nivelul salarial al pozitiei dorite. Ia-ti informatiile de pe site-urile specializate in aflarea salariilor sau de pe retelele de socializare precum LinkedIn. De asemenea, poti vorbi cu persoane din companie sau care obisnuiau sa lucreze in firma respectiva.

2. Deviaza

Poti sa te joci putin, ramanand insa diplomat. De exemplu, poti spune in felul urmator: „Sunt flexibil in privinta salariului. Pozitia si posibilitatea de a avansa sunt mult mai imporante pentru mine decat remunerarea. Ati fi dispus sa-mi impartasiti salariul pe care il aveti in minte pentru aceasta pozitie?”

3. Estimeaza situatia

Daca crezi ca salariul dorit este prea mare, informeaza-te despre alte compensatii, precum fondurile de pensii private sau politicile de vacanta, in comparatie cu un salariu mai mare sau egal cu al tau.

Daca salariul tau este sub nivelul mediu, explica de ce consideri ca ar trebui sa fii platit mai bine. Poate in ultima vreme ai primit mai multe responsabilitati, lucru care nu se reflecta in salariul tau, sau poate departamanetul tau a fost restructurat. Nu vrei ca intervievatorul tau sa creada ca esti subcalificat.

De asemenea, poti sa-i spui ca ti-ai dori sa intelegi mai bine responsabilitatile si cerintele job-ului si cat de bine le intrunesti inainte de a discuta despre pachetul salarial. Oricum ar fi, adauga context si explicatii raspunsurilor tale, nu spune direct ce suma primesti, scrie Forbes.

4. Examineaza-ti intervievatorul

Nu uita ca interviul de angajare este o oportunitate pentru a judeca si managerul companiei, de asemenea. Ti-a oferit posibilitatea de a-ti explica obiectivele ori s-a grabit sa te judece? Un sef bun va asculta cu interes intotdeaua ce ai de zis, in timp ce unul rau va abandona interviul daca esti in afara limitelor salariale.

5. Nu minti

Oricare ar fi situatia, nu minti si nu exagera in legatura cu salariul pe care il ai. Managerul ar putea fi la curent cu salariile dintr-o anumita companie concurenta. Nu numai ca ai putea pierde oportunitatea, dar ti-ai putea pierde si reputatia profesionala.

Huntrecruitment
Actualizat la: 06.03.2017
Fundatia Comunitara Bucuresti
Actualizat la: 22.03.2017

CustomSoft
  • Munca de la distanta sau de ...
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Senior Software ...
Teleperformance Romania
Customer Care ...
Preh Romania
  • Concediu de crestere a ...
SW Developer
  • Munca de la distanta sau de ...
Business ...
RCS&RDS
Tehnician ...

Graitec Romania

Vasile5

Am vazut un anunt pe internet-Operator Introducere Date (Data Entry Operator).Care este salariul ...

CrissR

Salut, Am fost in weekend la targul de joburi si mi-am lasat cv-ul la standul lor. Tipa de acolo a ...

BRD Finance IFN SA

maria980

Buna. Stiti cumva in ce consta interviul pentru ofiter relatii clienti?

TRW Automotive Safety Systems

Gabriel21

Salut! Imi poate spune si mie cam pe unde ajunge salariul net al unui inginer controlul calitatii ...

akened

Incep prin a mentiona ca nimic din ce am citit in comentariile dinainte de 2017 legate de aspectele ...

Senior Software Developer
Agent Servicii Clienti
TELUS International Europe
Accounts Receivable
Accenture Romania

Peste 10 000 de vizitatori și 400 de specialiști HR la Angajatori de TOP București. Urmează ediția Virtuală>>

Clujul devine pentru două zile HUB-ul HR-ilor din Transilvania>>

Serviciul Român de Informații participă la Angajatori de TOP>>

Când discutăm despre Captain America, Iron Man, Thor, Wonder Woman sau Jedi vorbim despre super puteri şi, mai mult decât atât, despre mindset. Prin abilităţile lor supra omeneşti şi imparţialitatea acţiunilor aceştia restabilesc echilibrul şi siguranţa societăţii[...]
Vineri și sâmbătă la Sala Palatului are loc Angajatori de TOP București, cel mai mare eveniment de carieră din România. Evenimentul reunește 100 de companii şi 5000 de oportunităţi de carieră, respectiv 30 de workshopuri și conferințe[...]