CE SALARIU poti sa castigi daca pleci la munca in Franta

Joi, 19 Aprilie 2012 0 comentarii 638 vizualizari

Aprilie 2012

Angajatorii din Franta au in prezent 1.200 de joburi vacante pentru romani. Salariile oferite pornesc de la 1.000 de euro si pot ajunge la 3.500-4.000 euro in cazul profesiilor super-specializate.

Joburile de ospatari, barmani sau bucatari in restaurante, pizzerii sau hoteluri din Franta sunt platite cu sume cuprinse intre 1.000 si 1.400 de euro pe luna, potrivit anunturilor publicate pe site-urile de recrutare.

Angajatorii francezi platesc cu 1.100 de euro lunar personalul hotelier - receptioneri, majordomi, cameriste sau gradinari, cu conditia ca romanii sa vorbeasca limba franceza la nivel mediu (vezi anunturi de angajare aici).

Muncitorii in constructii sau amenajari pot primi pana la 1.400 de euro lunar, iar cele mai multe joburi sunt in Paris, Le Mans, Reims, Grenoble si Corsica. Profiluri care se cauta prioritar: tamplar in aluminiu, montator fatade, zidar, dulgher, instalator, electrician, zugrav, rigipsar, mozaicar (vezi aici).

Romanii care vor sa lucreze ca soferi profesionisti in Franta, pe camioane de mare tonaj, pot castiga pana la 1.600 de euro lunar, cu conditia sa aiba carnet de conducere categoria C+E si cunostinte medii de limba franceza (detalii aici).

Se cauta si ingineri in constructii pentru santiere din Franta, pentru salarii de 1.500-1.700 euro lunar. Vezi conditii de angajare aici.

Clinicile medicale din Franta sunt interesate sa atraga medicii specialisti romani, in speciali medici anestezisti, neurologi, radiologi, pneumologi si dentisti. Salariile pot depasi suma de 4.000 de euro pe luna.

Restrictii pentru romani in Franta

Franta a pastrat restrictiile pe piata muncii pentru romani, insa a liberalizat accesul pentru inca 150 de profesii si meserii, in domenii precum constructii, comert, agricultura, electricitate si electronica, transporturi, logistica si turism, industria usoara, industria de prelucrare a lemnului, grafica, gestiunea si administrarea intreprinderilor, informatica, cercetare, sistemul bancar si al asigurarilor, comert, servicii casnice, publice, management, sanatate.

Totodata, intre Romania si Franta exista un acord bilateral cu privire la schimbul de stagiari - persoanele care pot aplica pentru un loc de munca in baza acestui Acord trebuie sa aiba varsta cuprinsa intre 18 si 35 ani si sa detina un contract de munca semnat cu un angajator din Franta (150 stagiari/an).

Doresti sa afli informatii despre procesul de angajare, despre atmosfera si mediul de lucru in firmele din Romania? Cauta aici firma de care esti interesat si vezi ce opinii au altii.

Cele mai comentate firme:

- Genpact Romania

- HP - Hewlett Packard

- CGS - Computer Generated Solutions

- Remark CallDirect

UniCredit Business Integrated ...
Iasi
Actualizat la: 29.09.2016
Electromagnetica SA
Actualizat la: 03.11.2016
HR 4 ALL SRL
Actualizat la: 26.10.2016
BUCURESTI, Job national
Actualizat la: 30.11.2016
Veo Worldwide Services (VEO ...
Actualizat la: 03.12.2016

Post Master
Curier
WNS Global Services
Senior Associate
Senior Analyst

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Flanco Retail SA

go_go

Schaeffler Romania

cojanumihaela

Stie cineva ce salariu are un Cnc debutant?

OMV Petrom - Global Solutions

cojanumihaela

Stie careva care sunt beneficiile si salariul unui Team Lider pentru Ploiesti?

Gina01

Junior Software Developer
Pentalog Romania
Hella Romania

Sfaturi pentru a supravietui statului pe scaun la birou>>