Ce salariu primesti in functie de limba straina pe care o stii

Vineri, 20 Iulie 2012 0 comentarii 1137 vizualizari

20 iulie 2012

Vorbitorii de limbi straine sunt printre cei mai cautati candidati pe piata fortei de munca, motiv pentru care si facultatile de limbi straine din tara sunt luate cu asalt de catre tineri la admiterea din aceasta vara.

Concurenta din anii trecuti pentru un loc la Facultatea de Limbi Straine din Universitatea Bucuresti s-a ridicat la peste 7 candidati pe un singur loc.

Solicitarile din piata muncii vin mai ales dinspre firmele de call-center, iar cele mai cautati sunt in momentul de fata vorbitorii de limba germana. Cele mai mari niveluri salariale le aduc limbile nordice sau limbile rare, spun specialistii HR.

"Cererea pentru vorbitori de limbi straine este mereu ridicata. Engleza este, in general, o cerinta obligatorie, dar sunt avantajati candidatii care vorbesc minim o a doua limba straina. Daca ar fi sa facem un top al solicitarilor, pe primul loc se afla limba germana", spune Andreea Munteanu, Acting Recruitment Manager in cadrul firmei de recrutare Lugera & Makler.

Potrivit managerului Lugera & Makler, salariile pentru pozitii entry level de limba germana, in firmele de call-center din Romania, variaza intre 400 si 900 euro net, in functie de nivelul de cunostinte la care se situeaza candidatul.

Pentru cunoscatorii de limba olandeza, salariile incep de la 500 de euro si pot urca pana la 1.500 euro net pe luna, in functie de experienta.

"Si limba bulgara este cautata, iar in cazul acesteia ne putem referi la un interval salarial de 500 - 800 euro net, pentru entry level", precizeaza Andreea Munteanu.

In cazul limbii italiane, oferta salariala porneste de la un minim de 400 euro net, iar cunoscatorii de spaniola pot obtine intre 550 si 700 euro net. Pentru limba franceza, salariile in piata pornesc de la 400 si merg pana spre 600 euro.

Printre companiile de call-center care cauta vorbitori de limbi straine in momentul de fata se numara Genpact, Computer Generated Solutions (CGS), XL World, CallPoint New Europe, Wipro sau Easy Call.

Salarii in call centere (in functie de limba vorbita)

- limba olandeza: intre 500 si 1.500 euro net

- limba germana: intre 400 si 900 euro net

- limba bulgara: intre 500 si 800 euro net

- limba spaniola: intre 550 si 700 euro net

- limba franceza: intre 400 si 600 euro net

- limba italiana: peste 400 euro net

Continental Automotive Group ...
Sibiu

Software ...
Vodafone Romania
Engineer
TATA Technologies Romania
  • Asigurare medicala pentru ...
Inginer ...
Ipsos Research Romania
Analist
Analist

AMOMA

Florinescu

Endava

Miqtza

Hello,In Ploiesti nu exista sediu Endava, doar in Pitesti.

AMOMA

PinkFoxy

Express People

asss

sal care ar mai fiii si alte probleme

Tezaur Investment Group

AnnA91

Buna, daca se va lucra in ture salariul va scădea?

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania

Ana-Maria Brânză, campioana care a îngenuncheat China și SUA, vine la The Woman>>

Valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s-au înregistrat în fabricarea produselor de cocserie şi a produselor obţinute din prelucrarea ţiţeiului (6120 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1332 lei)[...]
Cautarea unui job in 2017 inseamna mai mult decat realizarea CV-ului si aplicarea la pozitiile care te atrag. Companiile vor candidati competitivi, care cunosc piata fortei de munca si sunt pregatiti pentru procesul de recrutare[...]