Ce salariu primesti in functie de limba straina pe care o stii

Vineri, 20 Iulie 2012 0 comentarii 1069 vizualizari

20 iulie 2012

Vorbitorii de limbi straine sunt printre cei mai cautati candidati pe piata fortei de munca, motiv pentru care si facultatile de limbi straine din tara sunt luate cu asalt de catre tineri la admiterea din aceasta vara.

Concurenta din anii trecuti pentru un loc la Facultatea de Limbi Straine din Universitatea Bucuresti s-a ridicat la peste 7 candidati pe un singur loc.

Solicitarile din piata muncii vin mai ales dinspre firmele de call-center, iar cele mai cautati sunt in momentul de fata vorbitorii de limba germana. Cele mai mari niveluri salariale le aduc limbile nordice sau limbile rare, spun specialistii HR.

"Cererea pentru vorbitori de limbi straine este mereu ridicata. Engleza este, in general, o cerinta obligatorie, dar sunt avantajati candidatii care vorbesc minim o a doua limba straina. Daca ar fi sa facem un top al solicitarilor, pe primul loc se afla limba germana", spune Andreea Munteanu, Acting Recruitment Manager in cadrul firmei de recrutare Lugera & Makler.

Potrivit managerului Lugera & Makler, salariile pentru pozitii entry level de limba germana, in firmele de call-center din Romania, variaza intre 400 si 900 euro net, in functie de nivelul de cunostinte la care se situeaza candidatul.

Pentru cunoscatorii de limba olandeza, salariile incep de la 500 de euro si pot urca pana la 1.500 euro net pe luna, in functie de experienta.

"Si limba bulgara este cautata, iar in cazul acesteia ne putem referi la un interval salarial de 500 - 800 euro net, pentru entry level", precizeaza Andreea Munteanu.

In cazul limbii italiane, oferta salariala porneste de la un minim de 400 euro net, iar cunoscatorii de spaniola pot obtine intre 550 si 700 euro net. Pentru limba franceza, salariile in piata pornesc de la 400 si merg pana spre 600 euro.

Printre companiile de call-center care cauta vorbitori de limbi straine in momentul de fata se numara Genpact, Computer Generated Solutions (CGS), XL World, CallPoint New Europe, Wipro sau Easy Call.

Salarii in call centere (in functie de limba vorbita)

- limba olandeza: intre 500 si 1.500 euro net

Ilfov
Actualizat la: 07.11.2016
KPM Technik
Actualizat la: 07.11.2016
DELL International Services ...
BUCURESTI, Brasov
Actualizat la: 21.11.2016

• Munca de la distanta sau de ...
Post Master
Curier
WNS Global Services
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Senior Associate
  • Concediu de maternitate & ...
Senior Analyst

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Flanco Retail SA

go_go

Schaeffler Romania

cojanumihaela

Stie cineva ce salariu are un Cnc debutant?

OMV Petrom - Global Solutions

cojanumihaela

Stie careva care sunt beneficiile si salariul unui Team Lider pentru Ploiesti?

Gina01

Junior Software Developer
Pentalog Romania
Hella Romania

Sfaturi pentru a supravietui statului pe scaun la birou>>